Mówi: | Herbert Wirth |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | KGHM Polska Miedź S.A. |
KGHM dostarczy miedź za 800 mln dolarów dla China Minmetals
W podpisanej umowie zakontraktowano 50 tys. ton miedzi dla chińskiego koncernu, drugie tyle pozostaje opcjonalne. To kolejny etap współpracy KGHM i China Minmetals, ale na pewno nie ostatni. - Jesteśmy po rozmowie o pogłębieniu współpracy w krajach trzecich. Być może z tego coś wyjdzie, ale trudno na razie mówić o szczegółach - podkreśla Herbert Wirth, prezes KGHM.
Podpisana wczoraj umowa między dwoma koncernami doprecyzowuje warunki kontraktu zawartego w grudniu ubiegłego roku. Przez następne 4 lata KGHM Polska Miedź będzie dostarczać Chińczykom ok. 1/5 swojej produkcji miedzi.
- To jest umowa bardzo szczegółowa, który mówi o tym, że 50 tys. ton jest zakontraktowane i 50 tys. ton pozostaje opcjonalne. Licząc dzisiaj wartość umowy to jest 800 mln dolarów tylko na 2012 rok - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.
Wartość kontraktu w okresie 2012-2016 może wynieść nawet 3,6 mld USD. Jak zaznacza Wirth, to nie jest ostatni akcent we wzajemnych relacjach gospodarczych
- Jesteśmy po rozmowie o pogłębieniu współpracy w krajach trzecich. Być może z tego coś wyjdzie, ale trudno na razie mówić o szczegółach - przyznaje prezes spółki.
Jednocześnie dodaje, że nie chodzi o współpracę przy sprzedaży produktów.
- KGHM był jedną z pierwszych firm europejskich, która zarejestrowała swoją miedź katodową o wysokiej jakości na wymagającym rynku chińskim. Tu raczej chodzi o projekty eksploatacyjne czy górnicze - zapewnia Herbert Wirth.
Współpraca z China Minmetals trwa od 1997 roku. W tym czasie polski koncern dostarczył ponad 650 tys. ton miedzi o wartości ponad 3 mld dolarów.
- Wtedy zaczęliśmy umowę o wolumenie 20 tys. ton miedzi, dziś mamy prawie 5 razy więcej. 2012 rok to jest 15-lecie dobrych relacji - i to mówię z pełnym przekonaniem - między China Minmetals a KGHM - twierdzi prezes polskiej spółki.
W dodatku relacji, które wyszły poza typowe stosunki handlowe.
- W ramach restauracji Łazienek warszawskich KGHM i China Minmetals ufundują odbudowę szlaku chińskiego w Łazienkach. To jest taki miły akcent, że dwie duże korporacje, które stanowią istotny element handlu między dwoma krajami, również mogą kooperować na płaszczyźnie kulturalnej - uważa Herbert Wirth.
Elementem takiej współpracy jest również publikacja książki „Polska” przygotowana przez „KGHM” w języku chińskim, gdzie znalazły się informacje m.in. o geografii i tradycji kraju.
Umowa między KGHM Polska Miedź a China Minmetals Corporation została podpisana w obecności szefów rządów obu krajów. Chiński premier Wen Jiabao przybył do Polski z dwudniową wizytą.
Czytaj także
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-17: Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-10-14: Grzegorz Krychowiak: Mieszkam od lat we Francji i kultura tego kraju jest mi bliska jak polska. Poświęciłem bardzo dużo, żeby osiągnąć sukces
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-04-25: Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.