Komunikaty PR

Zielony Ład cyfrowej dekady, czyli nowe oblicze GovTech 2021-2027

2021-03-09  |  11:00
  • Nowa perspektywa funduszy unijnych na lata 2021-2027 będzie skupiać się na dofinansowaniu projektów wspierających transformację cyfrową oraz zrównoważony rozwój sektora publicznego. Również Krajowy Plan Odbudowy realizowany będzie pod szyldem cyfryzacji i zielonego ładu.
  • Wdrożenie rozwiązań IT oraz odpowiednie kryteria selekcji podwykonawców mogą znacząco przyczynić się do redukcji śladu węglowego.
  • W 2020 roku Polacy założyli rekordową liczbę 4 174 206 profili zaufanych.
  • Zielony ład w IT był jednym z tematów poruszanych podczas konferencji Państwo 2.0.
    W swoim wystąpieniu, Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software, przedstawił oszczędności i korzyści płynące z wdrażania „zielonych” rozwiązań w procesy operacyjne w branży GovTech.

 

Jeden z bloków XI edycji konferencji Computerworld Państwo 2.0, dedykowanej sektorowi publicznemu, poświęcony był zagadnieniu zielonego ładu w IT. Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software, w swojej prezentacji  „Zielony Ład cyfrowej dekady, czyli nowe oblicze GovTech 2021-2027” podkreślił, że cyfryzacja i troska o środowisko to dwa filary nowej perspektywy budżetowej UE na najbliższe 6 lat, jak również funduszu odbudowy po pandemii Covid-19.

Pandemia Covid-19 wstrząsnęła każdym sektorem gospodarki. Jednak szybkie wdrożenie różnorodnych rozwiązań technologicznych, pozwoliło nie tylko firmom z sektora IT odnaleźć się w nowej sytuacji, ale również ustabilizować działalność organizacji z innych obszarów. Konserwatywna do tej pory administracja publiczna, również zaadaptowała lub przyspieszyła wdrożenie części dostępnych na rynku rozwiązań  IT w trosce o bezpieczeństwo pracowników oraz obywateli. Te zmiany nie tylko pomagają zachować zdrowie, ale już przekładają się na proekologiczne rezultaty wdrożeń IT. Płaszczyzną, w której zmiana jest najbardziej widoczna, jest popularyzacja komunikacji elektronicznej w warunkach izolacji społecznej.

- Jako firma świadcząca usługi dla administracji publicznej, byliśmy świadkami tego jak zmieniało się podejście naszych klientów chociażby do spotkań online. Jeśli wcześniej urzędy rzadko zgadzały się na prowadzenie szkoleń online, obecnie nawet wdrożenia realizujemy zdalnie. W efekcie Grupa Sputnik w 2020 roku, nie zmieniając wielkości floty samochodowej, zmniejszyła zużycie paliwa o 20 tys. litrów, czyli o 35% w porównaniu z rokiem 2019. Jeden litr spalonego paliwa to ponad dwa kilogramy dwutlenku węgla. Zatem przez jeden rok udało nam się ograniczyć emisję CO2 o 40 ton jednocześnie oszczędzając 85 tys. złotych. Wyłączając mikroprzedsiębiorstwa w Polsce działa nieco ponad milion firm, które posługując się ogólnodostępnymi rozwiązaniami IT są w stanie zrobić to samo - mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Kolejnym krokiem w drodze do zazielenienia się urzędów jest upowszechnienie wykorzystania dokumentów elektronicznych, które nie tylko prowadzi do redukcji wydruków i oszczędności papieru, ale także usprawnia obieg dokumentów. Dostarczenie plików w formie cyfrowej eliminuje koszty opakowania, służb kurierskich czy sortowni, a przy wykorzystaniu ogólnodostępnego repozytorium dokumentów nawet potrzebę wysyłania ich pocztą elektroniczną. Mimo, że w 2020 roku Polacy założyli rekordową liczbę 4 174 206 profili zaufanych, które służą do weryfikacji tożsamości w kontaktach z e-administracją, wciąż niedoceniony zostaje potencjał wykorzystania podpisu elektronicznego przez firmy.

- Ze względu na rosnącą liczbę dokumentów, Grupa Sputnik obecnie tworzy repozytorium podpisanych elektronicznie dokumentów, które będą udostępniane adresatom bez konieczności wysyłki drogą mailową. Już teraz polskie firmy mogą wykorzystać 250 milionów kopert i wydrukować nawet miliard stron dokumentów mniej, gdyby tylko skorzystały z uwierzytelniania ich podpisem kwalifikowanym. Hipotetycznie zaoszczędzony w ten sposób papier to 10 milionów ryz czyli 830 tys. niewyciętych drzew albo 380 ha lasu. Pamiętajmy, że jeden hektar lasu sosnowego w ciągu roku przefiltrowuje 20 ton CO2, a lasy są najlepszym zbiornikiem retencyjnym chroniącym przed powodzią – podkreśla prezes.

15 lat temu, na zlecenie Ministerstwa Finansów Sputnik Software stworzył system do zarządzania budżetem BeSTi@, który ograniczył wysyłkę dokumentów papierowych, umożliwiając jednostkom samorządu terytorialnego przekazywanie do regionalnych izb obrachunkowych w formie dokumentu elektronicznego plików sprawozdań budżetowych, finansowych i skonsolidowanych bilansów. Od kiedy system działa, drogą elektroniczną przesłano około 32 milionów stron. Ewentualne zobligowanie wszystkich jednostek podległych do korzystania z tego oprogramowania pozwoliłoby trzykrotnie zwiększyć tę liczbę.

- Administracja publiczna może dbać o środowisko nie tylko adoptując rozwiązania technologiczne, które już z sukcesem sprawdziły się w środowisku biznesowym. Zarządzając dostępnymi środkami może też stymulować firmy do przejścia na zrównoważony tryb operacyjny np. przypisując większą wagę temu aspektowi działalności podwykonawców podczas przetargów. Zmotywowani w ten sposób usługodawcy będą chętniej stosować przyjazne środowisku rozwiązania we własnej działalności – podsumowuje Hemerling-Kowalczyk.

 

Więcej informacji

Grupa Sputnik powstała w maju zeszłego roku po połączeniu dwóch polskich dostawców usług IT dla sektora publicznego: Sputnik Software i GIAP (Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych). Jesienią grupa przejęła udziały w spółce DSGS.

Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dedykowaną samorządom i pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Sputnik tworzy również dedykowane systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.

GIAP funkcjonuje od 2013 roku. Podstawową specjalizacją jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:45

Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością wybranych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, firma Intel wprowadziła rozwiązanie znane jako „Intel Default Settings”,
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-17 | 12:00

Uber One dla studentów, miejsce w busie na koncert i wsparcie w opiece

W post pandemicznej erze cyfrowej utrzymywanie osobistych kontaktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego Uber zaprojektował nowe funkcje, które nie tylko umożliwią łączenie ludzi w prawdziwym świecie, ale
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.