Newsy

Młodzi ludzie chętnie angażują się w projekty z edukacji historycznej. Piotr Gliński: To szczególnie ważne w kontekście dzisiejszych kulturowych i politycznych zagrożeń

2022-02-16  |  06:10
Mówi:Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Świat współczesny jest pełen zagrożeń kulturowych i politycznych. Widzimy, co się dzieje za wschodnią granicą, więc tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym wszystkim, co konstytuuje naszą tożsamość i siłę naszej wspólnoty – powiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. W trakcie wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego dla młodzieży „Baczyński bez filtra”, który w minione wakacje zainaugurowała PGE Polska Grupa Energetyczna. Odzew młodych ludzi był ogromny, dlatego spółka zapowiada kolejne inicjatywy z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej.

 Każda wspólnota potrzebuje pamięci, potrzebuje także wyedukowanych członków wspólnoty, czyli przede wszystkim młodego pokolenia. Bardzo byśmy chcieli, żeby młode pokolenie pamiętało o przeszłości, w mądry sposób potrafiło z tą przeszłością dialogować, rozmawiać – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Gliński podczas poniedziałkowych uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie upamiętniających 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Armia Krajowa to bardzo ważna część polskiej historii i jedno z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego.

 Warto spojrzeć na współczesne problemy, i te kulturowe, i te związane z funkcjonowaniem młodego pokolenia, chociażby w obecnie trudnym czasie pandemii, ale także na polityczne czy geopolityczne problemy z punktu widzenia najważniejszych wartości konstytuujących wspólnotę. Bez wspólnoty nie potrafimy funkcjonować, nie potrafimy się rozwijać, zaspokajać naszych potrzeb, celów i aspiracji. Więc to nie jest tak, że bez pamięci możemy funkcjonować jako naród i jako społeczeństwo – podkreśla wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W działania podtrzymujące pamięć o AK zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym m.in. PGE Polska Grupa Energetyczna i Fundacja PGE, która była organizatorem poniedziałkowych uroczystości.

– Obchodzimy 80-lecie powstania Armii Krajowej – największej podziemnej armii zbrojnej świata, która dała moralne i etyczne podwaliny pod działalność ruchu społecznego „Solidarność”, który w konsekwencji doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Aczkolwiek to nie jest nam dane raz na zawsze – i o tym też musimy pamiętać. Natomiast wspieranie idei patriotycznych jest szalenie ważne i ma pokazać młodemu pokoleniu, jakie są korzenie naszego narodu, jak przebiegała walka o to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnej Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W trakcie wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”, zorganizowanego przez PGE i Fundację na rzecz Wielkich Historii pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs został ogłoszony 4 sierpnia ub.r., dokładnie w 77. rocznicę śmieci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Żołnierz batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz jeden z najznamienitszych przedstawicieli wojennego pokolenia Kolumbów mimo młodego wieku zostawił po sobie bogaty dorobek literacki, liczący ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Związany z nim konkurs był skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej, której zadaniem była fotograficzna, współczesna interpretacja twórczości poety.

– Wpłynęło do nas ponad 1100 prac, co pokazuje, że nasze działania mają sens i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Takie inicjatywy są potrzebne, bo młodzi ludzie czują potrzebę poznawania swojej historii i jej bohaterów – podkreśla Wojciech Dąbrowski.

– Ten konkurs jest jedną z inicjatyw, która miała przypomnieć młodemu pokoleniu o tym, co było najważniejsze dla Polski i co dalej jest konstytutywne dla trwania naszej wspólnoty – mówi Piotr Gliński.

Nagrodzone i wyróżnione prace młodych laureatów można obejrzeć na profilu konkursu „Baczyński bez filtra” na Facebooku i Instagramie. Fundacje PGE planuje niedługo wydanie albumu i zorganizowanie wystawy plenerowej z najlepszymi pracami młodych twórców.

W trakcie poniedziałkowych uroczystości zapowiedziane zostały też kolejne inicjatywy pielęgnujące pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To m.in. współorganizowany z Fundacją na rzecz Wielkich Historii konkurs „Śladami bohaterów AK”, którego szczegóły zostaną ogłoszone pod koniec lutego br.

Ogłosiliśmy właśnie kolejny konkurs, w którym czekamy na prace do 30 czerwca br. Szczegóły będą dostępne na naszej stronie internetowej – wskazuje Wojciech Dąbrowski. – PGE Polska Grupa Energetyczna jest znana przede wszystkim z tego, że zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Produkujemy ponad 40 proc. energii elektrycznej w kraju i jesteśmy największym producentem ciepła, ale w naszej działalności szalenie ważna jest też kwestia pamięci historycznej, pamięci o naszych przodkach, o polskich bohaterach. Jesteśmy jednym z największych mecenasów projektów związanych z polską historią. Czujemy się w obowiązku przypominać ich czyny i przypominać, że to, iż żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, zawdzięczamy właśnie pokoleniu naszych dziadków.

W ramach działalności edukacyjnej Fundacja PGE udostępni na YouTubie również cykl czterech animacji „Głosy AK”, czyli archiwalnych nagrań dowódców i żołnierzy AK. Bohaterem pierwszego filmu, którego premiera odbyła się w trakcie poniedziałkowych uroczystości, jest gen. Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej w latach 1943–1944. Oryginalne nagranie dźwiękowe, w którym generał podsumowuje działalność konspiracyjną AK i tłumaczy, jakie czynniki zadecydowały o wybuchu Powstania Warszawskiego, zostało zarejestrowane przez Radio Wolna Europa w 1954 roku. Bohaterami kolejnych filmów będą gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, dowódca Służby Zwycięstwu Polski – pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Polsce, gen. Stefan Rowecki „Grot”, komendant główny Związku Walki Zbrojnej, a później dowódca Armii Krajowej, oraz gen. Leopold Okulicki, ostatni dowódca Armii Krajowej. Wszystkie filmy „Głosy AK” będzie można obejrzeć na kanałach społecznościowych Fundacji PGE oraz Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Docelowo materiały trafią do zasobów Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – pierwszego cyfrowego muzeum opowiadającego o fenomenie polskiego podziemia z czasów II wojny światowej, którego partnerem jest Fundacja PGE. Kolejne filmy będą udostępniane w kolejnych miesiącach. Ostatni zostanie opublikowany 27 września 2022 roku w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dzieci z Ukrainy mogą się borykać z traumą i syndromem stresu pourazowego. Wsparciem dla nich są dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim w telefonie zaufania 116 111

Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży pod numerem 116 111 działa już od ponad 13 lat. Tylko od stycznia do maja br. psychologowie i terapeuci odebrali 25,4 tys. połączeń, odpowiedzieli na 4,3 tys. wiadomości i ponad 420 razy interweniowali w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Teraz pomoc została rozszerzona także o dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim, aby zapewnić pomoc dla kilkuset tysięcy dzieci, które uciekły do Polski z kraju ogarniętego wojną. Rozmowy z psychologiem w ich ojczystym języku mogą być dla nich dużym wsparciem w poradzeniu sobie z nową, trudną sytuacją. Zwłaszcza że będą je prowadzić psycholożki, które również przyjechały tu z ich rodzimego kraju.

Telekomunikacja

Bezpieczeństwo w kryzysie zależy nie tylko od państwa. Biznes i samorządy przygotowują się na różne scenariusze

Dwa trwające kryzysy – związane z pandemią i wojną w Ukrainie – pokazały, że zarówno państwo, jak i samorządy oraz biznes muszą być przygotowane na różne zagrożenia. Dotyczy to zarówno kwestii operacyjnej, jak i działalności w sferze cyber. Dotychczasowe doświadczenia z ostatnich dwóch lat pokazują, że zarówno firmy, jak i administracja rządowa i samorządowa umieją szybko przystosować się do trudnych warunków. – Ta pozytywna ocena nie uspokaja nas na tyle, żebyśmy tracili czujność – mówi minister Janusz Cieszyński. W mitygowaniu ryzyk potrzeba ścisłej współpracy, wymiany doświadczeń i transferu wiedzy między biznesem, instytucjami państwowymi i samorządami.

Transport

Opóźnienia w dostawach z Azji uderzają w firmy i konsumentów. Importerzy szukają nowych możliwości transportu

Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez lokalne ogniska COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. – Dzisiaj nikt nie jest w stanie zagwarantować im płynności dostaw – mówi Piotr Kozłowski z DB Schenker. Sytuacja transportowa uderza też w konsumentów, bo wysokie stawki frachtu wpłynęły na podwyżki cen i wydłużył się czas dostaw gotowych produktów do sklepów. Na dodatek ten czas wkrótce może być jeszcze dłuższy.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.