Newsy

Młodzi ludzie chętnie angażują się w projekty z edukacji historycznej. Piotr Gliński: To szczególnie ważne w kontekście dzisiejszych kulturowych i politycznych zagrożeń

2022-02-16  |  06:10
Mówi:Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Świat współczesny jest pełen zagrożeń kulturowych i politycznych. Widzimy, co się dzieje za wschodnią granicą, więc tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym wszystkim, co konstytuuje naszą tożsamość i siłę naszej wspólnoty – powiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. W trakcie wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego dla młodzieży „Baczyński bez filtra”, który w minione wakacje zainaugurowała PGE Polska Grupa Energetyczna. Odzew młodych ludzi był ogromny, dlatego spółka zapowiada kolejne inicjatywy z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej.

 Każda wspólnota potrzebuje pamięci, potrzebuje także wyedukowanych członków wspólnoty, czyli przede wszystkim młodego pokolenia. Bardzo byśmy chcieli, żeby młode pokolenie pamiętało o przeszłości, w mądry sposób potrafiło z tą przeszłością dialogować, rozmawiać – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Gliński podczas poniedziałkowych uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie upamiętniających 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Armia Krajowa to bardzo ważna część polskiej historii i jedno z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego.

 Warto spojrzeć na współczesne problemy, i te kulturowe, i te związane z funkcjonowaniem młodego pokolenia, chociażby w obecnie trudnym czasie pandemii, ale także na polityczne czy geopolityczne problemy z punktu widzenia najważniejszych wartości konstytuujących wspólnotę. Bez wspólnoty nie potrafimy funkcjonować, nie potrafimy się rozwijać, zaspokajać naszych potrzeb, celów i aspiracji. Więc to nie jest tak, że bez pamięci możemy funkcjonować jako naród i jako społeczeństwo – podkreśla wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W działania podtrzymujące pamięć o AK zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym m.in. PGE Polska Grupa Energetyczna i Fundacja PGE, która była organizatorem poniedziałkowych uroczystości.

– Obchodzimy 80-lecie powstania Armii Krajowej – największej podziemnej armii zbrojnej świata, która dała moralne i etyczne podwaliny pod działalność ruchu społecznego „Solidarność”, który w konsekwencji doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Aczkolwiek to nie jest nam dane raz na zawsze – i o tym też musimy pamiętać. Natomiast wspieranie idei patriotycznych jest szalenie ważne i ma pokazać młodemu pokoleniu, jakie są korzenie naszego narodu, jak przebiegała walka o to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnej Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W trakcie wydarzenia ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”, zorganizowanego przez PGE i Fundację na rzecz Wielkich Historii pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs został ogłoszony 4 sierpnia ub.r., dokładnie w 77. rocznicę śmieci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Żołnierz batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz jeden z najznamienitszych przedstawicieli wojennego pokolenia Kolumbów mimo młodego wieku zostawił po sobie bogaty dorobek literacki, liczący ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Związany z nim konkurs był skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej, której zadaniem była fotograficzna, współczesna interpretacja twórczości poety.

– Wpłynęło do nas ponad 1100 prac, co pokazuje, że nasze działania mają sens i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Takie inicjatywy są potrzebne, bo młodzi ludzie czują potrzebę poznawania swojej historii i jej bohaterów – podkreśla Wojciech Dąbrowski.

– Ten konkurs jest jedną z inicjatyw, która miała przypomnieć młodemu pokoleniu o tym, co było najważniejsze dla Polski i co dalej jest konstytutywne dla trwania naszej wspólnoty – mówi Piotr Gliński.

Nagrodzone i wyróżnione prace młodych laureatów można obejrzeć na profilu konkursu „Baczyński bez filtra” na Facebooku i Instagramie. Fundacje PGE planuje niedługo wydanie albumu i zorganizowanie wystawy plenerowej z najlepszymi pracami młodych twórców.

W trakcie poniedziałkowych uroczystości zapowiedziane zostały też kolejne inicjatywy pielęgnujące pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To m.in. współorganizowany z Fundacją na rzecz Wielkich Historii konkurs „Śladami bohaterów AK”, którego szczegóły zostaną ogłoszone pod koniec lutego br.

Ogłosiliśmy właśnie kolejny konkurs, w którym czekamy na prace do 30 czerwca br. Szczegóły będą dostępne na naszej stronie internetowej – wskazuje Wojciech Dąbrowski. – PGE Polska Grupa Energetyczna jest znana przede wszystkim z tego, że zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Produkujemy ponad 40 proc. energii elektrycznej w kraju i jesteśmy największym producentem ciepła, ale w naszej działalności szalenie ważna jest też kwestia pamięci historycznej, pamięci o naszych przodkach, o polskich bohaterach. Jesteśmy jednym z największych mecenasów projektów związanych z polską historią. Czujemy się w obowiązku przypominać ich czyny i przypominać, że to, iż żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, zawdzięczamy właśnie pokoleniu naszych dziadków.

W ramach działalności edukacyjnej Fundacja PGE udostępni na YouTubie również cykl czterech animacji „Głosy AK”, czyli archiwalnych nagrań dowódców i żołnierzy AK. Bohaterem pierwszego filmu, którego premiera odbyła się w trakcie poniedziałkowych uroczystości, jest gen. Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej w latach 1943–1944. Oryginalne nagranie dźwiękowe, w którym generał podsumowuje działalność konspiracyjną AK i tłumaczy, jakie czynniki zadecydowały o wybuchu Powstania Warszawskiego, zostało zarejestrowane przez Radio Wolna Europa w 1954 roku. Bohaterami kolejnych filmów będą gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, dowódca Służby Zwycięstwu Polski – pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Polsce, gen. Stefan Rowecki „Grot”, komendant główny Związku Walki Zbrojnej, a później dowódca Armii Krajowej, oraz gen. Leopold Okulicki, ostatni dowódca Armii Krajowej. Wszystkie filmy „Głosy AK” będzie można obejrzeć na kanałach społecznościowych Fundacji PGE oraz Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Docelowo materiały trafią do zasobów Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego – pierwszego cyfrowego muzeum opowiadającego o fenomenie polskiego podziemia z czasów II wojny światowej, którego partnerem jest Fundacja PGE. Kolejne filmy będą udostępniane w kolejnych miesiącach. Ostatni zostanie opublikowany 27 września 2022 roku w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Przed wakacjami Polacy szukają alternatyw dla kupowania walut w kantorach. Coraz częściej są nimi karta płatnicza i smartfon

W tegoroczne wakacje 40 proc. Polaków wybiera się na zagraniczny urlop, a 25 proc. planuje tzw. city breaks, czyli krótkie weekendowe wypady do miast w innych krajach – wynika z niedawnego badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study. Podczas takich wojaży wielu turystów wciąż woli płacić gotówką – badanie przeprowadzone dla Banku Millennium pokazało, że 43 proc. Polaków wymienia walutę w kantorach. To rozwiązanie ma jednak sporo minusów, dlatego przed wakacjami coraz więcej osób szuka płatniczych alternatyw. Ponad połowa badanych przez Visę Polaków chciałaby za granicą płacić kartą lub smartfonem.

Regionalne - Łódzkie

Specjalistyczne karetki pozwalają ratować życie noworodków po niedotlenieniu. Taki sprzęt trafił właśnie do szpitala w Łodzi

Niedotlenienie okołoporodowe i niewydolność oddechowa u noworodka mogą doprowadzić do jego niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej, a w najgorszym wypadku nawet śmierci. Hipotermia lecznicza, polegająca na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała, pozwala temu zapobiec. Liczy się jednak czas, bo po sześciu godzinach niedotlenienia zmiany w mózgu dziecka mogą być już nieodwracalne. Dlatego Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspólnie z Generali Polska i Fundacją The Human Safety Net wdrażają projekt, który pozwala zastosować tę terapię już w trakcie transportu noworodka do szpitala – w karetce neonatologicznej. Specjalistyczny sprzęt trafił właśnie do łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. – Zamierzamy dostarczać je do kolejnych placówek – zapowiada Andrea Simoncelli, przewodniczący rady nadzorczej Generali Polska. 

Transport

Kryzys żywnościowy wisi nad krajami Afryki i Bliskiego Wschodu. Problemem brak dostaw z Rosji i Ukrainy oraz galopujący wzrost cen

– W Polsce nie zabraknie nam produktów na półkach, są natomiast kraje, które w znacznie większym stopniu niż państwa UE doświadczą problemów żywnościowych – mówi Jan Strzelecki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wśród nich są przede wszystkim kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, w których import pszenicy z Rosji i Ukrainy odpowiadał za 90 proc. dostaw. Państwom europejskim kryzys podażowy nie grozi, ale dużym wyzwaniem będą rosnące ceny żywności, które po wakacjach mogą być o 20 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z analizy PIE.
 

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.