Mówi: | dr Zdzisław Preisner |
Funkcja: | Katedra Turystyki i Rekreacji |
Firma: | Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu |
Najniebezpieczniej dla turystów w Afryce. Nawet w Egipcie i Tunezji
Afryka to wciąż najniebezpieczniejszy kontynent dla turystów. Poza niepokojami na tle politycznym i społecznym, także w popularnych krajach takich jak Egipt czy Tunezja, groźne są też choroby. Choć przed niektórymi możemy się zabezpieczyć szczepionkami i przestrzeganiem zasad higieny, to ryzyka wyeliminować całkowicie się nie da.
– Jeśli chodzi o warunki socjalne, warunki zabezpieczenia medycznego i grożących nam różnych epidemii i chorób, które dla Europejczyka mogą być groźne, to Afryka należy do niebezpiecznych miejsc. Nie ma nigdy pewności, że nie złapiemy jakiejś choroby – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria dr Zdzisław Preisner z Katedry Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Preisner podkreśla, że niepokoje polityczne i ryzyko zamachów terrorystycznych są dziś dużo wyższe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przed takimi zdarzeniami trudno się zabezpieczyć, gdyż mogą się zdarzyć nawet w pozornie spokojnych miejscach. Preisner przypomina zamach bombowy w kurorcie Kuta na Bali w 2002 roku – zginęło wtedy ponad 200 osób, głównie Australijczyków, ale także polska dziennikarka.
Według niego niebezpieczne są również podróże do Chin północno-zachodnich, obszaru zamieszkanego głównie przez muzułmanów oraz do Tybetu. Władze tego kraju próbują wprawdzie ściśle kontrolować ludność tych regionów, jednak czasem wybuchają tam zamieszki i niepokoje.
Z oczywistych powodów Preisner odradza wyjazdy do Syrii, Afganistanu i Iraku. Podkreśla, że wprawdzie do Afganistanu i Iraku trafiają pojedynczy turyści, to ryzyko związane z takimi wyjazdami jest bardzo duże. Jako kontynent najgroźniejsza jest jednak Afryka.
– Kiedy kraje zostały uwolnione spod jarzma kolonialnego, wówczas miejscowe władze, plemiona chciały dojść do władzy i zaczęły się problemy. To jest to, z czym możemy się zetknąć, może nas to niestety zaskoczyć, bo takie rzeczy wybuchają czasem gwałtownie i możemy znaleźć się w trudnej sytuacji – dodaje Preisner.
Wprawdzie popularne miejscowości wypoczynkowe w krajach Afryki Północnej są bezpieczne nawet w trakcie niepokojów, tak jak było to w trakcie „Arabskiej Wiosny”, Preisner nie poleca wyjazdów tam. Podkreśla, że bezpieczni będziemy jedynie w hotelu, a cały urok podróżowania polega na kontakcie z miejscową ludnością, zwyczajami i kulturą.
– Jeśli nie wyjdziemy poza obiekt, wszystko jedno gdzie, w Cancun w Meksyku, w Tajlandii czy w Kenii, to będzie ten sam ośrodek, tylko twarze będą inne i wyżywienie. Natomiast dobrze jednak trochę popatrzeć na miejscowych, zetknąć się z kulturą, z zachowaniem, z wyglądem miast itp., ale w takich niebezpiecznych miejscach to jest problem – przekonuje.
Preisner dodaje, że niestabilna sytuacja polityczna to nie jedyne zagrożenie dla turystów. Wyjeżdżając na egzotyczne wakacje musimy również liczyć się z ryzykiem złapania chorób. Nie przed wszystkimi można zabezpieczyć się szczepionką lub profilaktyką. Tzw. żółta książeczka, czyli Międzynarodowa Książeczka Szczepień jest wymagana jako dowód uodpornienia przy wjeździe do coraz mniejszej liczby krajów. Warto jednak przed każdą podróżą zorientować się, jakie zagrożenia występują w danym kraju i czy istnieją szczepienia obowiązkowe dla wjeżdżających. Takie uodpornienia są wprawdzie płatne, ale Preisner zachęca do zabezpieczenia się w odpowiedni sposób.
Są jednak choroby takie jak malaria, przed którą nigdy całkowicie się nie zabezpieczymy. Silne leki oraz preparaty odstraszające komary zawierające środek DEET zmniejszają ryzyko zarażenia, ale go nie eliminują.
– To też dotyczy ameby. Trzeba pilnować jakości wody, bo ameba może być w kilku kropelkach wody. Trzeba uważać, żeby butelka nie była wcześniej otwarta przez miejscowego, który nalał do tej butelki wody niewiadomego pochodzenia i sprzedał ją jako wodę mineralną. W związku z tym trzeba sprawdzić, że są te zamknięcia, czy te łączniki na zamknięciu będą „strzelać”. Wtedy woda powinna być bezpieczna. Czasem może lepiej uniknąć wieczorem mycia zębów, kiedy nie mamy bezpiecznej wody – mówi Preisner.
Istotnym problemem zdrowotnym turystów pozostaje tzw. zemsta faraona, czyli po prostu uciążliwe dolegliwości żołądkowe wywołane spożyciem miejscowego jedzenia z bakteriami, których nasz organizm nie toleruje. Nie wywołują one dolegliwości u ludności miejscowej. Takim kłopotom można zapobiegać poprzez unikanie produktów mlecznych, dokładne mycie i obieranie owoców oraz warzyw, zwłaszcza w pierwszych dniach podróży.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-29: Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-04-01: Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne
- 2025-04-08: Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-04-24: Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu
- 2025-03-11: Nowe prawo ograniczy dostęp dzieci do niebezpiecznych treści w sieci. Obecnie większość nastolatków ma dostęp do pornografii czy hazardu
- 2025-02-24: Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.