Komunikaty PR

Zielone centra danych to kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej

2021-03-08  |  15:00
Biuro prasowe

Już za rok główna siedziba Danfoss będzie neutralna emisyjnie, a w roku 2024 centra danych należące do firmy będą dostarczać 25% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania siedziby dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego. Zielona i cyfrowa transformacja kroczą ramię w ramię.

W reakcji na gwałtowny wzrost konsumpcji energii w centrach danych, Danfoss postanowił stworzyć takie centra, które będą stanowiły przykład do naśladowania dla podobnych, przyjaznych środowisku projektów w przyszłości. Firma jest w posiadaniu technologii pozwalających na chłodzenie centrów danych w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zmniejszanie poziomu konsumpcji energii oraz wykorzystanie wygenerowanej przez centra danych ciepła odpadowego do innych zastosowań.

„Wykorzystując najnowsze technologie z dziedziny chłodnictwa i odzysku ciepła, przekształcamy centra danych z konsumentów energii w źródła zrównoważonej energii. Cieszymy się, że możemy ujrzeć ten proces na własne oczy w naszych własnych centrach danych”, powiedział Jürgen Fischer, Prezydent segmentu Danfoss Climate Solutions.

Centra danych jak elektrownie

Przykładem tej koncepcji jest siedziba Danfoss w duńskim Nordborg. W roku 2015 ogrzewana była w 100% ciepłem wytwarzanym z paliw kopalnych, a w roku 2022 będzie całkowicie neutralna emisyjnie. W roku 2024 ponownie wykorzystana ciepła odpadowego z centrów danych należących do Danfoss pokryje 25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło biur i fabryk zajmujących razem powierzchnię 250 tys. m2.

Lokalizacja odgrywa kluczową rolę w procesie optymalnego wykorzystania dodatkowo wygenerowanego ciepła. Centrum danych będzie znajdowało się w sąsiedztwie obiektów, w którym będzie możliwość wykorzystania powstałego ciepła odpadowego. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu systemów bezolejowych pomp ciepła, które przekształcą centrum danych w źródło energii. Nadwyżka ciepła pochodząca z centrum będzie mogła być następnie przesłana do okolicznych budynków zarówno w celu zmniejszenia wydatków na energię, jak i zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych.

„Centra danych przyszłości będą hybrydowe – będą łączyć to co najlepsze w dwóch obszarach: chmur oraz fizycznych centrów danych. Będą również przesyłać nadwyżkę ciepła do sieci energetycznych w okolicy”, powiedział Sune T. Baastrup, CIO w Danfoss.

Danfoss podąża drogą transformacji cyfrowej skupiając 20 globalnych centrów danych oraz 135 serwerowni w zaledwie kilku obiektach, które będą skonstruowane z wykorzystaniem zielonych technologii Danfoss.

„Zamieniamy słowa w czyny. Udało nam się stworzyć własne, przyjazne środowisku centra danych w czasie krótszym niż pół roku. Chcemy pokazać, że zielona i cyfrowa transformacja idą ramię w ramię”. powiedział Sune T. Baastrup.

Centra danych zużywają ogromne ilości energii – wykorzystywanej zarówno do zasilania serwerów, jak i chłodzenia serwerowni czy usuwania olbrzymich ilości ciepła, które jest przez nie generowane. Szacuje się, że 10% ogółu energii elektrycznej wykorzystywane jest w ekosystemie IT. Oznacza to, że zmniejszenie wpływu cyfryzacji na klimat staje się sprawą priorytetową.

Dekarbonizacja centrów danych zaczyna się w obszarze chłodzenia. Danfoss posiada szerokie portfolio produktów oraz wiedzę ekspercką pozwalające na zmniejszenie bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 dzięki czynnikom chłodzącym o niższym wpływie na pogłebianie się ocieplenia klimatu oraz rozwiązaniom efektywnym energetycznie. Technologie Danfoss są również zoptymalizowane pod kątem pracy w wysokich temperaturach, co zmniejsza zapotrzebowanie w zakresie chłodzenia naturalnie redukując poziom konsumpcji energii wykorzystywanej w tym celu.

Rozwiązania te to m.in. agregaty chłodnicze i pompy ciepła wyposażone w technologię Danfoss Turbocor®, dzięki której centra danych mogą być schładzane o 30% bardziej efektywnie, a ciepło odpadowe wygenerowane przez centra może zostać odzyskane.

Ponadto, Danfoss jest w posiadaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze odzysku ciepła. Aktualnie, ciepło odpadowe generowane jest przez oprzyrządowanie serwera, a następnie uwalniane do atmosfery. Wykorzystanie tej energii do celów grzewczych stwarza niewiarygodną szansę dla firmy Danfoss na przedstawienie rozwiązania przyjaznego środowisku oraz osiągnięcie celu pełnej globalnej dekarbonizacji do roku 2030. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:45

Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością wybranych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, firma Intel wprowadziła rozwiązanie znane jako „Intel Default Settings”,
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-17 | 12:00

Uber One dla studentów, miejsce w busie na koncert i wsparcie w opiece

W post pandemicznej erze cyfrowej utrzymywanie osobistych kontaktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego Uber zaprojektował nowe funkcje, które nie tylko umożliwią łączenie ludzi w prawdziwym świecie, ale
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.