Mówi: | Sylwia Chada |
Funkcja: | General Manager |
Firma: | TikTok w Polsce i Europie Centralnej |
Rośnie popularność TikToka w działaniach reklamodawców. Serwis promuje zarówno globalne, jak i małe, lokalne biznesy
Ubiegły rok, zdominowany przez pandemię i lockdown, spowodował skokowy wzrost konsumpcji treści w social mediach. Na tym trendzie skorzystał także TikTok, który króluje w globalnych zestawieniach najczęściej pobieranych aplikacji. W Europie TikTok ma już 100 mln aktywnych kont i ta liczba stale rośnie. To z kolei przekłada się na jego potencjał reklamowy, zwłaszcza że TikTok udostępnia rozwiązania, które wspierają w komunikacji z użytkownikami każdy biznes, niezależnie od branży i wielkości.
– TikTok jest dla wszystkich. Mamy bardzo zaangażowanych użytkowników, a tego potrzebuje teraz każdy biznes: szuka zaangażowania, kogoś, kto usłyszy, co biznes chce przekazać i czym się podzielić. Za to zaangażowanie odpowiada nasz algorytm, on uczy się naszego zachowania i tym samym może dostarczyć treści, które są dla nas ciekawe. Forma reklamy, która jest serwowana pomiędzy tymi treściami, tzw. infit video, jest prawie reklamą natywną. To powoduje, że zaangażowanie użytkowników i interakcja z reklamą są większe. To też daje każdemu rodzajowi biznesu większe szanse komunikacji z użytkownikami – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Sylwia Chada, General Manager w TikTok w Polsce i Europie Centralnej.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez TikToka, 46 proc. użytkowników twierdzi, że używa platformy, aby odkrywać nowe treści. Społeczność TikToka jest również o 15 proc. bardziej skłonna do zakupu od małych, niezależnych przedsiębiorców w porównaniu do innych platform. Dane te potwierdzają jego potencjał reklamowy dla każdego biznesu, bez względu na skalę działalności.
– Około 50 proc. użytkowników szuka też na platformie inspiracji do zakupu pewnych rzeczy czy konsumpcji pewnych rozwiązań. Stąd obserwujemy wzrost coraz większej liczby hasztagów: #TikTokMadeMeBuyIt, #TikTokMadeMeSearch, #TikTokMadeMeInspired” – mówi Sylwia Chada.
Dane pokazują, że kampanie na TikToku osiągają lepsze wyniki w porównaniu do benchmarków branżowych. Jak wynika z badania śledzenia efektywności kampanii Kantara, intencja zakupowa konsumentów po obejrzeniu reklamy na TikToku jest 2,6 razy wyższa w porównaniu do standardów branżowych. To też przekłada się na jego potencjał reklamowy. General Manager serwisu w Polsce podkreśla, że platforma dysponuje narzędziami, które wspierają każdy biznes – niezależnie od branży i wielkości – w komunikacji z użytkownikami.
– Przede wszystkim jest to TikTok For Business, gdzie zakładamy konto i możemy decydować, jakie reklamy, jaką komunikację i w jakim czasie chcemy kierować do użytkowników – wymienia Sylwia Chada. – Mamy rozwiązania dla small biznesu, mamy narzędzia, które pomagają biznesowi komunikować się z użytkownikami w każdej skali – od mikro do makro. Jedną z pierwszych kampanii, którą miałam przyjemność realizować, była „Zbita szybka”. Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu upadł telefon i się rozbił. Jedna z firm zdecydowała się zrealizować u nas kampanię, zachęcając użytkowników do tego, żeby właśnie u niej wymieniali te zbite szybki. To jest firma bardzo mała, lokalna, co pokazuje, że TikTok nie jest miejscem tylko dla największych, globalnych marek, jak np. McDonald’s, z którym też zrealizowaliśmy bardzo fajną akcję.
W swoich działaniach na TikToku marki wykorzystują zarówno standardowe formaty reklamowe, jak i kreatywne rozwiązania, np. w postaci specjalnych filtrów czy oficjalnych hashtag challenge’ów.
Jak pokazuje badanie przeprowadzone we współpracy z Clear Strategy, użytkownicy TikToka są bardziej otwarci na reklamy niż użytkownicy innych platform. 72 proc. z nich nie ma nic przeciwko oglądaniu treści od marek czy firm w mediach społecznościowych, 67 proc. czuje się bliżej marek, które są obecne w mediach społecznościowych, z których korzystają, a 63 proc. lubi reklamy i je ogląda, zamiast zmienić kanał, przewinąć obok lub kliknąć dalej. Aż 57 proc. respondentów zostało nakłonionych do dokonania zakupu za pośrednictwem aplikacji. Dodatkowo użytkownicy TikToka pamiętają treści marek, które widzieli na platformie. 54 proc. z nich pamięta, że widziało jakiekolwiek treści sponsorowane.
– Bardzo prostą formą interakcji z naszymi użytkownikami jest infit video. To jest pierwsza, podstawowa forma zbudowania swojej obecności na platformie, zaangażowania z użytkownikami – mówi General Manager TikToka w Polsce i Europie Centralnej. – Mamy w Warszawie cały zespół Global Business Solution, odpowiedzialny właśnie za dostarczanie rozwiązań dla biznesu w większej skali. Nasi handlowcy chętnie doradzają, jak prowadzić takie działania. To jest wsparcie w myśleniu, jak wykorzystać naszą platformę, jak najlepiej się komunikować i jak wykorzystać naszych influencerów w promowaniu tego, co biznes chce osiągnąć w interakcji z użytkownikami. To wcale nie oznacza dużych kosztów.
TikTok For Business daje markom każdej wielkości narzędzia do odkrywania i nawiązywania kontaktów z docelowymi odbiorcami za pomocą krótkich form wideo. Coraz częściej także polskie małe i średnie firmy odkrywają potencjał biznesowy TikToka. Już teraz hashtagi #małybiznes / #malybiznes cieszą się popularnością na poziomie 70 mln, a hashtag #polskamarka zanotował dotychczas 18 mln odsłon. Marki mogą nie tylko budować społeczność na TikToku, ale i ekosystem wsparcia. Dzieląc się swoimi historiami, anegdotami, poradami biznesowymi, a także motywując na trudne czasy, właściciele firm i ich zwolennicy wchodzą w interakcje ze sobą i potencjalnymi klientami na platformie. Dlatego eksperci, jak i sam TikTok radzą: „Don’t make ads. Make TikToks”.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.