Komunikaty PR

Zrównoważone budynki dla wszystkich! Raport Roczny PLGBC 2021

2022-01-14  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

ul. Konarskiego 18c/2-11A
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało Raport Roczny 2021. W oparciu o strategiczne cele, organizacja przeprowadziła wiele nowych i cennych inicjatyw oraz projektów, które wsparły działania Członków. Podejmowane aktywności wzmocniły społeczność zrównoważonego budownictwa w Polsce, poszerzając jej grono o nowych Członków.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2021 r. Organizacja podsumowała liczne inicjatywy i akcje organizowane we współpracy z Członkami, a także w ramach realizowanych krajowych i międzynarodowych projektów.

W ramach projektów członkowskich pojawiło się wiele angażujących aktywności, np.: kampania World Green Building Week, PLGBC Green Building Tour, kampania SDGs, cykl PLGBC online, PLGBC interview. Zorganizowano sześć grup roboczych, które pracowały nad wybranymi tematami zrównoważonego budownictwa, tworząc wspólnie publikacje.

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC zorganizowało 55 własnych wydarzeń, w tym cykl webinarów, spotkań stacjonarnych i kolejnych edycji swoich cyklicznych wydarzeń, w tym PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem.

Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając liczne grono uczestników.

Warto podkreślić, iż organizacja we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi opracowała pierwszą polską, wielokryterialną certyfikację ZIELONY DOM dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

W 2021 r. Stowarzyszenie przygotowało pięć własnych przewodników i raportów: Wirtualny przewodnik Less Waste Office, raport Certyfikacja zielonych budynków w liczbach, raport Elektromobilność, raport Mapa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050, Wirtualny Przewodnik po zrównoważonym domu/mieszkaniu.

Poszerzono stworzoną przez PLGBC Bazę Budynków Certyfikowanych w Polsce. Łączy ona informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju wielokryterialnych systemach oceny budynków, będąc wciąż innowacją w branży.

PLGBC zrealizowało również aktywności w ramach krajowego projektu Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy, finansowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wyróżniono w Konkursie dla Zaangażowanych ngo i startupów, a także ujęto na Mapie Edukacji Architektonicznej Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Odbyła się również kolejna edycja PLGBC Green Building Awards – konkursu ocenianego przez znakomite Jury, w którym w 10 kategoriach wyróżniono zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce.

Organizacja kontynuowała aktywności w ramach 57 wydarzeń partnerskich i patronackich, w tym także poprzez uczestnictwo ekspertów PLGBC w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

Duże znaczenie w działalności PLGBC zyskała współpraca międzynarodowa, w tym zwłaszcza w ramach Europe Regional Network (ERN) – europejskiej części WorldGBC, współpracę z ambasadami i uczestnictwo w kolejnych projektach międzynarodowych, m.in. Build Upon2, Smarter Finance For Families, Building Life czy Making City.

PLGBC rozwinęło propozycję szkoleń oraz warsztatów dla profesjonalistów z branży budownictwa i nieruchomości. Również w ramach PLGBC Green Building Akademia przeprowadzono warsztaty i lekcje ekologiczne dla dzieci i młodzieży, wykłady dla studentów w formie stacjonarnej i online, które przyciągnęły w sumie 750 osób.

PLGBC zakończyło 2021 rok poszerzeniem grona Członków o nowe, uznane firmy i organizacje.

- Zrównoważone budownictwo pełni kluczową rolę w przyspieszeniu realizacji ambicji klimatycznych. W PLGBC łączą nas wspólne wartości i to one pozwalają współtworzyć budynki, miasta i ich otoczenie pozwalające w sposób ciągły prosperować ludziom i planecie.
Kierując się naszą strategią, świadomie działamy na rzecz zrównoważonej przyszłości w oparciu o stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, zwiększanie bioróżnorodności, podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa oraz powstrzymywanie zmian klimatu i adaptację do nowych warunków. Nasz sektor zrównoważonego budownictwa, podobnie jak cała reszta świata, ma przed sobą wiele wyzwań. Podsumowując 2021 rok, działamy wspólnie, by tworzyć zrównoważone budynki dla wszystkich
– podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Raport do pobrania:

https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/01/PLGBC-raport-roczny-2021.pdf
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Kreator Dom Invest wybuduje osiedle Garden Park Apartments koło Warszawy Biuro prasowe
2022-01-24 | 11:00

Kreator Dom Invest wybuduje osiedle Garden Park Apartments koło Warszawy

  Przy ul. Strzykulskiej blisko zachodniej granicy Warszawy, między Starymi Babicami a Ożarowem Mazowieckim, na obszarze 6,5 ha, Kreator Dom Invest wybuduje ekskluzywne osiedle. Nowy dom
Nieruchomości PLGBC przedstawia podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania
2022-01-24 | 01:00

PLGBC przedstawia podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało Podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania. Materiał ten może być pomocny nie tylko dla
Nieruchomości Rekord za rekordem, czyli budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku
2022-01-21 | 15:00

Rekord za rekordem, czyli budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku

Styczniowa informacja GUS prezentująca wyniki budownictwa mieszkaniowego, tradycyjnie dotyczy już kompletnych statystyk z pierwotnego segmentu krajowej mieszkaniówki w ostatnim miesiącu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Bankowość

Podwyżki stóp procentowych odcisną swoje piętno na gospodarce światowej w tym i przyszłym roku. Rynki wschodzące mogą przyciągać więcej kapitału [DEPESZA]

Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy.  Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

Firma

Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

– Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.

Konsument

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

Finanse

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.