Mówi: | Herbert Wirth |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | KGHM Polska Miedź S.A. |
Rok po przejęciu Quadry KGHM wyżej wyceniane
Wzrost wyceny KGHM, umocnienie pozycji spółki w świecie i zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju – to według prezesa KGHM najważniejsze efekty przejęcia rok temu kanadyjskiej firmy górniczej Quadra FNX. Spółka, która po przejęciu zmieniła nazwę na KGHM International, koncentruje się na kluczowym projekcie Sierra Gorda. Uruchomienie wydobycia w tej chilijskiego kopalni ruszy w I połowie przyszłego roku.
KGHM Polska Miedź SA złożyła ofertę przyjaznego przejęcia Quadra FNX w grudniu 2011 roku, a już w lutym 2012 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Quadry wyraziło zgodę na tę transakcję. Ostatecznie, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń władz kanadyjskich, transakcję sfinalizowano 5 marca. Jej wartość wyniosła 2,9 mld dolarów kanadyjskich (9,1 mld zł).
– Od momentu przejęcia Quadry wycena KGHM jest zdecydowanie wyższa. Około 40 proc. stanowi była Quadra FNX, dzisiaj KGHM International, a więc w wymiarze dla akcjonariuszy to jak najbardziej trafiona inwestycja – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Herbert Wirth.
Przełomowy dla spółki będzie przyszły rok, gdy rozpocznie się wydobycie ze złoża Sierra Gorda. Pod względem wielkości udokumentowanych zasobów miedzi, to siódme co wielkości złoże na świecie i jednocześnie jeden z największych projektów górniczych. Roczna produkcja miedzi w Sierra Gorda wyniesie ponad 200 tys. ton miedzi.
Uruchomienie chilijskiego złoża pozwoli KGHM obniżyć koszty wydobycia miedzi. Będą się wahały między 1,5 a 2,2 tys. dolarów za tonę. Dziś cena wydobycia tony surowca w Polsce to ok. 5 tys. dolarów za tonę. Powód? Sierra Gorda będzie kopalnią odkrywkową, miedź z polskich złóż jest wydobywana z coraz głębszych pokładów – ponad 1200 m.
Inwestycja w Chile oznacza więc większe bezpieczeństwo surowcowe i dostęp do złóż wielu cennych metali.
– Przede wszystkim KGHM zwiększył swój wolumen miedziowy, bo w tej chwili jesteśmy na czwartym miejscu w świecie pod względem wielkości posiadanych zasobów. Nowym produktem będzie molibden, którego nie mieliśmy w naszych zasobach, również ren oraz metale szlachetne - platyna, pallad, złoto i parę jeszcze innych metali, które KGHM miał, ale w mniejszej ilości – wymienia Herbert Wirth.
To pozwoli KGHM w większym stopniu zdywersyfikować działalność.
– KGHM będzie stawał się przy okazji producentem innych metali, bo takie są rudy w tych przejętych kopalniach. To nie będzie już produkcja kilkuset kilogramów złota, ale o wiele większa, blisko dwie tony. Nie będzie 570 tys. ton miedzi, ale około 700 tys. Więc to wkrótce będzie już zupełnie inna firma – podkreśla dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Dodaje, że korzyść dla KGHM to nie tylko dodatkowe złoża cennych surowców, ale i doświadczenie w pracach w zupełnie innych od polskich warunkach.
– Pozycja KGHM jako gracza globalnego się wzmacnia. Po drugie, koncern poznaje inne technologie, w których dotąd nie pracował. Myślę tutaj o technologiach w kopalniach odkrywkowych czy technologiach wzbogacania stosowanych przy innych rudach. To jest też duże wyzwanie dla kadry – poznanie nowych mechanizmów rządzących spółkami na rynku chilijskim czy amerykańskim – tłumaczy Jerzy Kicki.
Na przejęciu Quadry zyskuje nie tylko KGHM
Zdaniem prezesa KGHM, wielka inwestycja spółki to także nowe możliwości rozwoju dla innych polskich firm, na przykład tych świadczących usługi dla koncernu. Przejęcie Quadry FNX to największa tego typu transakcja z udziałem polskiej firmy. Prezes KGHM podkreśla, że ma to wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju, ale też ma wymiar prestiżowy.
– To jest, patriotyzm gospodarczy, duma z faktu, że wreszcie polska firma wyszła za granicę i pokazała, że też możemy, że nie tylko nas się przejmuje, ale właśnie my też potrafimy przejąć kogoś, z pożytkiem dla akcjonariuszy, bo to nie jest przejmowanie dla przejmowania – podkreśla Herbert Wirth.
Czytaj także
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-05-14: Podczas wojny w Ukrainie całkowicie zniszczono niemal 10 proc. mieszkań i domów. Proces odbudowy potrzebuje odpowiedniej strategii
- 2023-12-28: Kopalnie coraz bardziej inteligentne. Międzynarodowy projekt z udziałem Polaków ma scyfryzować cały sektor górniczy
- 2023-07-26: Mija rok od katastrofy na Odrze. Organizacje ekologiczne: nic się nie zmieniło, słone ścieki z kopalń wciąż trafiają do rzeki
- 2023-04-20: UE intensyfikuje walkę z korupcją na wspólnym rynku. Po tzw. Katargate zmiany obejmą także same instytucje unijne
- 2022-10-06: Zdaniem górników Polska nie jest gotowa na transformację w energetyce. Problemem jest nadmierne uzależnienie od węgla
- 2022-09-19: Adam Fidusiewicz: Zagrałem w dwóch amerykańskich serialach. To zupełnie inny komfort pracy niż w Polsce
- 2022-08-09: Energetyczna strategia rządu budzi wątpliwości górników. Obawiają się też o plany tworzenia miejsc pracy po zamykaniu kopalni
- 2022-07-20: Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Górnicy chcą wyższych cen węgla dla energetyki. Zapominają, że przez lata byli przez nią dotowani
- 2021-06-04: Szybsze odbicie w gospodarce ciągnie w górę notowania wielu surowców. Wygrane są głównie rynki miedzi i niektórych towarów rolnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.