Mówi: | Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Martin Mellor, prezes zarządu, Ericsson w Polsce Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja |
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
– Jesteśmy w trakcie transformacji systemu elektroenergetycznego, która polega na tym, że dekarbonizujemy źródła wytwórcze, do tej pory produkujące energię elektryczną głównie w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, przechodząc w stronę źródeł odnawialnych. Jednak w tym celu potrzebne są też zmiany w sieci dystrybucyjnej, która z jednej strony odbiera tę energię od wytwórców, a z drugiej strony dostarcza ją do odbiorców końcowych. Dzisiaj mamy już do czynienia z siecią dwukierunkową, bo energia jest przesyłana w dwie strony. Nowe uwarunkowania sprawiają, że ta sieć musi być aktywna, w związku czym ona wymaga digitalizacji, wdrożenia nowych systemów cyfrowych, żebyśmy mogli zarządzać podażą i popytem na energię w sposób odpowiedzialny, zwinny i szybki – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu do spraw regulacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.
Dla nowoczesnej energetyki – wymagającej m.in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania czy rozwoju klastrów energii – niezbędna jest sprawna, niezawodna i bezpieczna sieć łączności. Ma ją zapewnić realizowany przez PGE Program LTE450 – wdrażany w technologii LTE z wykorzystaniem pasma częstotliwości 450 MHz, dla której ogólnopolską rezerwację do zastosowań w energetyce posiada spółka PGE Systemy z Grupy PGE. Zapewnienie kanałów łączności umożliwi m.in. elastyczne zarządzanie siecią, a tym samym poprawę niezawodności dostaw energii i większe bezpieczeństwo energetyczne. Pozwoli też na większą automatyzację i optymalizację usług energetycznych.
– Źródła odnawialne są źródłami niestabilnymi, a jeśli dołożymy do nich jeszcze magazyny energii, które będą akumulowały nadwyżki produkcji energii elektrycznej w szczytach i oddawały ją w momentach zwiększonego zapotrzebowania, to tutaj potrzebujemy sieci elastycznej, z nowymi systemami, żeby bilansować to zapotrzebowanie na energię. Bez sprawnej komunikacji, bez nowoczesnej sieci łączności takiej jak LTE450 ten proces byłby mocno utrudniony – mówi Marcin Laskowski.
Sieć LTE450 pozwoli na usprawnienie także pracy dyspozytorów, a dzięki automatyzacji procesów monitorowania pomoże skrócić czas usuwania awarii. Dla klientów oznacza to bezpieczniejsze i stabilniejsze dostawy energii. Sieć łączności LTE450 będzie integralną częścią realizowanego w PGE Dystrybucja projektu Liczników Zdalnego Odczytu. Zakłada on, że do roku 2030 u wszystkich odbiorców zainstalowane zostaną nowoczesne liczniki energii elektrycznej, umożliwiające m.in. zdalny odczyt danych pomiarowych. Odbiorcy zyskają możliwość bieżącego dostępu do informacji na temat zużycia energii i obliczonych według niego opłat.
– Wdrażana przez nas sieć LTE450 ma przede wszystkim służyć łączności dyspozytorskiej, żeby móc sprawnie i elastycznie zarządzać przepływami w sieci. Ma też służyć firmom serwisowym, które będą miały świetne narzędzie do tego, żeby się komunikować i zarządzać pracą tej sieci – podkreśla wiceprezes PGE.
– Z perspektywy klientów jedną z najważniejszych rzeczy jest też to, że zarządzanie danymi generowanymi w sieci pozwoli nam na szybszą reakcję i skrócenie czasów usuwania awarii, które pojawiają się np. w związku z warunkami pogodowymi. To jest kluczowe, bo naszą rolą jest zabezpieczenie dostaw energii dla klientów w sposób ciągły i bezpieczny – mówi Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.
Prace przygotowawcze do budowy sieci łączności specjalnej przeznaczonej dla polskiej energetyki rozpoczęły się już w sierpniu 2018 roku, po otrzymaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz. Jednym z kluczowych założeń w programie LTE450 jest maksymalne wykorzystanie własnej infrastruktury PGE Dystrybucja, w szczególności wież telekomunikacyjnych. Dlatego też spółka już od dwóch lat prowadzi ich modernizację. Zgodnie z założeniami zmodernizowane wieże własne PGE Dystrybucja będą stanowić trzon docelowej siatki lokalizacji, na których będzie instalowany sprzęt radiowy sieci LTE450. Z kolei brakujące lokalizacje, w obszarach o mniejszym znaczeniu strategicznym, będą realizowane poprzez najem powierzchni na obcych wieżach antenowych.
Sieć PGE, oparta na rozwiązaniach Ericsson Cloud Core i RAN, ma obejmować swoim zasięgiem prawie 40 proc. powierzchni Polski (ponad 500 stacji bazowych PGE Dystrybucja). W ub.r. spółki z Grupy PGE podpisały umowy z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN oraz na dostawę komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE. Z kolei w tym tygodniu PGE Dystrybucja podpisała z Ericssonem nową umowę – na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego tej sieci.
– Umowa na dostawę zabudowy i systemów zasilania stanowi uzupełnienie poprzednich umów na sprzęt rdzeniowy CORE i sprzęt radiowy – informuje Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce. – W tej chwili jesteśmy już gotowi do budowy sieci LTE450. Będzie to pierwsza sieć o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, która przyczyni się do jego cyfryzacji. Zapewni Grupie PGE bezpieczną, dedykowaną infrastrukturę, którą spółka będzie wykorzystywać z korzyścią dla konsumentów i przemysłu w Polsce.
Harmonogram realizacji programu LTE450 w pierwszym etapie przewiduje uruchomienie pierwszych stacji bazowych sieci na obszarze działania operatora w połowie 2025 roku oraz dalszą rozbudowę jej zasięgu, a także rozwój nowych usług dla energetyki. W kolejnych etapach planowana jest również realizacja prac dla innych podmiotów z sektora energetyki.
– Ericsson posiada w Polsce centra badawczo-rozwojowe, a nasi inżynierowie w Krakowie i Łodzi będą wspierać rozwój tego projektu. Realizujemy również produkcję we współpracy z naszym partnerem Flex, który wytwarza tutaj moduły radiowe 4G i 5G oraz urządzenia baseband dla stacji bazowych, co oznacza, że elementy sieci LTE dla PGE będą powstawać w Polsce – dodaje Martin Mellor.
Czytaj także
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.