Newsy

Pożyczka czy bankructwo? Dziś decyzja w sprawie pomocy dla Grecji

2012-02-20  |  06:55
Mówi:Piotr Kuczyński
Funkcja:Główny Analityk
Firma:Xelion. Doradcy Finansowi
 • MP4

  Ministrowie finansów eurolandu zadecydują dziś, czy pożyczyć Grecji kolejne 130 mld euro. Coraz częściej mówi się o bankructwie kraju, ale kontrolowanym, bo pozostawienie Grecji samej sobie zaszkodzi przede wszystkim innym gospodarkom strefy euro.

  Choć rynki finansowe od dawna uważają Grecję za bankruta, formalne ogłoszenie niewypłacalności może mieć fatalne skutki. Ale presja na wyjście zadłużonego kraju ze strefy euro jest coraz większa.

   - Wiemy, że Grecja jest bankrutem. Jest tylko sztucznie reanimowanym, utrzymywanym warzywem z wieloma rurkami, którymi dopływają środki unijne. Czy oficjalnie Grecja ogłosi bankructwo? Myślałem, że to jeszcze potrwa, że kiedyś to do tego dojdzie, ale widzę, że ta chęć wypchnięcia Grecji ze strefy euro zaczyna nabierać siły - mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion.Doradcy Finansowi.

  Według brytyjskiego "Sunday Times" niemiecki minister finansów Wolgang Schaeuble naciska na grecki rząd, by ogłosił bankructwo kraju. Zdaniem polityka zapowiadane cięcia i reformy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, co potwierdza tajny raport trojki, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego.

  Ministrowie finansów przy podejmowaniu decyzji będą musieli uwzględnić, jak upadek Grecji wpłynie na sytuację w innych zadłużonych gospodarkach eurolandu.

   - Gdyby pozwolono Grecji upaść - bo w tej chwili politycy myślą, że jest wszystko opanowane, a to wcale nie musi tak być - wystarczy drobna iskierka, zainteresowanie Hiszpanią czy Włochami, to będzie trudno wtedy ten pożar opanować, skoro nie wybudowało się tej ściany pieniędzy, o której się mówiło, czyli 2 bln euro. To co jest, te kilkaset miliardów, nie wystarczy - uważa Piotr Kuczyński.

  Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, bo o nim mowa, jest głównym narzędziem strefy euro, by walczyć z kryzysem zadłużenia. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego w sprawie pomocy Europa nie ma też co liczyć na Chiny.

   - Chiny nie pomogą. Mówią, że pomogą od roku, półtora, dwóch. Jeżeli pomogą to na pewno nie za darmo, a cena będzie taka, że nie wiem, czy będziemy chcieli z niej skorzystać. Niekoniecznie ta pomoc będzie korzystna dla Chin. Mówi się, że to 500 mln ludzi, że duży rynek, tylko że Chiny działają troszeczkę jak Kościół katolicki, a nie jak politycy, którzy mają 4 lata kadencji. Oni myślą na wiele lat do przodu - prognozuje analityk Xelion.

  Decyzja w sprawie pomocy jest pilna. Grecja potrzebuje ponad 14 mld euro na wykup obligacji, których termin zapadalności mija 20 marca.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Finanse

  Wynagrodzenia w IT coraz wyższe. Pracodawcy walczą o talenty benefitami sięgającymi 100 tys. zł i obsługą prywatnego consierge’a

  COVID-19 nie spowolnił wzrostu wynagrodzeń w branży IT. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kontraktorzy zatrudnieni w modelu B2B mogli liczyć na zarobki wyższe od 12,5 do 20 proc. – wynika z danych Just Join IT. Popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów też jest coraz większy, dlatego firmy zaczynają kusić potencjalnych pracowników już nie tylko wysokimi zarobkami, ale i coraz bardziej wymyślnymi benefitami. – Ostatnio firmy wprowadzają takie rozwiązania jak premia za podpis, która czasami dochodzi nawet do 100 tys. zł, czy możliwość skorzystania z prywatnego concierge’a. To są nowości, które pojawiają się na polskim rynku i z których korzysta coraz więcej pracodawców – mówi Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.

  Ochrona środowiska

  Recykling turbin wiatrowych to problem dla branży OZE. Technologia opracowana przez polską spółkę ma pomóc go rozwiązać

  Stowarzyszenie WindEurope szacuje, że w całej Europie do 2023 roku nawet ok. 14 tys. turbin wirników elektrowni wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji. Łopaty wirników, wykonane z materiałów kompozytowych, są bardzo trudne w recyklingu, a ich zagospodarowanie stwarza problem dla całej branży. Jak ocenia WindEurope, w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest obecnie w użyciu nawet 2,5 mln ton materiałów kompozytowych. Polska spółka 2loop Tech pracuje nad metodą ich przetwarzania, aby można było odzyskać z nich surowce do ponownego wykorzystania, np. w budownictwie. Spółka jest w przededniu złożenia wniosku patentowego na opracowaną przez siebie technologię.

  Media i PR

  Coraz bliżej debiutu platformy społecznościowej Donalda Trumpa. Pozycja wielkich graczy raczej nie jest zagrożona

  Nowa aplikacja społecznościowa należąca do Donalda Trumpa w lutym ma być powszechnie dostępna do ściągnięcia. To odpowiedź byłego prezydenta USA na blokowanie od ponad roku jego profili na Facebooku czy Twitterze. W obecnym stanie prawnym nowe media społecznościowe są na straconej pozycji względem cyfrowych gigantów. Zdaniem ekspertów potrzebne są regulacje, które dadzą dostęp do publikowanych w social mediach treści również osobom niezarejestrowanym na ich platformach. Apelują oni także o większą przejrzystość decyzji na temat blokowania kont użytkowników.

  Handel

  Najwyższa od kilku dekad inflacja zmorą konsumentów w całej Europie i USA. Inwestorzy czekają na ruchy banków centralnych [DEPESZA]

  – Retoryka RPP i prezesa Glapińskiego zmieniła się znacząco. Obecnie projekcja inflacji na 2022 rok to 7,6 proc., a kolejne podwyżki są prawdopodobne – mówi Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Generali Investments TFI. Jak podkreśla, inflacja to aktualnie słowo klucz na wielu rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na rynkach akcji wyraźnie widać oczekiwanie na reakcję Fedu. Rezerwa Federalna zapowiedziała już na ten rok trzy podwyżki stóp procentowych.