Newsy

Rząd przyjął ustawę, aby spełnić obietnicę "przejezdności" na Euro 2012

2012-02-21  |  06:50
Mówi:Wojciech Malusi
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa
 • MP4

  Niedokończone drogi i autostrady - w myśl przyjętej we wtorek przez rząd ustawy - zostaną otwarte na czas Euro 2012. Jednak zdaniem ekspertów dopuszczenie ruchu na placu budowy i ryzyko z tym związane i tak będzie niezgodne z prawem.

  Opóźnienia na odcinakch autostrady A2 to przede wszystkim efekt problemów z chińskim konsorcjum COVEC, które nie wywiązało się z kontraktu. Ale zarówno nowi wykonawcy, jak i politycy deklarowali, że autostrada w czerwcu będzie przejezdna.

   - Kiedy premier ogłosił w ubiegłym roku, że może odcinek autostrady A2 nie będzie skończony, ale przejezdny, takie osoby jak ja, znające prawo budowlane, zadały pytanie, co to znaczy przejezdność. Nie ma w pojęciu technicznym pojęcia przejezdności i powstał problem - mówi Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

  Zdaniem drogowców ruch publiczny na placu budowy wiąże się z dużym ryzykiem. Prezes OIGD porównuje sytuację do zamieszkania w niewykończonym domu.

   - Można zadać pytanie, czy można mieszkać w budynku, gdzie nie jest położona dachówka. Czy można mieszkać w pokoju, gdzie nie jest położony parkiet? Czy można mieszkać w budynku, gdzie nie ma przy schodach poręczy? Można, ale trzeba wiedzieć o tym, że osoba tam zamieszkała, po pierwsze, łamie prawo. Po drugie, jest to osoba prywatna, która może sobie pozwolić na ryzyko - wyjaśnia Wojciech Malusi.

  Jego zdaniem taka sytuacja jest niezgodna z prawem. Nawet, jeśli przepisy zostają zmienione specjalnie do tej sytuacji.

   - Dopuszczanie do użytkowania takiej budowy, nieskończonej w swoich częściach, jest po prostu niemożliwe z punktu widzenia prawa. W dodatku, żeby spełnić słowo pana premiera, trzeba było zmieniać ustawę. Czy państwo uważacie to za rzecz normalną? Ja uważam, że nie - podkreśla prezes OIGD.

  Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi wydana byłaby warunkowo, na określony czas. Wykonawca będzie miał maksymalnie dziewięć miesięcy od dnia wydania decyzji ws. użytkowania na dokończenie robót lub spełnienie wymagań ochrony środowiska.

  aktualizacja 16:15

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Finanse

  Wynagrodzenia w IT coraz wyższe. Pracodawcy walczą o talenty benefitami sięgającymi 100 tys. zł i obsługą prywatnego consierge’a

  COVID-19 nie spowolnił wzrostu wynagrodzeń w branży IT. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku kontraktorzy zatrudnieni w modelu B2B mogli liczyć na zarobki wyższe od 12,5 do 20 proc. – wynika z danych Just Join IT. Popyt na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów też jest coraz większy, dlatego firmy zaczynają kusić potencjalnych pracowników już nie tylko wysokimi zarobkami, ale i coraz bardziej wymyślnymi benefitami. – Ostatnio firmy wprowadzają takie rozwiązania jak premia za podpis, która czasami dochodzi nawet do 100 tys. zł, czy możliwość skorzystania z prywatnego concierge’a. To są nowości, które pojawiają się na polskim rynku i z których korzysta coraz więcej pracodawców – mówi Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.

  Ochrona środowiska

  Recykling turbin wiatrowych to problem dla branży OZE. Technologia opracowana przez polską spółkę ma pomóc go rozwiązać

  Stowarzyszenie WindEurope szacuje, że w całej Europie do 2023 roku nawet ok. 14 tys. turbin wirników elektrowni wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji. Łopaty wirników, wykonane z materiałów kompozytowych, są bardzo trudne w recyklingu, a ich zagospodarowanie stwarza problem dla całej branży. Jak ocenia WindEurope, w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest obecnie w użyciu nawet 2,5 mln ton materiałów kompozytowych. Polska spółka 2loop Tech pracuje nad metodą ich przetwarzania, aby można było odzyskać z nich surowce do ponownego wykorzystania, np. w budownictwie. Spółka jest w przededniu złożenia wniosku patentowego na opracowaną przez siebie technologię.

  Media i PR

  Coraz bliżej debiutu platformy społecznościowej Donalda Trumpa. Pozycja wielkich graczy raczej nie jest zagrożona

  Nowa aplikacja społecznościowa należąca do Donalda Trumpa w lutym ma być powszechnie dostępna do ściągnięcia. To odpowiedź byłego prezydenta USA na blokowanie od ponad roku jego profili na Facebooku czy Twitterze. W obecnym stanie prawnym nowe media społecznościowe są na straconej pozycji względem cyfrowych gigantów. Zdaniem ekspertów potrzebne są regulacje, które dadzą dostęp do publikowanych w social mediach treści również osobom niezarejestrowanym na ich platformach. Apelują oni także o większą przejrzystość decyzji na temat blokowania kont użytkowników.

  Handel

  Najwyższa od kilku dekad inflacja zmorą konsumentów w całej Europie i USA. Inwestorzy czekają na ruchy banków centralnych [DEPESZA]

  – Retoryka RPP i prezesa Glapińskiego zmieniła się znacząco. Obecnie projekcja inflacji na 2022 rok to 7,6 proc., a kolejne podwyżki są prawdopodobne – mówi Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Generali Investments TFI. Jak podkreśla, inflacja to aktualnie słowo klucz na wielu rynkach, nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na rynkach akcji wyraźnie widać oczekiwanie na reakcję Fedu. Rezerwa Federalna zapowiedziała już na ten rok trzy podwyżki stóp procentowych.