Mówi: | Kuba Karliński |
Funkcja: | założyciel i członek zarządu |
Firma: | Magmillon |
Wykończenie domu to najdłuższy i najkosztowniejszy etap budowy. Inwestorzy często oszczędzają na materiałach i sprzętach
Rośnie liczba domów budowanych przez inwestorów indywidualnych. Od stycznia do kwietnia oddano ich do użytku o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast nowych budów rozpoczęto o 12,8 proc. więcej. Pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym było więcej o 24,4 proc. Najtrudniejsze inwestorów indywidualnych czeka jednak na końcu – wykończeniówka. Często oszczędzamy na materiałach i instalacjach, na które się decydujemy, nie patrząc na późniejsze koszty remontów i eksploatacji.
Postawienie murów, zwłaszcza w konstrukcji o prostej bryle, to kwestia kilku tygodni. Natomiast wykończenie domu, podłączenie i zakup instalacji, przygotowanie ścian i podłóg może zabrać miesiące, jeśli nie lata. Czasem jednak warto poczekać i uzbierać pieniądze na lepsze materiały, bo te starczą na dłużej i będą tańsze w eksploatacji.
– Wykończenie domu to ten etap budowy, który potrafi pochłonąć największą część budżetu i najczęściej jakiejkolwiek kwoty się nie przeznaczy, to będzie za mało – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Kuba Karliński, założyciel, członek zarządu Magmillon, inwestor zarządzający inwestycjami w nieruchomości. – Zachęcamy, żeby o wykończeniu myśleć jeszcze na etapie planowania budowy i bardzo dokładnie się zastanowić, co chcemy finalnie tam mieć.
Przede wszystkim istotny jest wybór instalacji grzewczej do ogrzewania wody i pomieszczeń zimą. Najpopularniejsze są piece gazowe, które można kupić już za kilka tysięcy złotych, jednak bywają drogie w eksploatacji, zwłaszcza jeśli dom jest spory. Alternatywą mogą być piece na groszek lub drewno lub – wspomagająco – instalacje fotowoltaiczne.
– Najwięcej będzie kosztowała pompa ciepła, bo to kilkanaście tysięcy złotych czy więcej, w zależności od powierzchni domu. Natomiast koszty bieżącej eksploatacji będą zdecydowanie najniższe – radzi Kuba Karliński. – W sytuacji, gdybyśmy chcieli ogrzewać gazem, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych na piec i aparaturę i te koszty eksploatacji będą wynosiły miesięcznie kilkaset złotych w sezonie grzewczym.
Dobór elementów stanowiących o estetyce domu, takich jak podłogi czy kafelki w kuchni i łazience to nie tylko kwestia gustu. Istotne jest zwłaszcza dobranie trwałych materiałów tam, gdzie będą one eksploatowane najczęściej, np. na środku salonu, w pomieszczeniach przechodnich czy w kuchni. Podłoga z twardego drewna czy np. gresu zamiast terakoty w wiatrołapie pozwoli uniknąć szybkiego zniszczenia i konieczności wymiany.
– To odpowiednio zabezpieczone, polakierowane drewno czy też gresy w przypadku tarasów albo posadzki przemysłowe, które mam w kuchni, w kotłowni czy wiatrołapie – podpowiada członek zarządu Magmillon. – One sprawdzają się fantastycznie. Kosztują porównywalnie do płytek, natomiast konserwacja jest zdecydowanie prostsza, są zdecydowanie trwalsze. Wykorzystywane są normalnie w halach przemysłowych, natomiast stają się coraz bardziej popularne również w domach.
Nieprostym zadaniem jest także wybór farb. Zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta, istotne jest, by ściany dawały się umyć. Wśród farb wyróżnić można akrylowe, ceramiczne, strukturalne, dekoracyjne, antykorozyjne czy emulsyjne, które pasują do różnych powierzchni. Ważne, by były dobrze kryjące i odporne na ścieranie. Wtedy nie będzie trzeba często odmalowywać wnętrza.
– W ramach danej kategorii produktu warto po prostu odrobić pracę domową i poszukać takiego producenta, który niekoniecznie będzie najbardziej znanym i najdroższym, ale takim, który za dobrą jakość będzie oczekiwał rozsądnej ceny i ten stosunek wartości uzyskiwanej za cenę – sugeruje Kuba Karliński. – Przy wykańczaniu domu warto także pomyśleć o tym, na czym możemy zaoszczędzić. Jeżeli mamy smykałkę i dwie ręce, które są w stanie coś zrobić, być może część prac wykończeniowych można zrobić samemu.
Koszt pracy to nawet jedna trzecia nakładów na wykończenie, dlatego oszczędności mogą być znaczące, zwłaszcza w tych regionach kraju, gdzie stawki są wyższe. Przy nowej, dobrze przygotowanej wylewce wiele osób potrafi samodzielnie położyć kafelki, o malowaniu ścian nie mówiąc. Jeśli jednak właściciel domu nie ma potrzebnych umiejętności, rozsądniej jest powierzyć prace fachowcowi.
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-03-05: Biznes coraz chętniej angażuje się w działania społeczne. To ważny partner dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-04-24: Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują
- 2025-02-07: Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2025-01-29: Sektor budowlany coraz bardziej skupia się na celach dekarbonizacji. Firmom potrzebne jest jednak wsparcie finansowe i legislacyjne
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-23: Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.