Newsy

Praca z przypadku?

2011-12-09  |  07:00
Wszystkie newsy
Mówi:JUSTYNA KOSTRZEWSKA
Funkcja:SPECJALISTA DS. PR I MARKETINGU
Firma:SZYBKOPRACA.PL

Aż 61% Polaków deklaruje, że o zajmowanym przez nich stanowisku zdecydował zbieg okoliczności: najczęściej pomoga w tym rekomendacja od znajomej osoby. Tylko jedna na 10 osób pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Szybkopraca.pl.

Niewiele więcej deklaruje, że zadecydowało zainteresowanie dziedziną, w której zajmują się w pracy. Co ciekawe, tylko 17% ankietowanych wybrało swoją pracę ze względu na zarobki.

Badanie pokazuje również, że traktujemy firmę raczej jako miejsce tymczasowe.

- Ankietowani nie czuli się przywiązani do swoich obecnych firm. Chcieli zmienić pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy – tak odpowiedziało ok. 50% ankietowanych. Z kolei mniej osób chce pozostać w swoich firmach przez kolejne 2-3 lata lub na kolejne kilka lat - twierdzi autorka raportu, Justyna Kostrzewska z portalu Szybkopraca.pl.

To oznacza, że tylko ok. 35% pytanym warunki, zarobki i atmosfera w pracy podoba się na tyle, że na razie nie myślą o zmianie stanowiska. Przed taką decyzją powstrzymuje nas dodatkowo ciężka sytuacja na rynku pracy.

- Tu należy wskazać na okres kryzysu i tego, że na rynku pracy będzie coraz trudniej. W związku z tym bardziej doceniamy obecną pracę i bardziej się staramy - tak ten wynik tłumaczy Justyna Kostrzewska.

Z ankiety Szybkopraca.pl wynika, że pracownicy bardzo dużą wagę przywiązują do atmosfery w pracy. Co trzeci pytany twierdzi, że jest ona najważniejsza w ocenie ich zadowolenia z pracy. Na kolejnych miejscach wymieniani są dobrzy współpracownicy i wyrozumiałe szefostwo. Mniej uwagi poświęcamy za to czynnikom materialnym - zarobki są najważniejsze dla 25% pytanych.

Do pobrania

Czytaj także

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Przemysł

W polskiej armii służy już ponad 800 rosomaków. Ich producent poszukuje nowych rynków eksportowych

Na wyposażeniu polskiej armii jest już ponad 800 opancerzonych transporterów Rosomak w różnych wersjach: od bojowej aż po wozy ewakuacji medycznej. Rosomaki, sprawdzone przez polskich żołnierzy w warunkach bojowych na misji w Afganistanie, przeszły od tego czasu już kilkaset modyfikacji. ich producent prezentował niedawno nową koncepcję pojazdów w układzie 6x6, o zmniejszonych wymiarach, masie i cały czas poszukuje dla rosomaków nowych rynków eksportowych.

Ochrona środowiska

10 tys. czujników umieszczonych w szkołach będzie badać jakość powietrza. Edukacja dzieci, ich rodziców i nauczycieli ma pomóc w walce ze smogiem

Nie tylko przemysł i spaliny samochodów odpowiadają za smog. Największym problemem są domowe piece grzewcze opalane drewnem lub węglem. W Polsce niska emisja odpowiada za 52 proc. pyłów PM10 oraz 82 proc. benzo(a)pirenu w powietrzu. Kluczowa jest zmiana przyzwyczajeń, do tego jednak niezbędna jest edukacja. Edukacyjna Sieć Antysmogowa pomaga w zmianie przyzwyczajeń. Czujniki zanieczyszczenia powietrza umieszczone w szkołach są wysyłane do NASK za pośrednictwem internetu lub Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Do projektu dołączyło już ponad 330 szkół i 50,5 tys. uczniów.

Prawo

Polska jednym z niewielu państw na świecie z oświadczeniami majątkowymi wypełnianymi ręcznie. Kontrola nad tym systemem jest iluzoryczna

W grupie niewielu krajów na świecie, gdzie oświadczenia majątkowe są wypełniane ręcznie, wciąż znajduje się Polska. Jak podkreśla Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, kontrola społeczna i instytucjonalna nad systemem oświadczeń majątkowych jest iluzoryczna. Dodaje, że zamiast realnych zmian, które mogłyby się przyczynić do większej skuteczności polityki antykorupcyjnej, rząd skupił się na korzystnej wizerunkowo nowelizacji przepisów o jawności majątków urzędników i ich rodzin.

Handel

Amazon powoli zdobywa polski rynek. Z platformy korzysta coraz więcej kupujących, ale polscy sprzedawcy nie do końca wykorzystują jej możliwości

Choć udział Amazona w polskim e-commerce nie przekracza dziś 5 proc., amerykański gigant zdobywa w nim udziały krok po kroku, przejmując powoli rynek, na czym w największym stopniu może stracić rodzime Allegro. Polacy na Amazonie mają dziś do wyboru ponad 200 mln artykułów z opisami tłumaczonymi na język polski i korzystają z niego w coraz większym stopniu. Polskie firmy sprzedające za pośrednictwem Amazona mogą pochwalić się dziś dużymi przychodami z tego tytułu, ale wciąż nie do końca wykorzystują możliwości, jakie platforma im oferuje.