Mówi: | Gerard Bourland |
Funkcja: | dyrektor generalny |
Firma: | Veolia Polska |
W 2015 r. Veolia zainwestuje 200 mln zł w poprawę parametrów emisji swoich instalacji i sieć dystrybucji
Veolia Polska chce poprawić parametry emisji ze swoich instalacji i rozwinąć sieć dystrybucji. Przedsiębiorstwo będzie rozwijać produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu z cieplną (tzw. kogeneracja). Podstawowym paliwem pozostanie węgiel, wykorzystane będą także źródła odnawialne (OZE). Firma zamierza również inwestować w gospodarkę odpadami i budowanie spalarni.
Jak informuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Gerard Bourland, dyrektor generalny Veolia Polska, rozwijanie kogeneracji jest obecnie jednym z głównych elementów strategii przedsiębiorstwa.
– Jest to najbardziej efektywny sposób, żeby pozyskać dwa produkty jednocześnie – uważa Bourland. – Szukamy rozwiązań i budujemy instalacje, które pracują w tym trybie. Pierwszoplanowe jest dla nas produkowanie ciepła. Energia to element dodatkowy. Projekt musi służyć przede wszystkim pierwszemu celowi, ale przy okazji powinien realizować drugi. Prąd możemy sprzedawać na wolnym rynku lub bezpośrednio naszym klientom.
Jednocześnie przedsiębiorstwo skupia się na dywersyfikacji dostępnych na lokalnym rynku źródeł energii. Jak twierdzi dyrektor generalny jeszcze przez kilka lat dominującym paliwem na rynku będzie węgiel.
– Jest więc również dla nas głównym źródłem – przyznaje Gerard Bourland. – Obok tego jednak wprowadziliśmy do produkcji biomasę, szczególnie w Poznaniu i Łodzi, gdzie działają już przystosowane do jej spalania bloki. W przyszłości paliwem będą także odpady. W najbliższych latach węgiel nadal będzie dominował, ale część rynku powinna być zagospodarowana przez gaz, biomasę i odpady.
Oprócz produkcji energii coraz ważniejszym obszarem działalności przedsiębiorstwa będzie gospodarka odpadami. Firma podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie ponownego wykorzystania odpadów komunalnych w procesie produkcji energii (spalarnie) z samorządami lokalnymi.
– Jesteśmy w stanie uzyskać efekt synergii – twierdzi Bourland – Inicjatywa w zakresie budowy spalarni zawsze leży po stronie władz samorządowych. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli podejmiemy dziś decyzję o budowie przedsiębiorstwo, to ono ruszy dopiero za trzy lata. Ale wierzymy, że pojawią się przetargi lub projekty w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. To może stać się w przyszłości podstawą naszego biznesu. Wiemy, jak budować i prowadzić spalarnie tak, by stały się ważną częścią sieci energetycznej miasta.
Zdaniem szefa Veolii Polska sporo jest także do zrobienia w zakresie dostarczania wody. Obecnie jednak zajmują się tym głównie spółki komunalne. Tylko kilka miast zdecydowało się na powierzenie tej usługi przedsiębiorstwom zewnętrznym (outsourcing).
– Gdy rozmawiamy z władzami miast, to okazuje się. że dla nich priorytetem jest gospodarka odpadami, dopiero później woda – informuje Gerard Bourland. – Jeśli przedsiębiorstwo dostarcza wodę, później musi ją odebrać i oczyścić. W tym zakresie także można uzyskać spore korzyści, stosując bardziej wydajne procesy. Myślę, że ruchów w tym segmencie możemy się spodziewać najwcześniej za 3-5 lat. Wtedy będziemy mogli zaoferować samorządom rozwiązania, które zoptymalizują dystrybucję wody i oczyszczanie ścieków.
Obecna w Polsce od 1994 roku Grupa Veolia jest jednym z czołowych dostawców usług z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-08-07: Całkowite wyeliminowanie mikroplastiku w oceanach do końca tego stulecia nie będzie niemożliwe. Nawet jego niewielka redukcja poprawi sytuację
- 2024-06-28: Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych
- 2024-06-26: W lasach, na plażach i górskich szlakach zalegają tony plastikowych odpadów. To katastrofa dla środowiska
- 2024-07-05: Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd
- 2024-07-01: Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne
- 2024-08-06: Budownictwo drogowe chce lepiej wykorzystywać odpady powstające przy remontach. Branża apeluje o przepisy to umożliwiające
- 2024-07-19: Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.