Newsy

Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych

2011-12-17  |  13:10
Wszystkie newsy
Mówi:Małgorzata Kidawa-Błońska
Funkcja:Poseł
Firma:Platforma Obywatelska

Już po raz drugi w warszawskim Centrum Cybernetyki 2.2.2 spotkaliś się artyści rzemieślnicy na drugiej edycji Salonu Artystów Rzemiosła. Gościem honorowym targów była Małgorzata Kidawa Błońska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Napewno jest to poparcie tych osób, które tworzą naszą kulturę. Bo nie wiem co się stało w ostatnich latach, że jeżeli mówimy rzemieślnik artysta to nie traktujemy tego, że są to osoby, które mogą i są artystami w tym najwyższym wymiarze. Przecież jak popatrzymy na Włochy, kto stworzył piękno Włoch – to właśnie rzemieślnicy artyści. To, że miasta tak wyglądają, że patrzymy na rzeźby, na wykończenia – to właśnie Ci ludzie. Jeżeli chodzimy do starych bibliotek i widzimy piękne książki – to rzemieślnicy artyści. I ja bym słowo artysta stawiała na pierwszym miejscu. Dlatego dobrze, że te zawody ginące w Europie mają szansę rozwoju w Polsce. I tak naprawdę to wiele z tych zwodów jest tylko w Polsce realizowanych - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej obecność na targach związana była jeszcze z jednym ważnym wydarzeniem. Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych.

Wydaje mi się, że pierwszym dobrym krokiem jest to, że wraca odznaka „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”. Artyści mają swoją Glorię Artis – Zasłużony dla kultury polskiej. Tutaj ważne jest aby tak samo honorować te osoby. Ważne jest pokazywanie tych zawodów bo wiedza o nich jest bardzo mała. Przychodząc koło takich małych zakładów nie wiemy, że tam postają wielkie dzieła sztuki - dodała Kidawa-Błońska.

Na targach wystawią się mistrzowie rzemiosła z całego kraju. Można kupować rękodzieło, zamawiać na wymiar i nawiązać kontakty. Swoje stoiska prezentują mistrzowie z takich dziedzin jak: krawiectwo i szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne i stolarstwo artystyczne oraz złotnictwo i ceramika artystyczna.

Targi potrawają do niedzieli 18 grudnia. Kolejne spotkania artystów rzemieśliników planowane są w przyszłym roku m.in. w Łodzi.

Projekt realizowany przez: miasto st. Warszawa, Towarzystwo Amicus, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Blisko połowa dorosłych Polaków nie pracuje i się nie uczy. Resort pracy chce w najbliższych miesiącach zająć się ich aktywizacją

Populacja osób biernych zawodowo liczy blisko 13,3 mln osób. To oznacza, że prawie połowa dorosłych Polaków z różnych powodów nie pracuje i się nie uczy. Aktywizacja biernych zawodowo i długotrwale bezrobotnych to priorytety resortu pracy na nadchodzący rok. – Zasiądziemy do stołu z partnerami społecznymi i gospodarczymi i wspólnie będziemy się zastanawiać, jak zwiększać wskaźniki zatrudnienia – zapowiada wiceminister pracy Alina Nowak. Jak podkreśla, w pierwszej kolejności należy aktywizować niewykorzystane dotąd zasoby na polskim rynku pracy i zachęcać do powrotu osoby, które wyjechały z Polski, a dopiero w drugiej kolejności sięgnąć po pracowników z zagranicy.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Niższa stawka podatku, zwolnienie z podatku dla młodych i nowe ulgi. Na rozliczenie z fiskusem mamy czas do końca kwietnia

Zmiana skali podatkowej, wyższe koszty uzyskania przychodu czy wprowadzenie mikrorachunku podatkowego – to tylko część zmian w rozliczaniu podatków za 2019 rok. W tym roku będzie można także odliczyć do 53 tys. zł wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją budynku. Miesiąc więcej na rozliczenie będą miały osoby, które rozliczają się zryczałtowanym podatkiem – zeznanie będą musiały złożyć do 2 marca.

Finanse

Spółki dywidendowe oraz małe i średnie zwiększają szanse na zyski na giełdzie. Jednak strategia musi być zgodna z charakterem inwestora

Podczas gdy amerykańskie indeksy biją kolejne rekordy, warszawska giełda wciąż nie może odzyskać impetu. Nie spełniają się na razie nadzieje wiązane z PPK. Jednak w warunkach niskich stóp procentowych, realnych strat na lokatach w obliczu rosnącej inflacji i  szybko rosnących cen nieruchomości możliwości inwestowania gwałtownie się zawężają. – Bycie na rynku giełdowym jest atrakcyjne w dłuższym horyzoncie czasowym – mówi dr Emil Łobodziński z DM PKO BP. Wszystko jednak zależy od przyjętej strategii inwestowania. Ta przede wszystkim powinna być dopasowana do charakteru inwestora.

Prawo

Podatek od cukru nie musi przełożyć się automatycznie na poprawę zdrowia. Potrzebne tańsze i zdrowsze alternatywy dla słodzonych napojów

– Planowany podatek cukrowy nie zadziała, jeśli państwo wrzuci wpływy z niego do wspólnego budżetowego worka, zamiast przeznaczyć na poprawę zdrowia Polaków. Ponadto uderzy on w najuboższych, którzy będą zmuszeni sięgnąć po tańsze i jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia alternatywy, jak napoje gazowane – mówi Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. To rozwiązanie może być skuteczne tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio skonstruowane.