Mówi: | Waldemar Pawlak |
Funkcja: | Wicepremier, Minister Gospodarki |
Chiński Bank Rozwoju zainteresowany inwestycjami w polską infrastrukturę
- Chiński bank rozgląda się za projektami, w które mógłby zainwestować - mówi wicepremier Waldemar Pawlak. W kręgu zainteresowań są inwestycje w infrastrukturę, przemysł i warszawską giełdę.
Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) ma już w Polsce przedstawicielstwo. Na razie nie wnioskuje o zgodę na otworzenie oddziałów.
- Chiński Bank Rozwoju rozgląda się za różnymi projektami, w które byłby zainteresowany wejść z finansowaniem. To może być bardzo interesujące dla projektów infrastrukturalnych, przemysłowych, a także kapitałowych - mówi Waldemar Pawlak.
Do inwestycji na GPW skłania Chińczyków przede wszystkim silna pozycja warszawskiej giełdy w regionie.
- Giełda warszawska ma teraz większą kapitalizację niż giełda wiedeńska na przykład - przypomina wicepremier i minister gospodarki. - Inwestycje na GPW, w polskie obligacje są prawdopodobne. Niewątpliwie takie zdywersyfikowanie inwestorów byłoby korzystne również dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
To nie byłyby pierwsze inwestycje CDB w Polsce. W 2006 roku P4, operator sieci Play, uzyskał 150 mln euro kredytu z chińskiego banku, które poszły na rozbudowę infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. W drugim etapie finansowanie wzrosło do 640 mln euro.
Zwiększenia zainteresowania banku polskim rynkiem to kolejna oznaka tego, że w relacjach gospodarczych Chiny-Polska w ostatnim czasie wiele zmieniło się na lepsze. Niewątpliwie pomagają temu spotkania na najwyższym szczeblu władz. Podczas grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pekinie oba kraje podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie. Polska tym samym stała się siódmym partnerem Chin na świecie.
- Na drugą połowę kwietnia przewidziana jest wizyta chińskiego premiera Wen Jiabao. To będzie dobry sygnał dla chińskich i polskich przedsiębiorców, bo jeżeli ze strony chińskiej jest zaangażowanie administracji to daje szanse na to, że w szerszym zakresie będzie można korzystać z dostępu do tych kapitałów - podkreśla Waldemar Pawlak.
Pod koniec maja minister gospodarki uda się z gospodarczą wizytą do Chin. Okazją do złożenia wizyty będzie uruchomienie przez PLL LOT bezpośrednich lotów na linii Warszawa-Pekin.
Czytaj także
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-16: Mokradła z kluczową rolą dla zagrożonych gatunków ptaków i bioróżnorodności. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.