Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF zapowiada dokładniejszą ocenę nowych fuzji banków
Poziom koncentracji na rynku bankowym jest już optymalny jak na polskie warunki, a dalsze przejęcia mogłyby zakłócić konkurencję – uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego też nadzór będzie wnikliwie oceniał kolejne takie ruchy zarówno z punktu widzenia ich wpływu na cały rynek, jak również pod względem skutków fuzji dla klientów banków, banku przejmującego i przejmowanego.
– Będziemy dokładnie analizowali i sprawdzali każde nowe przejęcie banku, ponieważ uważamy, że został osiągnięty już taki poziom koncentracji, który jest odpowiedni dla takiego rynku i kraju jakim jest Polska – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
KNF obawia się, że kolejne fuzje mogłyby doprowadzić do przejęcia większości rynku przez kilka podmiotów, co naruszyłoby konkurencję.
– Mamy system dobrze zdywersyfikowany jeśli chodzi o liczbę podmiotów, także z punktu widzenia akcjonariuszy i krajów pochodzenia. Jest on sprawny, a jednocześnie konkurencyjny. Pozwala na restrukturyzację w oparciu o środki krajowe, ale bez angażowania kosztów restrukturyzacji po stronie podatników. Należy ten dobry model wspierać. Dlatego nie będziemy bezkrytycznie przyjmowali każdej próby połączenia, przejęcia i tworzenia banków, które będą istotne pod względem systemowym – zapowiada Jakubiak.
W najbliższym czasie do KNF powinien trafić wniosek PKO BP o zgodę na przejęcie banku Nordea. To jedna z wielu takich transakcji w ostatnich miesiącach. BZ WBK przejął Kredyt Bank, a Getin Noble Bank – Allianz Bank . W połowie czerwca Komisja wyraziła też zgodę na połączenie Polskiego Banku Przedsiębiorczości i FM Banku.
Przy ocenie kolejnych fuzji i przejęć KNF będzie brała pod uwagę kilka czynników.
– Będziemy sprawdzali wpływ łączenia banków na konkurencyjność, bezpieczeństwo banku przejmującego, zobowiązania złożone przez akcjonariuszy banku, który będzie przejmowany oraz sposób wyjścia – mówi przewodniczący KNF.
Przede wszystkim nadzór sprawdzi, jak skutki połączenia dwóch instytucji bankowych odczują klienci.
– Nie może być tak, że jakiś czas temu duża część banków pod dyktando swoich akcjonariuszy prowadziła bardzo ekspansywną politykę kredytową, zwłaszcza, jeśli chodzi o walutowe kredyty mieszkaniowe. Dzisiaj ci akcjonariusze mówią: nie udało nam się, nie osiągnęliśmy istotnej pozycji na rynku polskim, więc dziękujemy i wychodzimy. W tym zakresie będziemy bardzo wnikliwie oceniali postawę i sposób wyjścia – podkreśla przewodniczący KNF.
Czytaj także
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2024-07-25: Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój
- 2024-07-16: Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-06-24: Zmiany w sektorze finansowym od 1 lipca. Będą dotyczyć ubezpieczeń oferowanych przez banki
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2023-12-12: W tym tygodniu kolejny ważny wyrok TSUE. Banki może czekać „frankowe trzęsienie ziemi”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.