Newsy

Nowy tablet czołowym produktem Hewlett-Packard w tym roku. W sprzedaży ma pojawić się latem

2013-03-18  |  06:30
Mówi:Paweł Czajkowski
Funkcja:Prezes
Firma:Hewlett- Packard Polska
  • MP4
  • Hewlett- Packard na razie odkłada na przyszłość projekt nowego smartfonu. Zamiast tego koncentruje się na nowym tablecie, który wkrótce ma być dostępny na rynku polskim. Po burzliwym roku 2012 firmę czeka okres stabilizacji.

     – Na razie koncentrujemy się na tablecie. Nie ma żadnych zapowiedzi smartfonów, więc w tym roku nie spodziewałbym się niczego, chociaż to się tak szybko zmienia, że może przyszły rok coś przyniesie. Dziś to nie jest rynek, w który wchodzimy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

    W stosunkowo niedługim czasie na rynku powinny pojawić się produkty konsumenckie takie jak m.in. nowe notebooki i szybkie drukarki atramentowe. Priorytetem jest wypuszczenie na rynek nowych tabletów z Windowsem 8 Professional, przeznaczonych głównie dla zastosowania biznesowego. Na rynku będą dostępne w przeciągu kilku miesięcy.

     – Tablety powinny się pojawić w okolicach lata. Jest cała kwestia kampanii marketingowych i przygotowania tego produktu do wejścia na rynek, ale to już niebawem –  mówi prezes HP Polska.

    Nowy produkt ma być natomiast konkurencyjny cenowo pod względem tych, które dorównują mu funkcjonalnością. 

     – Na pewno jednak nie będzie najtańszy, bo to nie jest produkt przeznaczony na typowy rynek retailowy, gdzie cena musi być jak najniższa – tłumaczy Paweł Czajkowski. – Tam funkcjonalność będzie znacznie większa niż ta, która jest potrzebna przeciętnemu użytkownikowi do łączenia się za pomocą tabletu z internetem. To jest funkcjonalność notebooka w tablecie z rozwiązaniem tzw. skin, czyli wkładki, które będą powodowały, że przeróżne łącza będzie można w tym tablecie mieć – podłączenie w biurze do monitora, do klawiatury, wyjścia HDMI. Będzie tam wiele ciekawych rozwiązań, których rynek do tej pory nie widział u innych producentów – zapowiada.

    Prezes HP Polska z optymizmem mówi o wynikach finansowych swojej firmy.

    Właściwie w każdym segmencie naszej działalności stabilnie rośniemy – mówi prezes. – Rynek nie jest łatwy, kryzys jest widoczny, ale myślę, że mając dobre produkty, dostarczając wartość do klientów, jesteśmy w stanie z kryzysem poradzić.

    W sierpniu 2012 r. w Hewlett-Packard Polska dokonano fuzji działów druku i obrazowania z działem komputerowych systemów osobistych. W efekcie powstała nowa struktura – Printers and Personal Systems. Zmiany były efektem planu restrukturyzacji firmy na całym świecie, ogłoszonym przez prezes przedsiębiorstwa, Meg Whitman. W ramach oszczędności zwolnionych zostało niemal 30 osób.

    Hewlett-Packard to jedna z największych na świecie firm z branży IT. Centrala założonej w 1939 r. korporacji mieści się w Palo Alto w stanie Kalifornia. HP zajmuje się produkcją m.in. PC-tów, laptopów, pamięci masowych, drukarek, urządzeń poligraficznych. Dostarcza także usługi internetowe. Firma obsługuje około miliarda klientów na sześciu kontynentach. Zatrudnionych w niej jest około 349 tysięcy pracowników.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

    Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

    Ochrona środowiska

    Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

    Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

    Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.