Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu 2025 [RELACJA]
Podczas uroczystej gali po raz 32. wręczone zostały Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przedsiębiorstwom i menedżerom za wyjątkowe osiągnięcia gospodarcze, etyczne prowadzenie biznesu oraz działania w zakresie społecznej odpowiedzialności. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się liderzy, którzy konsekwentnie budują marki i dbają o rozwój przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu zostały 52 firmy z całej Polski reprezentujące różne branże i formy własności. Złotymi Statuetkami Lidera Polskiego Biznesu nagrodzono 11 firm. Kolejne 11 firm otrzymało Platynowe Statuetki, a odpowiednio 19 i 11 – Diamenty do Złotej oraz do Platynowej Statuetki będące potwierdzeniem statusu lidera.
Prezes Business Centre Club dr Jacek Goliszewski podkreślił kluczową rolę przedsiębiorców w budowaniu stabilnej i konkurencyjnej gospodarki oraz wyraził uznanie dla ich wytrwałości i determinacji w trudnych czasach. „To właśnie dzięki liderom biznesu Polska umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staje się krajem innowacji oraz dynamicznego rozwoju”” – zaznaczył.
„Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu to święto przedsiębiorczości i dowód na to, że polskie firmy potrafią konkurować na najwyższym poziomie. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i życzę im dalszych sukcesów. To właśnie oni są motorem napędowym naszej gospodarki” – powiedział prezes Business Centre Club.
Poznaj pełną listę nagrodzonych.
Profesor Ewa Łętowska i Jerzy Owsiak z Nagrodami Specjalnymi BCC
Laureatami tegorocznej Nagrody Specjalnej BCC zostali prof. Ewa Łętowska oraz Jerzy Owsiak.
Laudacje dla laureatów Nagród Specjalnych wygłosili: Jerzy Stępień, senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1997–1999, w latach 1999–2008 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2006–2008 prezes TK oraz siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”.
Prof. dr hab. Ewa Łętowska to wybitna prawniczka, specjalistka w zakresie prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka. Jest profesorem nauk prawnych oraz profesorem w Instytucie Nauk Prawnych PAN, była Rzecznik praw obywatelskich (1988–1992), będąca pierwszą osobą sprawującą ten urząd w Polsce, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego
- Całe zawodowe życie dążyłam do tego, by prawo nie było atrapą, wytrychem, dziurawą tarczą, pałką bejsbolową. Aby było czytelnym drogowskazem, by było egzekwowalne, a nie tylko deklarowane na papierze. Bez tego nie można mówić ani o demokracji, ani o zdrowej gospodarce. Dzisiejsze wyróżnienie odbieram jako wyraz uznania dla tej właśnie idei, którą starałam się promować. - powiedziała prof. Ewa Łętowska.
Nagrodę Specjalną BCC odebrał także Jerzy Owsiak, współzałożyciel i prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W uzasadnieniu podkreślono jego wieloletnie zaangażowanie w działalność charytatywną, społeczną i edukacyjną, niesienie pomocy potrzebującym oraz nieoceniony wkład w rozwój systemu ochrony zdrowia w Polsce. BCC doceniło również jego niezaprzeczalny wkład w budowanie empatycznego i solidarnego społeczeństwa.
„Ta nagroda to wyróżnienie dla całej społeczności, która od lat wspiera nasze działania. To dowód na to, że wspólne dobro i solidarność są fundamentami silnego społeczeństwa. Dziękuję wszystkim, którzy każdego dnia pomagają nam czynić świat lepszym. Cieszę się, że tak wiele firm angażuje się w działania charytatywne i społeczne – bo to właśnie odpowiedzialny biznes ma ogromny wpływ na jakość życia w naszym kraju” – powiedział Jerzy Owsiak. „Dziękuję wszystkim, którzy każdego dnia pomagają nam czynić świat lepszym” – dodał.
BCC przyznaje Nagrody Specjalne konkursu Lider Polskiego Biznesu wybitnym osobistościom spoza środowiska przedsiębiorców, które istotnie przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej w Polsce. Dotychczas otrzymali je m.in.: Margaret Thatcher, Angela Merkel, George Bush, Jerzy Buzek, Madeleine Albright, Jacques Chirac, Lech Wałęsa, Tony Blair, Bronisław Geremek, Andrzej Wajda, Wołodymyr Zełenski, Adam Bodnar, Mark Brzezinski, ks. Adam Boniecki i papież Franciszek.
Wielką Galę Liderów Polskiego Biznesu 2025 uświetniły występy artystyczne. Część nieoficjalna była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy liderami polskiej przedsiębiorczości, a także nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Autostrada A4 może być rozbudowana o trzeci pas ruchu szybciej niż planowano. Jej zarządca proponuje niezwłoczne rozpoczęcie prac
O przyspieszenie prac związanych z rozbudową A4 na odcinku Kraków – Katowice o trzeci pas ruchu apeluje spółka Stalexport Autostrady do przedstawicieli strony publicznej. Według zarządcy autostrady projektowanie mogłoby się zacząć niezwłocznie, co znacząco skróciłoby czas realizacji całego przedsięwzięcia. W innym wypadku już za dwa lata użytkownicy trasy będą musieli mierzyć się z problemem korków.
Prawo
Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury

Obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje 27 różnych systemów odsyłania migrantów. W efekcie tylko co piąty nakaz powrotu jest faktycznie realizowany. Komisja Europejska zaproponowała wspólny europejski system powrotów, który ma na celu szybsze, prostsze i skuteczniejsze procedury. Nowe przepisy uzupełnią pakt o migracji i azylu przyjęty w zeszłym roku. – Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów. Konieczna jest restrykcyjna kontrola i wsparcie krajów, żeby zapobiec dalszej migracji – ocenia europoseł Arkadiusz Mularczyk.
Handel
Rekordowy eksport polskiej żywności. Koszty produkcji będą jednak rosły z powodu zmieniających się norm wraz z wprowadzaniem Zielonego Ładu

W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udziału produktów wysokoprzetworzonych w zagranicznej sprzedaży. Wszystko zależeć jednak będzie od popytu i międzynarodowych regulacji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.