Mówi: | Waldemar Pawlak |
Funkcja: | Wicepremier, Minister Gospodarki |
Chiński Bank Rozwoju zainteresowany inwestycjami w polską infrastrukturę
- Chiński bank rozgląda się za projektami, w które mógłby zainwestować - mówi wicepremier Waldemar Pawlak. W kręgu zainteresowań są inwestycje w infrastrukturę, przemysł i warszawską giełdę.
Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) ma już w Polsce przedstawicielstwo. Na razie nie wnioskuje o zgodę na otworzenie oddziałów.
- Chiński Bank Rozwoju rozgląda się za różnymi projektami, w które byłby zainteresowany wejść z finansowaniem. To może być bardzo interesujące dla projektów infrastrukturalnych, przemysłowych, a także kapitałowych - mówi Waldemar Pawlak.
Do inwestycji na GPW skłania Chińczyków przede wszystkim silna pozycja warszawskiej giełdy w regionie.
- Giełda warszawska ma teraz większą kapitalizację niż giełda wiedeńska na przykład - przypomina wicepremier i minister gospodarki. - Inwestycje na GPW, w polskie obligacje są prawdopodobne. Niewątpliwie takie zdywersyfikowanie inwestorów byłoby korzystne również dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
To nie byłyby pierwsze inwestycje CDB w Polsce. W 2006 roku P4, operator sieci Play, uzyskał 150 mln euro kredytu z chińskiego banku, które poszły na rozbudowę infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. W drugim etapie finansowanie wzrosło do 640 mln euro.
Zwiększenia zainteresowania banku polskim rynkiem to kolejna oznaka tego, że w relacjach gospodarczych Chiny-Polska w ostatnim czasie wiele zmieniło się na lepsze. Niewątpliwie pomagają temu spotkania na najwyższym szczeblu władz. Podczas grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pekinie oba kraje podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie. Polska tym samym stała się siódmym partnerem Chin na świecie.
- Na drugą połowę kwietnia przewidziana jest wizyta chińskiego premiera Wen Jiabao. To będzie dobry sygnał dla chińskich i polskich przedsiębiorców, bo jeżeli ze strony chińskiej jest zaangażowanie administracji to daje szanse na to, że w szerszym zakresie będzie można korzystać z dostępu do tych kapitałów - podkreśla Waldemar Pawlak.
Pod koniec maja minister gospodarki uda się z gospodarczą wizytą do Chin. Okazją do złożenia wizyty będzie uruchomienie przez PLL LOT bezpośrednich lotów na linii Warszawa-Pekin.
Czytaj także
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-17: Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.