Mówi: | Dariusz Wąs |
Funkcja: | wiceprezydent Szczecina |
Szczecin wschodzącą gwiazdą outsourcingu
- Powstaje wiele biurowców, powierzchni biurowej do wynajęcia. To jest jeden element. Poza tym jako samorząd staramy się wspierać najemców i poszukiwać wspólnie z nimi inwestorów, bo to jest bardzo ważne dla Szczecina, bo dzięki temu powstają miejsca pracy - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Wąs, wiceprezydent Szczecina.
W stolicy województwa zachodniopomorskiego dzięki outsourcingowi pracę znalazło ponad 1200 osób. Pracują dla firm z sektora BPO (Business Process Outsourcing), czyli wysoko innowacyjnych firm zajmujących się obsługą wybranych procesów biznesowych oraz SSC (Shared Services Centers), czyli firm wykonujących m.in. zadania księgowe, finansowe, IT, HR..
- To bardzo dobre miejsca pracy, zarówno jeśli chodzi o wynagrodzenia, ale też o wiedzę, know-how, które te firmy przekazują mieszkańcom Szczecina. To jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia, dla absolwentów szkół wyższych, ponadgimnazjalnych. To jest szansa dla młodego pokolenia, które wchodzi na rynek pracy i ma już kontakt z pierwszą pracą - mówi wiceprezydent miasta.
Część firm działających w branży outsourcingowej korzysta z modelu współpracy z uczelniami zamawiając i współfinansując potrzebne kierunki. Zdaniem władz miasta to zwiększa szanse młodych ludzi na dobrą pracę i start w dorosłe życie.
- Wykonujemy szeroką paletę takich usług, która czerpie z zasobów w naszym mieście, korzysta głównie z absolwentów naszych szkół wyższych. Władze uczelni są gotowe na moderowanie odpowiednich programów, które by służyły podjęciu pracy przez młodych ludzi zaraz po ukończeniu studiów - zdradza rozmówca Newserii.
Wiceprezydent Wąs zdradza, że miasto zamierza agresywnie walczyć o kolejnych inwestorów. Strategia miasta zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba miejsc w tym sektorze wzrośnie dwukrotnie. Ma w tym pomóc m.in. ułatwienie procedur wymaganych do rozpoczęcia działalności na terenie miasta.
- Traktujemy każdego inwestora, małego czy dużego, z kapitałem zagranicznym lub polskim, bardzo poważnie. Stworzyliśmy bardzo profesjonalny team do obsługi takich inwestorów. To są menedżerowie projektu. W jednym miejscu można załatwić wszelkie formalności albo uzyskać potrzebną pomoc - twierdzi Wąs.
Jego zdaniem międzynarodowe korporacje są zainteresowane zlecaniem części prac w Polsce, bo tu mogą liczyć na dobrze wykształconą i tanią kadrę. Ale wiele z nich zniechęcają liczne obciążenie.
- Na pewno musimy uelastycznić Kodeks Pracy i możliwości zatrudniania, bo to jest kluczowy element. 70 proc. kosztów outsourcingu to są koszty pracy, więc każde ułatwienie przekłada się na efektywność takiego przedsięwzięcia - wyjaśnia wiceprezydent miasta.
Dziś w Szczecinie bez pracy jest 9 proc. mieszkańców. W porównaniu z innymi regionami to bardzo dobry wynik. Władze miasta podkreślają, że gdyby nie outsourcing to ten wskaźnik mógłby być o wiele wyższy - szczególnie wśród młodych ludzi, pomiędzy 25-35 rokiem życia.
Czytaj także
- 2025-07-11: Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy
- 2025-06-04: Bryska: Kończę prace nad nowym albumem. To jest bardzo osobisty krążek opowiadający o nowym okresie w moim życiu
- 2025-05-23: Maciej Rock: Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-05-09: Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
- 2025-04-11: Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.