Mówi: | Olgierd Dziekoński |
Funkcja: | Sekretarz Stanu |
Firma: | Kancelaria Prezydenta RP |
Powstanie Polsko-Chińska Izba Gospodarcza w Szanghaju
Do rejestracji Izby ma dojść jeszcze w tym miesiącu, podczas wizyty wicepremiera Waldemara Pawlaka wraz z delegacją polskich przedsiębiorców w Pekinie. W podróż do Chin udaje się również prezydentowa Anna Komorowska. To kolejne spotkanie dwóch stron na wysokim szczeblu państwowym w ciągu ostatnich kilku miesięcy. - Efekty mogą tylko cieszyć – ocenia Olgierd Dziekoński, prezydencki minister.
Oficjalna wizyta polskiej delegacji w Chinach związana jest z uruchomieniem bezpośredniego połączenia PLL LOT na trasie Warszawa-Pekin. Na pokładzie znajdzie się m.in. prezydentowa Anna Komorowska oraz wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
– Mamy nadzieję, że Polsko-Chińska Izba Gospodarcza, która w tej chwili jest w procesie organizacji, zostanie zarejestrowana w trakcie pierwszego bezpośredniego lotu do Pekinu, czyli pod koniec tego miesiąca – podkreśla Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
I dodaje, że Izba powstanie i będzie funkcjonować na mocy prawa chińskiego. Celem inicjatywy będzie promowanie polskiego biznesu w Państwie Środka i wspieranie wspólnych projektów.
To kolejna wizyta polityków wysokiego szczebla wraz z przedsiębiorcami w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W grudniu z wizytą do Pekinu udał się prezydent Bronisław Komorowski. W ubiegłym miesiącu do Warszawy przyleciał chiński premier Wen Jiabao.
Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy liczą na to, że, podobnie jak poprzednie, również majowa wizyta polskiej delegacji przyniesie wiele wymiernych efektów.
– Kilka firm chińskich jest zainteresowanych zakupem polskich podmiotów, począwszy od rynku mleczarskiego poprzez zakupy na rynku firm budowlanych – mówi prezydencki minister.
Lepsze stosunki na szczytach władzy sprzyjają ożywieniu współpracy gospodarczej. Tym bardziej, że gospodarka chińska jest mocno powiązana ze sferą polityczną.
Podczas grudniowej wizyty prezydenta Komorowskiego w Pekinie obie strony podpisały umowę o strategicznym partnerstwie. W czasie Forum Gospodarczego Polska – Europa Środkowa – Chiny, które odbyło się w Warszawie z udziałem premiera Chin Wen Jiabao przyjęto 12-punktowy program dla współpracy chińskiej z regionem. Ujęto w nim konkretne propozycje współpracy, m.in. wspieranie inwestycji w infrastrukturę i ochronę środowiska czy zmierzanie do wyrównania bilansu w dwustronnej wymianie handlowej.
– W dokumencie zawarto założenie, że obrót pomiędzy całym regionem a Chinami ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu 100 mld euro – mówi Olgierd Dziekoński.
W programie znalazło się również postanowienie o linii kredytowej o wartości 10 mld zł, częściowo finansowanej przez Chińczyków, na wspieranie innowacyjności i tworzenie nowych technologii.
Podczas wizyty w Warszawie premier Jiabao podkreślał potrzebę poprawienia mechanizmów współpracy i komunikacji, m.in. poprzez regularne fora, spotkania przedsiębiorców i polityków. W tym celu Chiny chcą utworzyć sekretariat ds. promocji z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.
– Wspólny sekretariat po stronie chińskiej byłby realizowany przez ministerstwo ds. gospodarki. Natomiast ze strony Chin jest sugestia, aby rozważyć, czy tego rodzaju sekretariat, taka wspólna grupa robocza, nie mogłaby być koordynowana przez Polskę w ramach współpracy regionalnej – wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.