Newsy

M. Piróg (Prezes LOT): Strata będzie mniejsza, ale budżetu niestety nie zrobimy

2011-12-20  |  07:00
Wszystkie newsy
Mówi:Marcin Piróg
Funkcja:Prezes
Firma:Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Już pewne, że PLL LOT nie uda się wypełnić tegorocznych planów budżetowych, które zakładały stratę na poziomie 50 mln złotych.

 - Ten rok będzie lepszy niż ubiegły rok, strata będzie mniejsza, co jest ewenementem wśród europejskich przewoźników, ponieważ wysokie ceny ropy dają się wszystkim we znaki. Druga strona medalu jest taka, że budżetu niestety nie zrobimy – przyznaje Marcin Piróg, Prezes PLL LOT.

Nie uda się mimo sprzyjającej pogody, choć jeszcze w październiku spółka była powyżej przyjętych założeń finansowych.

 - Listopad trochę dał się nam we znaki z dwóch powodów. Jeden to jest awaryjne lądowanie i konsekwencje tego, czyli przez 2 dni zamknięte lotnisko w Warszawie. Drugi powód jest taki, że w Europie ruch pasażerski zwolnił. Na to się jeszcze nakłada cena paliwa, która przez to, że złoty się bardzo osłabił w stosunku do dolara - jest  w tej chwili cena baryłki wyrażona w złotówkach najwyższa w historii – tłumaczy prezes LOT-u przyczyny gorszego wyniku niż zakładany.

Obecnie w Chinach trwają rozmowy prezesa LOT-u z Air China na temat uruchomienia regularnego połączenia z Warszawy do Pekinu.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Edukacja

Stan czytelnictwa w Polsce się poprawia. Rośnie zainteresowanie literaturą dziecięcą

Według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej co najmniej jedną książkę (lub jej fragment) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie przeczytało 42 proc. respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat, choć wciąż nie jest dobry. Oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. na przestrzeni dwóch lat. Choć księgozbiory domowe częściej znajdują się tam, gdzie mieszkają osoby do 18. roku życia, to posiadanie książek w domu wciąż nie jest zjawiskiem powszechnym. Nadal potrzebna jest promocja czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Taki jest cel konkursu Literacka Podróż Hestii, który właśnie miał swój finał.

Handel

Coraz mniejsze spożycie piwa. Branża spodziewa się dalszych spadków z powodu kolejnej podwyżki akcyzy

Zaledwie kilka dni po przyjęciu ustawy podnoszącej akcyzę od piwa o 10 proc. od nowego roku oraz o kolejne 28 proc. w ciągu następnych pięciu lat posłowie rozpoczęli prace nad kolejnym projektem zakładającym podwyżkę akcyzy od dosładzanych piw smakowych. Zdaniem przedstawicieli branży będzie to skutkować podwyżką cen piwa i dalszym spadkiem jego spożycia. A to przełoży się na kondycję nie tylko browarów i to głównie tych mniejszych, ale też rolników czy małych sklepów, które żyją ze sprzedaży piwa.

Problemy społeczne

Pacjenci korzystający z respiratorów w domach stracą dostęp do leczenia. Grozi im powrót do szpitali

W Polsce jest 9 tys. osób, które korzystają z respiratora w warunkach domowych. To m.in. pacjenci z chorobami płuc, POChP czy powikłaniami pocovidowymi. – Dzięki temu możemy w ogóle egzystować. Jeżeli tego nie będzie, to po pewnym czasie następuje zapalenie dróg oddechowych czy zapalenie płuc i szpital. Czyli to jest coś, co jest koniecznością i co ratuje nasze życie – podkreśla Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia „Jednym Tchem”. Mimo że kolejka potrzebujących tego rodzaju świadczenia się wydłuża, Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał właśnie przyjęcia nowych pacjentów. Powodem jest propozycja NFZ dotycząca obniżki wyceny tego świadczenia nawet o 60 proc.

Ochrona środowiska

Włóknisty materiał może zastąpić plastik w branży rolno-spożywczej. Polska firma na razie wykorzystuje go do uprawy roślin

Polski start-up opracował materiał, który może zastąpić plastik w wielu różnych zastosowaniach, przyczyniając się do ograniczenia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak torf. Wykorzystuje do tego naturalne włókna roślinne. Dziś głównie proponuje ich zastosowanie w rolnictwie – do podłoży w uprawach roślin. Dzięki temu kiełkujące rośliny są mniej narażone na choroby odglebowe, uprawy są bardziej regularne i wymagają mniej podlewania. W przyszłości włóknisty materiał mógłby znaleźć zastosowanie m.in. w budownictwie jako alternatywa dla wełny mineralnej.