Newsy

Nowy tablet czołowym produktem Hewlett-Packard w tym roku. W sprzedaży ma pojawić się latem

2013-03-18  |  06:30
Mówi:Paweł Czajkowski
Funkcja:Prezes
Firma:Hewlett- Packard Polska
  • MP4
  • Hewlett- Packard na razie odkłada na przyszłość projekt nowego smartfonu. Zamiast tego koncentruje się na nowym tablecie, który wkrótce ma być dostępny na rynku polskim. Po burzliwym roku 2012 firmę czeka okres stabilizacji.

     – Na razie koncentrujemy się na tablecie. Nie ma żadnych zapowiedzi smartfonów, więc w tym roku nie spodziewałbym się niczego, chociaż to się tak szybko zmienia, że może przyszły rok coś przyniesie. Dziś to nie jest rynek, w który wchodzimy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

    W stosunkowo niedługim czasie na rynku powinny pojawić się produkty konsumenckie takie jak m.in. nowe notebooki i szybkie drukarki atramentowe. Priorytetem jest wypuszczenie na rynek nowych tabletów z Windowsem 8 Professional, przeznaczonych głównie dla zastosowania biznesowego. Na rynku będą dostępne w przeciągu kilku miesięcy.

     – Tablety powinny się pojawić w okolicach lata. Jest cała kwestia kampanii marketingowych i przygotowania tego produktu do wejścia na rynek, ale to już niebawem –  mówi prezes HP Polska.

    Nowy produkt ma być natomiast konkurencyjny cenowo pod względem tych, które dorównują mu funkcjonalnością. 

     – Na pewno jednak nie będzie najtańszy, bo to nie jest produkt przeznaczony na typowy rynek retailowy, gdzie cena musi być jak najniższa – tłumaczy Paweł Czajkowski. – Tam funkcjonalność będzie znacznie większa niż ta, która jest potrzebna przeciętnemu użytkownikowi do łączenia się za pomocą tabletu z internetem. To jest funkcjonalność notebooka w tablecie z rozwiązaniem tzw. skin, czyli wkładki, które będą powodowały, że przeróżne łącza będzie można w tym tablecie mieć – podłączenie w biurze do monitora, do klawiatury, wyjścia HDMI. Będzie tam wiele ciekawych rozwiązań, których rynek do tej pory nie widział u innych producentów – zapowiada.

    Prezes HP Polska z optymizmem mówi o wynikach finansowych swojej firmy.

    Właściwie w każdym segmencie naszej działalności stabilnie rośniemy – mówi prezes. – Rynek nie jest łatwy, kryzys jest widoczny, ale myślę, że mając dobre produkty, dostarczając wartość do klientów, jesteśmy w stanie z kryzysem poradzić.

    W sierpniu 2012 r. w Hewlett-Packard Polska dokonano fuzji działów druku i obrazowania z działem komputerowych systemów osobistych. W efekcie powstała nowa struktura – Printers and Personal Systems. Zmiany były efektem planu restrukturyzacji firmy na całym świecie, ogłoszonym przez prezes przedsiębiorstwa, Meg Whitman. W ramach oszczędności zwolnionych zostało niemal 30 osób.

    Hewlett-Packard to jedna z największych na świecie firm z branży IT. Centrala założonej w 1939 r. korporacji mieści się w Palo Alto w stanie Kalifornia. HP zajmuje się produkcją m.in. PC-tów, laptopów, pamięci masowych, drukarek, urządzeń poligraficznych. Dostarcza także usługi internetowe. Firma obsługuje około miliarda klientów na sześciu kontynentach. Zatrudnionych w niej jest około 349 tysięcy pracowników.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Konkurs Polskie Branży PR

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Prawo

    Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

    – Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

    Ochrona środowiska

    Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

    Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

    Transport

    Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

    W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.