Mówi: | Hanna Gronkiewicz-Waltz |
Funkcja: | Prezydent Warszawy |
Ostre cięcia w stołecznym budżecie. Winne spowolnienie gospodarcze
Prezydent Warszawy wyjaśnia, że ograniczenie wydatków na kulturę, ochronę zdrowia i pomoc społeczną nie wynika z przesunięcia pieniędzy na organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i promocję. – To trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że musiałam obciąć fundusze – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.
– Generalnie mamy do czynienia z bardzo dobrymi wynikami Polski, ale jednak ze spowolnieniem gospodarczym. W związku z tym środków jest mniej niż w 2008 roku. Miasto nie uzyskało nawet takich dochodów jak 4 lata temu – informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prezydent Warszawy zapewnia, że cięcia dotknęły przede wszystkim inwestycje.
– W 2008 roku obcięłam z 15 miliardowego programu inwestycji 3 miliardy. Czyli nie jest tak, że obcinam wydatki w jednej dziedzinie, tylko w różnych, dlatego, że nie możemy się więcej zadłużać, bo są określone reguły prawa, które nam pozwalają na takie, a nie inne zadłużenie – tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Pieniądze na ochronę zdrowia i pomoc społeczną w tym roku będą o 8 proc. niższe niż w 2011 roku, wydatki na kulturę i bezpieczeństwo o 10 proc. Zaś 14-procentowy spadek odnotowujemy w sporcie i rekreacji. Z kolei wydatki na promocję wzrosną - i to o 35 proc. i wyniosą 78 mln złotych.
Nie wiadomo jednak, czy te wydatki się zwrócą.
– Przede wszystkim najpierw to inwestujemy, bo nas to kosztuje po pierwsze. Po drugie, tak jak mówił mi burmistrz Berlina, to dopiero za dwa lata możemy zobaczyć, czy przyszły z tego jakieś efekty, czy nie. Czy będzie więcej turystów, osób przyjeżdżać. Czy na pewno będą spędzać tutaj czas, wydawać pieniądze na hotele, na restauracje, to jest ta głównie droga, dzięki której można zarobić w mieście w ciągu najbliższych 2 lat. Miejmy nadzieję, że w Polsce też się tak stanie – liczy prezydent stolicy.
Czytaj także
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-02: J. Lewandowski: Unijny budżet na lata 2028–2034 jest bardzo skromny, ale inwestycyjny. Oby komisarzowi ds. budżetu udało się go zwiększyć
- 2024-03-19: Niska dostępność małych i tanich samochodów elektrycznych blokuje rozwój rynku. W ciągu kilku lat mają się pojawić modele w przystępnej cenie
- 2023-11-24: Polski deficyt publiczny i dług niebezpiecznie szybko rosną. Dalsze wzrosty rodzą ryzyko dużego kryzysu w finansach publicznych
- 2023-11-17: Cyfrowe euro możliwe w ciągu dwóch–trzech lat. Prace nad cyfrowymi odpowiednikami swoich walut prowadzi już 130 państw
- 2023-11-03: Kraków zabiega o nowe inwestycje. Potężnym problemem jest brak funduszy
- 2023-09-15: Hanna Lis: Wakacje z powodu mojego wypadku poszły w niepamięć. Teraz wracam do formy, ale nie jestem jeszcze w stanie wyjść z psem
- 2023-10-06: Hanna Lis: Nie planuję powrotu do mediów. Znakomicie odnalazłam się poza nimi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.