Newsy

Reforma mundurówek: W miesiąc uzbierało się 260 uwag do projektu ustawy

2012-02-22  |  06:45
Mówi:Witold Michałek
Funkcja:Ekspert
Firma:Business Centre Club
 • MP4

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ekspresowym tempie analizuje uwagi i poprawki do projektu reformy emerytur mundurowych, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych. Jest ich tak dużo, że mogą opóźnić prace nad ustawą. Minister Jacek Cichocki spotkanie z przedstawicielami służb zaplanował już w I połowie marca.

  Rządowy projekt reform zakłada, że fukcjonariusze i żołnierze będą mogli przechodzić na emeryturę dopiero po spełnieniu 2 warunków: ukończenia 55 lat i wypracowania 25 lat służby. Zmieni się również sposób naliczania wysokości emerytury. Świadczenie będzie określane na podstawie pensji z 3 wybranych lat, a nie jak do tej pory na podstawie ostatniego wynagrodzenia. MSW zapewnia, że nowy system będzie dotyczył tylko funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie przepisów, czyli po 1 stycznia 2013 roku.

   - Jestem bardzo zdziwiony. Przy tej formule rządowej, która zakłada, że ta reforma wiązałaby tylko tych, którzy dopiero wchodzą do zawodu, nie powinna ona w żaden sposób wzbudzać protestów wśród tych, którzy dzisiaj to negocjują - mówi Witold Michałek, ekspert Business Centre Club.

  A protesty są. W czasie 30-dniowych konsultacji społecznych, które zakończyły się 10 lutego, do MSW wpłynęło ponad 260 poprawek do projektu. W opinii Witolda Michałka protesty związkowców wcale nie mają na celu sprawnego przeprowadzenia reformy emerytalnej.

   - Po pierwsze to ich w ogóle nie dotyczy. Po drugie, powinni oni zdawać sobie sprawę, jaka będzie sytuacja finansów, a w związku z tym i budżetu skierowanego do tych służb w przyszłości - uważa Witold Michałek.

  I dodaje: - Gra jest prawdopodobnie o utrzymanie własnych wpływów dzisiaj przez związkowców działających w ramach tych służb. Innego wytłumaczenia nie widzę.

  Brak reformy emerytalnej służb mundurowych będzie spowodować dalsze, wysokie koszty dla budżetu.

   - Jeżeli jej nie wprowadzimy to przyszłe dochody budżetowe będą obniżane o na tyle istotny procent, że trudności ZUS-u i budżetu w przyszłości sprawią, że mogą po prostu te dwie instytucje nie wytrzymać - wyjaśnia ekspert BCC.

  Od 2005 do 2010 roku wydatki na emerytury i renty w Ministerstwie Obrony Nrodowej wzrosły o 1/3, natomiast wydatki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych były nawet o połowę większe.

  MSW ma nadzieję, że projekt trafi do Sejmu jeszcze w marcu. W I połowie miesiąca planowane jest spotkanie ministra Cichockiego z przedstawicielami służb. Wcześniej odbędzie się również konferencja uzgodnieniowa, na której zostaną omówione i uwzględnione uwagi związków zawodowych i innych resortów.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Finanse

  Wynagrodzenia w IT coraz wyższe. Pracodawcy walczą o talenty benefitami sięgającymi 100 tys. zł i obsługą prywatnego consierge’a

  COVID-19 nie spowolnił wzrostu wynagrodzeń w branży IT. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kontraktorzy zatrudnieni w modelu B2B mogli liczyć na zarobki wyższe od 12,5 do 20 proc. – wynika z danych Just Join IT. Popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów też jest coraz większy, dlatego firmy zaczynają kusić potencjalnych pracowników już nie tylko wysokimi zarobkami, ale i coraz bardziej wymyślnymi benefitami. – Ostatnio firmy wprowadzają takie rozwiązania jak premia za podpis, która czasami dochodzi nawet do 100 tys. zł, czy możliwość skorzystania z prywatnego concierge’a. To są nowości, które pojawiają się na polskim rynku i z których korzysta coraz więcej pracodawców – mówi Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.

  Ochrona środowiska

  Recykling turbin wiatrowych to problem dla branży OZE. Technologia opracowana przez polską spółkę ma pomóc go rozwiązać

  Stowarzyszenie WindEurope szacuje, że w całej Europie do 2023 roku nawet ok. 14 tys. turbin wirników elektrowni wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji. Łopaty wirników, wykonane z materiałów kompozytowych, są bardzo trudne w recyklingu, a ich zagospodarowanie stwarza problem dla całej branży. Jak ocenia WindEurope, w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest obecnie w użyciu nawet 2,5 mln ton materiałów kompozytowych. Polska spółka 2loop Tech pracuje nad metodą ich przetwarzania, aby można było odzyskać z nich surowce do ponownego wykorzystania, np. w budownictwie. Spółka jest w przededniu złożenia wniosku patentowego na opracowaną przez siebie technologię.

  Media i PR

  Coraz bliżej debiutu platformy społecznościowej Donalda Trumpa. Pozycja wielkich graczy raczej nie jest zagrożona

  Nowa aplikacja społecznościowa należąca do Donalda Trumpa w lutym ma być powszechnie dostępna do ściągnięcia. To odpowiedź byłego prezydenta USA na blokowanie od ponad roku jego profili na Facebooku czy Twitterze. W obecnym stanie prawnym nowe media społecznościowe są na straconej pozycji względem cyfrowych gigantów. Zdaniem ekspertów potrzebne są regulacje, które dadzą dostęp do publikowanych w social mediach treści również osobom niezarejestrowanym na ich platformach. Apelują oni także o większą przejrzystość decyzji na temat blokowania kont użytkowników.

  Handel

  Najwyższa od kilku dekad inflacja zmorą konsumentów w całej Europie i USA. Inwestorzy czekają na ruchy banków centralnych [DEPESZA]

  – Retoryka RPP i prezesa Glapińskiego zmieniła się znacząco. Obecnie projekcja inflacji na 2022 rok to 7,6 proc., a kolejne podwyżki są prawdopodobne – mówi Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Generali Investments TFI. Jak podkreśla, inflacja to aktualnie słowo klucz na wielu rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na rynkach akcji wyraźnie widać oczekiwanie na reakcję Fedu. Rezerwa Federalna zapowiedziała już na ten rok trzy podwyżki stóp procentowych.