Mówi: | Karolina Pluta |
Firma: | Oferteo.pl |
Na budowę domu Polacy wydają średnio 360 tys. złotych. Najwięcej domów buduje się na Mazowszu i Śląsku
Niewielki dom, najchętniej na wsi i w stanie surowym – takich domów wedle badań portalu Oferteo.pl szukali Polacy w 2013 roku. Największą popularnością cieszyła się tradycyjna budowa, a jednym z ważniejszych czynników przy budowie była cena. Najczęściej wybierane działki to te w województwach mazowieckim i śląskim.
– Przeanalizowaliśmy ponad 3,5 tys. zapytań ofertowych składanych przez osoby, które decydują się na budowę domu, a także przeprowadziliśmy pogłębione wywiady ankietowe z osobami, które już realizują budowę domu. Na podstawie tych odpowiedzi przygotowaliśmy raport, który pokazuje przede wszystkim, że Polacy podchodzą tradycyjnie do budowy domu – mówi w rozmowie z portalem Newseria Karolina Pluta z serwisu Oferteo.pl.
Jak wynika z raportu, większość Polaków wybiera mniejsze domy, o powierzchni użytkowej między 100 a 150 metrów kwadratowych. Przy budowie stawiają na tradycję, wybierają technologię murowaną, z dachówką ceramiczną. Większość budowanych domów nie ma piwnic. Decyduje się na nie jedynie co dziesiąty Polak budujący dom. Najchętniej wybierane są działki znajdujące się na terenach wiejskich, a kluczowym kryterium wyboru jest cena. Jak pokazują badania, przeciętna cena za metr kwadratowy na wsi wynosi 79 złotych. W stosunku do dużych miast różnica jest ogromna – tu za metr trzeba zapłacić nawet siedem razy więcej.
– Nasi ankietowani zaznaczają, że budowa domu trwa od 1 do 3 lat, dlatego też zalecamy, aby dobrze przemyśleć całą inwestycję. Przede wszystkim to, jaki ten wymarzony dom będzie, gdzie będzie zlokalizowany, gdzie najlepiej będzie kupić działkę, ale również warto dobrze wybrać ekipę budowlaną – wymienia Karolina Pluta.
Jak pokazują przeprowadzone badania, większość Polaków poszukiwania ekipy budowlanej zaczyna dość późno. Ekspertka przekonuje jednak, że warto jednak podejść do tego zadania poważnie i dokładnie sprawdzić firmy – jaką cieszą się opinią i jakie dotychczas realizowały budowy.
– Wcześniejsze znalezienie firmy pozwoli nie tylko na wybranie najkorzystniejszej oferty, lecz także na rozpoczęcie budowy w takim terminie, w jakim my chcemy, a nie w jakim wymarzona firma jest dostępna – ocenia Pluta.
Zakup domu w stanie pod klucz, to poważny wydatek. Przeciętnie trzeba liczyć się z kosztem rzędu 360 tysięcy złotych. Dom w stanie surowym otwartym, czyli bez okien i drzwi, jest znacznie tańszy – cena wynosi około 201 tysięcy. Jak pokazuje raport Oferteo, Polacy preferują system gospodarczy.
– Najczęściej chcą zlecać pierwszej firmie budowlanej oddanie domu w stanie surowym zamkniętym bądź surowym otwartym. Kolejne etapy budowy będą realizowali wspólnie z innymi firmami. Taki system pomoże lepiej zarządzać kosztami, co jest szczególnie ważne, kiedy wiadomo, że budowa domu jest inwestycją bardzo długą, bardzo kosztowną – mówi Karolina Pluta.
Taki system pozwala mieć większą kontrolę nad kosztami, zwłaszcza że podczas budowy mogą pojawić się dodatkowe koszty, jak na przykład utworzenie drogi dojazdowej, instalacja kanalizacji czy wzrost ceny materiałów budowlanych. Jak pokazują badania, koszty te zazwyczaj nie przekraczają jednak 10 procent początkowej wyceny.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.