Przegląd mediów
listopad
Najlepsze książki 2023 roku. Co czytano w zeszłym roku?
Sojusznicy z NATO doceniają polskiego TOPAZ-a
Wielokrotnie prezentowaliśmy Państwu zalety różnorakich rozwiązań z zakresu obronności, opracowanych i wytwarzanych w ramach Grupy WB na bazie polskiej myśli technicznej. Spośród nich wiele zdobywa trudne i wymagające rynki, także wśród zaawansowanych technologicznie państw NATO.
Najnowszym tego potwierdzeniem jest podpisanie kontraktu na dostarczenie siłom zbrojnym Bułgarii zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ. Modułowy zestaw aplikacji klasy C4 zapewnia pełne obrazowanie i kontrolę pola walki na każdym szczeblu dowodzenia, co gwarantuje jakże ważną interoperacyjność.
Realizację zamówienia stanowiącego dorobek całkowicie oryginalnej polskiej myśli technicznej, nastąpić ma w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Co istotne, oferta Grupy WB spełnia wymogi określone dla rozwiązania klasy BMS Battlefield Management System.
Siły zbrojne bułgarskiego partnera zainteresowały się modułami opracowanymi z myślą o polskich pododdziałach artylerii, wdrażanymi obecnie w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Cieszą się one uznaniem, także wśród innych zagranicznych użytkowników. Zgodnie z założeniami zawartego kontraktu, TOPAZ ma wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (Artillery Hunting Radar).
Zaletę polskiego rozwiązania znanego jako TOPAZ, stanowi nie tylko skuteczne kierowanie ogniem, ale także zastosowanie do wsparcia działań taktycznych na polu walki. Gwarantuje to opcja zintegrowania z zaawansowanymi środkami rozpoznania, a także rażenia, w tym z bezzałogowymi systemami rozpoznawczymi, jak i uderzeniowymi.
Za sprawą analizy doświadczeń zgromadzonych podczas eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ (także w warunkach bojowych), nastąpiła jego gruntowna rozbudowa o funkcjonalności związane bezpośrednio z dowodzeniem, ale również zabezpieczeniem logistycznym, rozpoznaniem radarowym, optoelektronicznym i akustycznym, oraz kierowaniem uderzeniami amunicji krążącej.
Jedną z istotnych zalet systemu TOPAZ jest jego modułowość i skalowalność. Całkowicie polskie rozwiązanie zapewnia zintegrowane zarządzanie polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Rozmaita konfiguracja pakietów integracji obejmuje wszystkie wyroby GRUPY WB i kluczowe sensory światowych producentów jak na przykład nawigacje inercyjne, radary pola walki czy środki rozpoznania optoelektronicznego.
Maciej Małek
Informacje z dnia: 30 maja
Medium
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.