Mówi: | Marcin Lenar, menedżer projektu Goldenmark Librarium Dominika Świątkowska, kreatorka kolekcji Goldenmark Librarium Marcin Obłoza, rzecznik prasowy Goldenmark |
Luksusowe wydania książek w centrum zainteresowania kolekcjonerów. W Warszawie można zobaczyć ponad 20 białych kruków z Polski i zagranicy
Księgi faksymilowe, jubilerskie czy bibliofilskie egzemplarze to dynamicznie rosnący trend kolekcjonerski. Dzięki faksymiliom, czyli perfekcyjnym replikom, można się zapoznać z dziełami, których oryginały najczęściej są niedostępne do oglądania. W Warszawie od 9 grudnia w salonie Goldenmark można będzie zobaczyć ponad 20 zagranicznych i polskich wyjątkowych wydawnictw. W kolekcji są m.in. dzieła Leonarda da Vinci, reprodukcje „Boskiej komedii” z kosmosu czy mapy zalanej kawą przez Fryderyka Chopina.
– W Europie klienci poszukują luksusowych wydań kolekcjonerskich od dziesięcioleci, kupują je do swoich kolekcji i tworzą w ten sposób majątek, który przynosi wartość w czasie. Są to przede wszystkim tak zwane edycje faksymilowe, czyli repliki muzealne, które powstają na potrzeby przede wszystkim instytucji kultury muzealnych, ale trafiają również na rynek kolekcjonerski – mówi agencji Newseria Marcin Lenar, menedżer projektu Goldenmark Librarium.
Wydania kolekcjonerskie są prawdziwym skarbem dla miłośników literatury i bibliofilów. Wyróżniają się jakością wykonania, z dbałością o każdy szczegół, i limitowaną dostępnością, która powoduje ich dużą popularność wśród kolekcjonerów, czasem opatrzone są autografem pisarza. W tej kategorii coraz popularniejsze stają się faksymilia, czyli perfekcyjne repliki dzieł, praktycznie nie do odróżnienia od oryginału, odwzorowane ze wszystkimi szczegółami, nawet takimi jak zabrudzenia czy naddarcia.
– Do tej pory książki luksusowe kojarzyły się tylko z książkami antykwarycznymi, teraz widzimy bardzo dużą zmianę, ponieważ klienci zaczynają doceniać współczesne artystyczne książki wytworzone tak jak przed wiekami. W porównaniu do rynków zachodnich mamy w Polsce jeszcze długą drogę do przebycia, natomiast widzimy, jak to się tworzy, a wręcz już zaczyna rozkwitać – ocenia Dominika Świątkowska, kreatorka kolekcji Goldenmark Librarium.
Jakość wykonania faksymiliów często klasyfikuje je jako dzieło sztuki. Na ich wartość składają się m.in. ręcznie czerpany papier, skórzane oprawy czy okładki pokryte złotem i kamieniami jubilerskimi. Tego typu wydania kolekcjonerskie są do zdobycia m.in. w księgarniach antykwarycznych, wyspecjalizowanych wydawnictwach czy renomowanych domach aukcyjnych.
– Faksymilia to przedmioty w ściśle limitowanych edycjach, wykonane z najwyższą starannością, co powoduje, że ich wartość w czasie rośnie – przekonuje Marcin Lenar.
– Książki ręcznie tworzone, kolekcjonerskie, to, podobnie jak złoto, srebro czy sztuka, wartości, które nie przemijają, zachowują wartość w czasie i mogą służyć przekazywaniu z pokolenia na pokolenie – tłumaczy Marcin Obłoza, rzecznik prasowy Goldenmark.
Od 9 grudnia w salonie Goldenmark na placu Konstytucji w Warszawie będzie dostępna wystawa „Wydawnicze Skarby Europy”, która obejmuje w sumie ponad 20 zagranicznych i polskich wydawnictw z niezwykłymi historiami. Wytworzone w limitowanych nakładach są prawdziwymi białymi krukami i gratką dla kolekcjonerów. Zanim trafią do prywatnych kolekcji, do końca grudnia będą dostępne dla zwiedzających.
W prezentowanej kolekcji znalazły się wyjątkowe faksymilia – takie jak rękopis „Sforziady”, napisanej przez Giovanniego Simonettę pod koniec XV wieku jako pochwała czynów Francesco Sforzy, założyciela dynastii książęcej Mediolanu. Do rękopisu został wszyty obraz „La Bella Principessa”, wykonany przez Leonarda da Vinci na pergaminie. W taki sam sposób odtworzona została replika. Innym z wydań będzie reprodukcja dwutomowego rękopisu „Kodeksów Madryckich”, zawierających projekty związane z inżynierią lądową i wojskową oraz zasadami mechaniki. Obie księgi to ponad 200 ilustracji Leonarda da Vinci.
Na uwagę zasługuje faksymile mapy Azorów autorstwa Gabriela de Vallseci z 1439 roku. Oryginalna mapa przez stulecia znajdowała się w różnych zbiorach, ostatecznie trafiając do Muzeum Morskiego w Barcelonie w 1960 roku, gdzie jest eksponowana do dziś. Niegdyś była własnością pisarki George Sand, partnerki Fryderyka Chopina.
– Podczas jednego ze spotkań ze znajomymi Chopin miał uszkodzić tę mapę, rozlać na nią gorącą kawę. To uszkodzenie jest na mapie widoczne do dzisiaj i zostało również odwzorowane na faksymile – wskazuje Marcin Lenar.
W kolekcji znalazł się także słynny trzytomowy album poświęcony Kaplicy Sykstyńskiej i jego bliźniacze wydanie poświęcone katedrze we Florencji, a także modlitewnik z klasztoru Montserrat, w którym przechowywany miał być Święty Graal. Poza wydawnictwami książkowymi kolekcja obejmuje również reprodukcje monet z czasów Chrystusa wyprodukowane we Włoszech na podstawie zbiorów Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej.
Zwieńczeniem kolekcji jest specjalne wydanie „Boskiej komedii” z XVI-wiecznymi rysunkami. Dzieło zostało przekazane w 2021 roku ekspedycji kosmicznej ISS Expedition 66, która pozostawiła ją unoszącą się w przestrzeni jako świadectwo ludzkiego geniuszu. Jej bliźniacza kopia powróciła na Ziemię z podpisami astronautów – w ten sposób powstała limitowana edycja 700 ponumerowanych i certyfikowanych egzemplarzy.
Na wystawie można zobaczyć także książki polskiego wydawnictwa artystycznego i pracowni introligatorskiej Goldenmark Librarium.
– Luksusowe wydania książek nie są już tylko domeną zachodnioeuropejskich wydawców, coraz częściej tego typu książki powstają również w Polsce. W naszej manufakturze przygotowaliśmy wspaniałą kolekcję książek wydanych zgodnie z dawnymi metodami, jak również fantastycznie oprawionych ręcznie w najwyższej jakości materiały – mówi menedżer projektu Goldenmark Librarium. – Przykładem jest niezwykłe wydanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Dotychczas jedynym wydaniem z bogatymi ilustracjami Jana Styki było wydanie paryskie sprzed ponad 100 lat. Postanowiliśmy to zmienić i przygotowaliśmy pierwsze polskie wydanie „Quo Vadis” z blisko 200 ilustracjami stworzonymi przez tego wspaniałego polskiego malarza.
Do tej pory Goldenmark Librarium wydało już kilkanaście tytułów, m.in. „Ilias Picta” z oryginalnym tekstem greckim „Iliady” Homera czy „Metamorfozy” Owidiusza z rycinami z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
– Wyjątkowość kolekcji Goldenmark Librarium polega na połączeniu dawnych tradycyjnych technik ze współczesnymi potrzebami książki artystycznej. One wszystkie są wykonywane ręcznie w naszej manufakturze tradycyjnymi metodami, tak jak przed wiekami, w zależności od tytułu – tłumaczy Dominika Świątkowska. – Bardzo rzadko mamy dostęp do książek wyjątkowych, stworzonych wyjątkowymi technikami, ręcznie, na bawełnianych papierach, z przepięknymi ilustracjami, które są nasycone kolorami, gdzie wszystko jest spójną całością, z artystycznymi oprawami robionymi w manufakturze.
W Goldenmark Librarium prowadzony jest pełny cykl wydawniczy – od doboru pozycji, przez przygotowanie tekstu i druk, aż po oprawę. Książki wydawane w łódzkiej manufakturze to dzieła sztuki, tworzone na podstawie tradycyjnych wyrobów najstarszych europejskich papierni, z luksusowych włoskich skór i 24-karatowego złota.
Wystawę „Wydawnicze Skarby Europy” można będzie oglądać do końca roku.
– To książki, które cechują się wysoką wartością. Mówimy tutaj o kwotach często kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku Kaplicy Sykstyńskiej to jest trzytomowe, duże wydanie przygotowane przez włoskie wydawnictwo, jego wartość w tej chwili to około 100 tys. zł – wskazuje Marcin Obłoza. – W pierwszych dniach, od 9 do 12 grudnia, jest możliwość zapisu poprzez stronę internetową skarby.goldenmark.com na prezentacje indywidualne, by móc poznać książki z bliska, zobaczyć detale, poznać historię tych dzieł.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-08-28: Tomasz Jacyków: Ludzie z niską samooceną zakładają cudze metki i eksponują wielkie logo. Często noszą ubrania podrabiane, czyli są to udawacze, oszuści
- 2024-08-08: Osoby aktywnie korzystające z kultury mają wyższe poczucie szczęścia. Rzadziej czują się samotne i wykluczone społecznie
- 2024-06-24: Klaudia Carlos: W „Pytaniu na śniadanie” pracuje się bardzo dobrze. Jest miła atmosfera i czujemy wsparcie z każdej strony
- 2024-08-08: Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta
- 2024-04-02: Rynek wynajmu krótkoterminowego bardzo szybko rośnie. Co roku przybywa na nim kilka tysięcy apartamentów i domów wakacyjnych
- 2024-05-02: Wraz ze wzrostem cen standardowych nieruchomości rośnie zainteresowanie segmentem premium. Co 10. lokal w Polsce ma podwyższony standard
- 2024-04-12: Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje
- 2024-04-10: Miliardowe wydatki operatorów na infrastrukturę telekomunikacyjną. Barierą inwestycyjną wciąż pozostają formalności
- 2023-11-03: Aneta Glam-Kurp: Caroline Derpienski jest bardzo złym przykładem dla nastolatek. Pokazuje, że wyznacznikiem wartości kobiety jest torebka – w jej przypadku podróbka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.