Mówi: | Sylwia Chada |
Funkcja: | General Manager |
Firma: | TikTok w Polsce i Europie Centralnej |
Rośnie popularność TikToka w działaniach reklamodawców. Serwis promuje zarówno globalne, jak i małe, lokalne biznesy
Ubiegły rok, zdominowany przez pandemię i lockdown, spowodował skokowy wzrost konsumpcji treści w social mediach. Na tym trendzie skorzystał także TikTok, który króluje w globalnych zestawieniach najczęściej pobieranych aplikacji. W Europie TikTok ma już 100 mln aktywnych kont i ta liczba stale rośnie. To z kolei przekłada się na jego potencjał reklamowy, zwłaszcza że TikTok udostępnia rozwiązania, które wspierają w komunikacji z użytkownikami każdy biznes, niezależnie od branży i wielkości.
– TikTok jest dla wszystkich. Mamy bardzo zaangażowanych użytkowników, a tego potrzebuje teraz każdy biznes: szuka zaangażowania, kogoś, kto usłyszy, co biznes chce przekazać i czym się podzielić. Za to zaangażowanie odpowiada nasz algorytm, on uczy się naszego zachowania i tym samym może dostarczyć treści, które są dla nas ciekawe. Forma reklamy, która jest serwowana pomiędzy tymi treściami, tzw. infit video, jest prawie reklamą natywną. To powoduje, że zaangażowanie użytkowników i interakcja z reklamą są większe. To też daje każdemu rodzajowi biznesu większe szanse komunikacji z użytkownikami – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Sylwia Chada, General Manager w TikTok w Polsce i Europie Centralnej.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez TikToka, 46 proc. użytkowników twierdzi, że używa platformy, aby odkrywać nowe treści. Społeczność TikToka jest również o 15 proc. bardziej skłonna do zakupu od małych, niezależnych przedsiębiorców w porównaniu do innych platform. Dane te potwierdzają jego potencjał reklamowy dla każdego biznesu, bez względu na skalę działalności.
– Około 50 proc. użytkowników szuka też na platformie inspiracji do zakupu pewnych rzeczy czy konsumpcji pewnych rozwiązań. Stąd obserwujemy wzrost coraz większej liczby hasztagów: #TikTokMadeMeBuyIt, #TikTokMadeMeSearch, #TikTokMadeMeInspired” – mówi Sylwia Chada.
Dane pokazują, że kampanie na TikToku osiągają lepsze wyniki w porównaniu do benchmarków branżowych. Jak wynika z badania śledzenia efektywności kampanii Kantara, intencja zakupowa konsumentów po obejrzeniu reklamy na TikToku jest 2,6 razy wyższa w porównaniu do standardów branżowych. To też przekłada się na jego potencjał reklamowy. General Manager serwisu w Polsce podkreśla, że platforma dysponuje narzędziami, które wspierają każdy biznes – niezależnie od branży i wielkości – w komunikacji z użytkownikami.
– Przede wszystkim jest to TikTok For Business, gdzie zakładamy konto i możemy decydować, jakie reklamy, jaką komunikację i w jakim czasie chcemy kierować do użytkowników – wymienia Sylwia Chada. – Mamy rozwiązania dla small biznesu, mamy narzędzia, które pomagają biznesowi komunikować się z użytkownikami w każdej skali – od mikro do makro. Jedną z pierwszych kampanii, którą miałam przyjemność realizować, była „Zbita szybka”. Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu upadł telefon i się rozbił. Jedna z firm zdecydowała się zrealizować u nas kampanię, zachęcając użytkowników do tego, żeby właśnie u niej wymieniali te zbite szybki. To jest firma bardzo mała, lokalna, co pokazuje, że TikTok nie jest miejscem tylko dla największych, globalnych marek, jak np. McDonald’s, z którym też zrealizowaliśmy bardzo fajną akcję.
W swoich działaniach na TikToku marki wykorzystują zarówno standardowe formaty reklamowe, jak i kreatywne rozwiązania, np. w postaci specjalnych filtrów czy oficjalnych hashtag challenge’ów.
Jak pokazuje badanie przeprowadzone we współpracy z Clear Strategy, użytkownicy TikToka są bardziej otwarci na reklamy niż użytkownicy innych platform. 72 proc. z nich nie ma nic przeciwko oglądaniu treści od marek czy firm w mediach społecznościowych, 67 proc. czuje się bliżej marek, które są obecne w mediach społecznościowych, z których korzystają, a 63 proc. lubi reklamy i je ogląda, zamiast zmienić kanał, przewinąć obok lub kliknąć dalej. Aż 57 proc. respondentów zostało nakłonionych do dokonania zakupu za pośrednictwem aplikacji. Dodatkowo użytkownicy TikToka pamiętają treści marek, które widzieli na platformie. 54 proc. z nich pamięta, że widziało jakiekolwiek treści sponsorowane.
– Bardzo prostą formą interakcji z naszymi użytkownikami jest infit video. To jest pierwsza, podstawowa forma zbudowania swojej obecności na platformie, zaangażowania z użytkownikami – mówi General Manager TikToka w Polsce i Europie Centralnej. – Mamy w Warszawie cały zespół Global Business Solution, odpowiedzialny właśnie za dostarczanie rozwiązań dla biznesu w większej skali. Nasi handlowcy chętnie doradzają, jak prowadzić takie działania. To jest wsparcie w myśleniu, jak wykorzystać naszą platformę, jak najlepiej się komunikować i jak wykorzystać naszych influencerów w promowaniu tego, co biznes chce osiągnąć w interakcji z użytkownikami. To wcale nie oznacza dużych kosztów.
TikTok For Business daje markom każdej wielkości narzędzia do odkrywania i nawiązywania kontaktów z docelowymi odbiorcami za pomocą krótkich form wideo. Coraz częściej także polskie małe i średnie firmy odkrywają potencjał biznesowy TikToka. Już teraz hashtagi #małybiznes / #malybiznes cieszą się popularnością na poziomie 70 mln, a hashtag #polskamarka zanotował dotychczas 18 mln odsłon. Marki mogą nie tylko budować społeczność na TikToku, ale i ekosystem wsparcia. Dzieląc się swoimi historiami, anegdotami, poradami biznesowymi, a także motywując na trudne czasy, właściciele firm i ich zwolennicy wchodzą w interakcje ze sobą i potencjalnymi klientami na platformie. Dlatego eksperci, jak i sam TikTok radzą: „Don’t make ads. Make TikToks”.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.