Dziewczyny w nowych technologiach – podsumowanie drugiej edycji
W ramach inicjatywy, w kwietniu br. z okazji Światowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w ICT, odbyła się także konferencja propagująca ideę zwiększenia udziału kobiet i dziewcząt w obszarze nowych technologii. W ramach konferencji przeprowadzono dwa panele tematyczne oraz prezentacje partnerów projektu i fundatorów staży: Motoroli Solutions Polska, CISCO Poland, SAS Institute, Sygnity, Microsoft oraz Telewizji Polskiej S.A. (Ośrodka Technologie). Magdalena Gaj, Prezes UKE, od początku swojej kadencji, w różnorodny sposób zachęca dziewczęta i kobiety do budowania swojej ścieżki edukacji i kariery w sektorze ICT.
– Inicjatywa „Dziewczyny w Nowych Technologiach” jest mi bardzo bliska. W ramach kampanii, chcemy przede wszystkim powiedzieć młodym dziewczętom i kobietom, że ICT to dobry obszar pracy, dzięki któremu jakość ich życia się podniesie, a one zdobędą tak bardzo potrzebną pewność siebie. Według statystyk europejskich tylko 9 proc. kobiet jest programistami, a 19 proc. kobiet jest menedżerami i tyle samo – przedsiębiorcami. Tymczasem w innych sektorach zatrudnienie utrzymuje się na poziomie 54 proc. – podkreśla Magdalena Gaj, Prezes UKE.
Święto Kobiet i Dziewcząt w ICT (Information and Communications Technology) ustanowione zostało przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) - agendę ONZ ds. nowoczesnych technologii i przypada na każdy ostatni czwartek kwietnia. Związek jest pierwszą organizacją międzynarodową, która zwróciła uwagę na fakt, że sektor ICT rozwija się niezwykle dynamicznie, lecz stereotypowo – przy zdecydowanej przewadze mężczyzn. Przedstawiciele ITU z całego świata zadecydowali, że należy podjąć aktywne działania popularyzujące wśród kobiet i dziewcząt branżę ICT, ponieważ budowanie dojrzałych społeczeństw informacyjnych powinno być zrównoważone w każdym wymiarze. Polska edycja programu „Girls in ICT” została zainicjowana przez Magdalenę Gaj, Prezesa UKE, w 2012 r.
Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Regionalne – Wielkopolskie
Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.