Newsy

Na złocie już nie zarobisz

2011-12-29  |  11:00
Wszystkie newsy
Mówi:Paweł Cymcyk
Funkcja:Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej
Firma:ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Od dawna uważa się, że złoto to podstawowy surowiec inwestycyjny w czasach bessy. Do inwestycji w zloto skłaniają skłaniają inwestorów także konflikty międzypaństwowe i niestabilna sytuacja na rynkach. Także banki centralne wielu państw gromadzą swoje rezerwy w złocie. Jednak najlepszy czas na iwestowanie w ten drogocenny kruszec jest już za nami - uważa Paweł Cymcyk, Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej w ING TFI.

- Złoto od zawsze jest uważane za taką bezpieczną przystań do inwestycji. To znaczy, że zyskuje na wartości wtedy kiedy dookoła panują niepewne i zmienne czasy. Taki czas był właśnie w 2011 roku czyli w czasie kiedy mieliśmy duże perturbacje w strefie euro, duże niepokoje związane z chińską i amerykańska gospodarką, a więc w związku z tym złoto zyskiwało na wartości. Ten 2011 rok można śmiało podsumować jako rok złota, bo najpierw złoto zyskało 50 proc. by później stracić 20 proc. No i teraz rzeczywiście kiedy spojrzymy na wykresy cen złota to one są dosyć atrakcyjne z punktu widzenia tych, którzy mogli inwestować na przykład w sierpniu czy we wrześniu. Bo od tego czasu mieliśmy ten istotny spadek… No ale jeżeli spojrzymy na taką długoterminową perspektywę złota to złoto może zyskiwać na wartości tylko i wyłącznie, jeżeli rzeczywiście ludzie będą wierzyli, że to jest bezpieczna przystań do inwestycji. A niestety ostatnimi czasy metal stał się niezwykle spekulacjogenny. Tam bardzo dużo bardzo szybkiego kapitału się znalazło. No i jeżeli już widzimy reklamy w mediach odnośnie inwestycji w złoto – że to jedyna dobra inwestycja – to powinna nam się zapalić przynajmniej pomarańczowa lampka ostrzegawcza. Bo w momencie kiedy wszyscy mówią i wszyscy myślą o inwestowaniu tylko w jeden surowiec to niestety jest to na ogół bardzo duża bańka spekulacyjna. Jeżeli popatrzymy na złoto w charakterze kilku miesięcy to myślę, że jeżeli niepokoje na rynku przynajmniej na chwilę się uspokoją to złoto może wrócić do takich rozsądniejszych poziomów, a więc może jeszcze spadać. Chociaż tak czy inaczej to z pewnością będzie jeszcze z pewnością uważane jako takie aktywo, w które można inwestować bo nie ma żadnego innego zastępnika. W tej chwili wydaje się, że po za złotem i po za frankiem świat inwestycyjny nie widzi żadnej rozsądnej alternatywy gdzie by można było lokować pieniądze jeśli tylko będzie się działo źle. - wyjaśnia Paweł Cymcyk, Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej w ING TFI.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.

Infrastruktura

Za dwa lata w gdańskim porcie ma powstać baza instalacyjna morskich farm wiatrowych. Będzie ponad pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.

Prawo

Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem

W Polsce zawiązało się już i rozpoczyna działalność kilkanaście społecznych agencji najmu, kolejnych kilkanaście jest w trakcie powstawania. To niewiele jak na niemal 2,5 tys. gmin w kraju, jednak eksperci widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Jak podkreślają, może to być szansa zwłaszcza dla miast średniej wielkości, by walczyć ze zjawiskiem wyludniania. Społeczne agencje najmu we współpracy z gminami pośredniczą w wynajmie mieszkań – gminnych bądź należących do prywatnych właścicieli­ – osobom, których zarobki nie pozwalają na rynkowy najem, ale nie kwalifikują ich też do otrzymania mieszkania socjalnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.