Newsy

Cyfrowy Polsat nie zamierza inwestować w technologię 3D

2012-03-09  |  06:20
Mówi:Dominik Libicki
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Cyfrowy Polsat S.A.
 • MP4

   - To technologia jeszcze w powijakach - mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. I prognozuje, że 3D nie przyniesie rewolucji na miarę emisji w HD.

  Cyfrowy Polsat ma ponad 3,5 mln abonentów i jest pod tym względem liderem wśród satelitarnych platform telewizyjnych. Jak podkreśla prezes Dominik Libicki klientów przekonują głównie konkurencyjne ceny.

   - Telewizja cyfrowa w Polsce jest tak tania jak chyba nigdzie w Europie. Średni abonament w Cyfrowym Polsacie wynosi 38 zł. To jest złotówka dziennie za dostęp do ponad 100 kanałów. Wydaje mi się, że są to bardzo rozsądne ceny i rosną bardzo powoli mimo inflacji, wzrostu kosztów związanych z kursem złotego, który osłabił się przez ostatnie lata. Cyfrowy Polsat nie robił podwyżki przez ostatnie 5 lat i na razie nie planuje - zapewnia Dominik Libicki.

  Abonenci Cyfrowego Polsatu na razie nie mają co liczyć na rozrywkę w 3D. W najbliższym czasie spółka nie planuje inwestycji w tym zakresie.

   - Telewizja trójwymiarowa według mnie jest technologią w powijakach. Nigdzie na świecie nie ma przykładów na to, że cieszy się uznaniem widzów. Technologia nie jest doskonała. To nie jest ta sama rewolucja, którą przyniosło HD - uważa Libicki.

  Cyfrowy Polsat stawia przede wszystkim na ofertę łączoną, czyli pakiet telewizji, internetu i telefonu. Od sierpnia 2011 spółka oferuje mobilny internet w technologii LTE.

   - Internet będzie coraz szybszy, a czy tańszy, to będzie zależało od tego, ilu klientów z niego korzysta, bo zawsze jest ten efekt skali. Czyli im więcej klientów, tym teoretycznie usługi powinny być tańsze, bo jest to pewien poziom opłat stałych, które zawsze rozkłada się na liczbę klientów - mówi prezes Cyfrowego Polsatu.

  W poniedziałek spółka poda dane dotyczące wyników finansowych i liczby abonentów za 2011 rok.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Kalendarium

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Biogen
  Festiwal Biegowy Tauron 2020

  Bankowość

  Od lutego Polacy wycofali z depozytów ponad 64 mld zł. Wciąż jednak obawiają się bardziej ryzykownego inwestowania

  Po wybuchu pandemii i ścięciu stóp procentowych przez RPP banki obniżyły oprocentowania lokat i zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, a Polacy wycofali z depozytów ponad 64 mld zł, by nie ponosić realnych strat. Wzrosło za to zainteresowanie rachunkami inwestycyjnymi, większość jednak obawia się ryzyka związanego z inwestowaniem na giełdzie lub w funduszach.

  Internet

  Ostatnie dni na konsultacje zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Nowe przepisy wpłyną m.in. na koszty usług telekomunikacyjnych

  Jeszcze tylko kilka dni Ministerstwo Cyfryzacji czeka na uwagi do nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Termin ich składania mija 6 października. – Przepisy muszą być zgodne z powstającym na poziomie UE Kodeksem Usług Cyfrowych i z pewnością wpłyną na ceny i koszty usług telekomunikacyjnych – wskazuje Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Teleinformatyka i Cyberbezpieczeństwo. Jak ocenia, dłuższe konsultacje powinny pozwolić na doprecyzowanie zawartych w ustawie niejasnych i politycznych kryteriów oceny firm, które będą dostarczać infrastrukturę do budowy sieci 5G w Polsce.

  Jak korzystać z materiałów Newserii?

  Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

  Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

  Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

  Sport

  Trwają przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku. To okazja do szerokiej promocji regionu i Polski w świecie

  Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, która organizuje Światowe Forum Miejskie. Jego idea to rozwiązywanie problemów, przed którymi stoi dziś większość miast na świecie. – Nie bez powodu jest ono organizowane w Katowicach. Kiedyś nie był to region kojarzony z zielenią, czystością czy nowoczesnością, ale to się zmieniło i chcemy to pokazać – mówi Grzegorz Puda, pełnomocnik rządu ds. organizacji World Urban Forum.

   

  Transport

  W przyszłym roku szybciej będzie przybywać stacji ładowania dla elektryków. W marcu zacznie obowiązywać unijna dyrektywa

  Na koniec sierpnia w Polsce funkcjonowały 1253 ogólnodostępne stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych, a 33 proc. z nich stanowiły szybkie ładowarki prądu stałego. Polski rynek wciąż dzieli duży dystans od europejskich liderów, np. Niemiec, gdzie liczba ładowarek już w zeszłym roku przekroczyła 20 tys. To może się jednak zmienić już za kilka miesięcy. Od marca 2021 roku zacznie obowiązywać unijna dyrektywa, która na deweloperów i właścicieli budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych nałoży obowiązek zabezpieczenia odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Wymóg obejmie zarówno nowo powstające, jak i modernizowane budynki.