Przegląd mediów

Sojusznicy z NATO doceniają polskiego TOPAZ-a

2023-05-30  |  13:57
Przegląd mediów

Wielokrotnie prezentowaliśmy Państwu zalety różnorakich rozwiązań z zakresu obronności, opracowanych i wytwarzanych w ramach Grupy WB na bazie polskiej myśli technicznej. Spośród nich wiele zdobywa trudne i wymagające rynki, także wśród zaawansowanych technologicznie państw NATO.

Najnowszym tego potwierdzeniem jest podpisanie kontraktu na dostarczenie siłom zbrojnym Bułgarii zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ. Modułowy zestaw aplikacji klasy C4 zapewnia pełne obrazowanie i kontrolę pola walki na każdym szczeblu dowodzenia, co gwarantuje jakże ważną interoperacyjność.

Realizację zamówienia stanowiącego dorobek całkowicie oryginalnej polskiej myśli technicznej, nastąpić ma w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Co istotne, oferta Grupy WB spełnia wymogi określone dla rozwiązania klasy BMS Battlefield Management System.

Siły zbrojne bułgarskiego partnera zainteresowały się modułami opracowanymi z myślą o polskich pododdziałach artylerii, wdrażanymi obecnie w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Cieszą się one uznaniem, także wśród innych zagranicznych użytkowników. Zgodnie z założeniami zawartego kontraktu, TOPAZ ma wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (Artillery Hunting Radar).

Zaletę polskiego rozwiązania znanego jako TOPAZ, stanowi nie tylko skuteczne kierowanie ogniem, ale także zastosowanie do wsparcia działań taktycznych na polu walki. Gwarantuje to opcja zintegrowania z zaawansowanymi środkami rozpoznania, a także rażenia, w tym z bezzałogowymi systemami rozpoznawczymi, jak i uderzeniowymi.

Za sprawą analizy doświadczeń zgromadzonych podczas eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ (także w warunkach bojowych), nastąpiła jego gruntowna rozbudowa o funkcjonalności związane bezpośrednio z dowodzeniem, ale również zabezpieczeniem logistycznym, rozpoznaniem radarowym, optoelektronicznym i akustycznym, oraz kierowaniem uderzeniami amunicji krążącej.

Jedną z istotnych zalet systemu TOPAZ jest jego modułowość i skalowalność. Całkowicie polskie rozwiązanie zapewnia zintegrowane zarządzanie polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Rozmaita konfiguracja pakietów integracji obejmuje wszystkie wyroby GRUPY WB i kluczowe sensory światowych producentów jak na przykład nawigacje inercyjne, radary pola walki czy środki rozpoznania optoelektronicznego.

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 30 maja

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Newseria na Europejskim Forum Nowych Idei

Konsument

Handel

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.

Prawo

Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje

Polscy przedsiębiorcy od miesięcy funkcjonują w niekorzystnym otoczeniu rynkowym i w warunkach dużej niepewności. To zaś przekłada się na negatywne nastroje i mniejszą skłonność do inwestycji. Z uwagi na planowane podwyżki płacy minimalnej w nadchodzących miesiącach polskie firmy czekają dodatkowe wyzwania związane ze wzrostem kosztów pracowniczych. – Poza tym brak rzetelnych prognoz, brak przewidywalności i stabilności gospodarczej utrudnia planowanie dalszej działalności, obliczanie rentowności, płynności i podejmowanie na tej podstawie jakichkolwiek decyzji biznesowych – zwraca uwagę prezes Business Centre Club Jacek Goliszewski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.