Mówi: | Roberta Metsola |
Funkcja: | przewodnicząca Parlamentu Europejskiego |
Briefing Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli w Łodzi [WIDEO]
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Następnie Roberta Metsola wzięła udział w Wielkim Pikniku Europejskim. Przewodnicząca PE spotkała się także z mediami. Podczas krótkiego wystąpienia podsumowała polską prezydencję, a także skomentowała wyniki wyborów prezydenckich w Polsce.
W piątek, 20 czerwca przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola odwiedziła Łódź, gdzie otrzymała tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej – najwyższe wyróżnienie akademickie. Politechnika uhonorowała Przewodniczącą za jej niezachwiane zaangażowanie w umacnianie idei wspólnoty europejskiej, a także działalność na rzecz praworządności, obrony praw człowieka oraz pogłębiania integracji europejskiej.
Podczas wizyty w Polsce Przewodnicząca PE Roberta Metsola spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem oraz wzieła udział w próbie ustanowienia rekordu Polski w liczbie osób wspólnie śpiewających hymn Unii Europejskiej – „Odę do radości”.
Wydarzenie to było częścią Wielkiego Europejskiego Pikniku, który odbył się w Łodzi pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Dariusza Jońskiego. Była to pierwsza wizyta przewodniczącej PE w Łodzi.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.