Złodzieje czekają na wakacje
Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.
Według policyjnych statystyk w Polsce średnio co 8 minut dochodzi do włamania. W 2019 roku najwięcej włamań do domów zanotowano na Dolnym Śląski, ponad 10 tys. Zbliżający się sezon urlopowy to okres wyjazdów, a z nieobecności domowników chętnie korzystają włamywacze.
Nie ma jednego sposobu, aby ustrzec się przed włamaniem. Złodzieje co chwila zaskakują nowymi sposobami na dostanie się do domów i mieszkań. Polacy wrócili do przechowywania gotówki w domach. I to właśnie pieniądze, obok biżuterii czy markowych zegarków, najczęściej padają łupem złodziei. Kluczem w pracy złodzieja jest obserwacja nieruchomości, poznanie zwyczajów mieszkańców, planu ich dnia. Taka wiedza pozwala na włamanie w godzinach, w których nikogo nie ma w domu. Osiedla, zwłaszcza te nowe mają szereg zabezpieczeń, które pozornie ograniczają możliwość wejścia na teren nieruchomości osób niepowołanych. Mam tu na myśli osiedla zamknięte, do których dostęp ogranicza chociażby furtka z domofonem. Taka forma jednak nie eliminuje w stu procentach zagrożenia. Jako zarządcy ciągle uczulamy mieszkańców osiedli, którymi się opiekujemy, aby zwracali uwagę na nieznane osoby, które zachowują się w podejrzany sposób.
Na podmiejskich osiedlach domów jednorodzinnych ciągle bardzo popularnym zabezpieczeniem są alarmy i wynajęte firmy ochroniarskie. Dla złodzieja to często jednoznaczny znak, że właściciele są przekonani, że w ich domu znajdują się cenne przedmioty, które należy chronić. Logo firmy ochroniarskiej działa więc na złodzieja niemal jak magnes. Współcześni włamywacze są w swojej profesji specjalistami i działają bardzo profesjonalnie. Każde włamanie dokładnie planują, prowadzą obserwację i poznają zwyczaje mieszkańców, a także sąsiadów.
Zarówno z moich obserwacji, jaki i statystyk policyjnych wynika, że zdecydowanie warto zainwestować w solidne, antywłamaniowe zamki, drzwi i okna. Dobrym rozwiązaniem są również antywłamaniowe rolety czy też dyskretnie zamontowane kamery, które pomogą zidentyfikować sprawcę. Z policyjnych statystyk wynika natomiast, że ok. 80% włamań następuje przez okna, których solidne zabezpieczenia może okazać się kluczowe Próba sforsowania tego rodzaju zabezpieczenia wymaga więcej czasu niż wybicie szyby. Osoba, która siłuje się z metalowym zabezpieczeniem zwróci uwagę sąsiadów, a to może uchronić przed utratą dobytku. Warto mieć dobre relacje z sąsiadami, to oni w pierwszej kolejności mogą zapobiec włamaniu.
Pamiętajmy jednak, że nie ma rozwiązań skutecznych w stu procentach. Zawsze istnieje ryzyko, że nawet pomimo zastosowania najnowszych środków bezpieczeństwa nasz dobytek padnie łupem włamywaczy.
Dlatego dobrym pomysłem jest ubezpieczenie naszego mieszkania na wypadek kradzieży. Przydatny może okazać się także katalog wartościowych rzeczy, z dokładnym opisem i udokumentowaniem cech charakterystycznych każdej z nich.

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.