Przegląd mediów

listopad 2022

Trwa sezon aukcyjny w DESA Unicum

2022-11-17  |  16:23
Przegląd mediów

DESA Unicum to lider wśród domów aukcyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jego historia sięga lat 50. XX w. Firma tylko w ub.r. zorganizowała 202 aukcje, podczas których wylicytowano obiekty o łącznej wartości ponad 280 mln zł. Do słynnych rekordów tego domu aukcyjnego należą m.in. obrazy: „Portret damy” Petera Paula Rubensa - 14,4 mln zł, „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego - 13,44 mln zł, czy zestaw 50 figur „Tłum III” Magdaleny Abakanowicz wylicytowany za 13,2 mln zł. Końcówka roku to czas wyjątkowych wydarzeń, nie tylko w największych domach aukcyjnych i galeriach na świecie, ale również na krajowym rynku sztuki. Wkrótce DESA Unicum zaprezentuje wielkie nazwiska i unikatowe prace — w sumie 237 obiektów, których górna estymacja wynosi łącznie ponad 50 mln zł. Czy podczas akcji znów padną historyczne rekordy?

– Rynek sztuki bardzo dobrze broni się przed kryzysem gospodarczo-politycznym. Obrazy, rzeźby, wartościowa biżuteria, zegarki czy dobry design stają się alternatywą wobec wszelkich inwestycji bankowych, czy w nieruchomości. W pierwszym półroczu 2022 r. zanotowaliśmy 11 proc. wzrost obrotów w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy roku ubiegłego, jednak to drugie półrocze jest na rynku sztuki o wiele bardziej znaczące i już wiemy, że będą kolejne wzrosty, choć szczyt sezonu jeszcze przed nami. Z niecierpliwością czekamy na finałowe aukcje roku, w których ofercie znajdują się najznamienitsze dzieła sztuki dawnej, współczesnej czy najnowszej, jak chociażby estymowany na 2 - 2,5 mln zł „M 30” Wojciecha Fangora czy odkryty po blisko stu latach obraz klasy muzealnej „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego z estymacją 14 - 22 mln zł – zdradza Agata Szkup, Prezes Zarządu domu aukcyjnego DESA Unicum.

Takiego przekroju prac wybitnych twórców sztuki współczesnej nie zobaczymy w żadnym muzeum czy galerii. Wkrótce odbędą się aukcje najważniejszych nurtów polskiej sztuki współczesnej: „Alfred Lenica. Interpretacja ruchu”, „Abstrakcjonistki”, „Op Art i abstrakcja geometryczna”, „Nowe Pokolenie po 1989” oraz „Klasycy awangardy po 1945”. Wszystkie obiekty można oglądać na wystawach przed aukcyjnych w siedzibie DESA Unicum w Warszawie, na które wstęp jest bezpłatny.

— Serię aukcji sztuki współczesnej rozpoczyna pionierskie wydarzenie, które w całości jest poświęcone jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy XX w. Alfredowi Lenicy. W siedzibie DESA Unicum już można oglądać prace, które doskonale i przekrojowo pokazują osiągnięcia tego artysty – od taszystowskich „Śladów religii”, poprzez słynną tytułową „Interpretację ruchu”, aż po niebywale rzadkie gwasze i kolaże. Natomiast aukcja obrazów Alfreda Lenicy odbędzie się 22 listopada. Dwa dni później, kolejnym mocnym akcentem będzie op-art i abstrakcja geometryczna. Polski rynek tych kierunków sztuki należy do najbardziej liczących się na świecie. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli op-artu jest Wojciech Fangor, do którego należą dwa kolejne rekordy najdrożej sprzedanych dzieł sztuki w Polsce w 2018 i 2020 r. Wystawione zostaną aż cztery prace tego artysty, których górne estymacje cenowe wynoszą łącznie 7,8 mln zł — wyjaśnia Agata Szkup, prezes największego domu aukcyjnego w Polsce.

Na licytacji pojawią się także prace najbardziej poszukiwanych na rynku artystów abstrakcyjnej sztuki powojennej awangardy: Juliana Stańczaka, Czesława Piusa Ciapało oraz unikatowy zestaw prac Janusza Kapusty „K-DRON.POCZĄTEK 1.2.3.4.”. Miłośnicy sztuki amerykańskiej z pewnością będą wypatrywali dzieła Victora Vasarely’ego i dwóch prac Richarda Anuszkiewicza. Wśród wystawionych prac będą także wyjątkowe reliefy Henryka Stażewskiego i dwie niezwykle rzadkie abstrakcje Jerzego Nowosielskiego. 24 listopada DESA Unicum wystawi również prace polskich abstrakcjonistek różnych generacji - od powojennej awangardy, aż po sztukę nowego pokolenia. Wiele spośród artystek abstrakcyjnych cieszy się wielką również międzynarodową popularnością. Jednak ich twórczość nie zawsze była doceniana. Malarki te musiały nierzadko walczyć ze stereotypowym postrzeganiem „sztuki kobiet”, a nawet krytyką. DESA Unicum odkrywa abstrakcjonistki na nowo i przywraca należne im miejsce. W domu aukcyjnym będzie można obejrzeć i licytować prace takich artystek jak Maria Jarema, Erna Rosenstein, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska czy Urszula Broll. Nie zabraknie też cieszących się wielką popularnością Doroty Grynczel, Tamary Berdowskiej i Aleksandry Jachtomy oraz przedstawicielek nowego pokolenia: Irminy Staś, Karoliny Zdunek czy Uli Madery.

— Do jednych z najdynamiczniej rozwijających się przedsięwzięć DESA Unicum należą odbywające się cyklicznie od 2013 r. aukcje „Nowe pokolenie po 1989”. Na tegoroczną zapraszamy 29 listopada. Inwestowanie w twórczość polskich artystów tworzących po roku 1989 jest w większości wypadków pozbawione ryzyka, jako że twórcy ci mają już ugruntowaną pozycję w Polsce, a niekiedy i na światowym rynku sztuki. W 2021 r. wartość sprzedanych obrazów artystów tego pokolenia zwiększyła się o ponad 100 proc. Wśród autorów, których zaliczamy do "Nowego Pokolenia", mocną pozycję mają artystki, których prace zgłoszono do licytacji: Katarzyna Kozyra, Jadwiga Sawicka, Karolina Jabłońska, Martyna Czech, a także osiągająca znaczące światowe sukcesy Ewa Juszkiewicz. Prace tej ostatniej malarki zostały zauważone przez kolekcjonerów sztuki na świecie, osiągając wyjątkowo wysokie ceny — tłumaczy Agata Szkup.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem w najgorętszym sezonie na rynku sztuki, podczas którego padają rekordy cenowe, jest aukcja „Klasycy awangardy po 1945 roku”. Tym razem perełkami są wybitne prace Jana Dobkowskiego, w tym wielokrotnie wystawiana kompozycja „Kobieta kocha siebie”, oraz świetne przykłady twórczości Jerzego Ryszarda „Jurrego” Zielińskiego. Pojawią się także trzy prace Romana Opałki, z których dwie pochodzą z najbardziej poszukiwanego i najwyżej wycenianego okresu jego twórczości. Do prawdziwych wyjątków należą również dzieła Andrzeja Wróblewskiego.

— Na tegoroczną aukcję pozyskaliśmy „Portret mężczyzny” i zestaw 16 szkiców z „III Zlotu Młodzieży w Berlinie”. W ubiegłym roku na aukcji z tego cyklu obraz artysty „Dwie mężatki” został sprzedany za rekordowe 13,44 mln zł. Emocje z pewnością wzbudzą również trzy spektakularne prace Tadeusza Kantora: „Człowiek Atrapa” i dwie kompozycje w duchu malarstwa informel. Licytowane będą także prace cieszącego się wielką popularnością za granicą Pinchasa Bursteina, czyli Maryana. Nie zabraknie również wybitnych przykładów klasycznej powojennej awangardy — prac Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Teresy Pągowskiej i Jana Tarasina — podsumowuje Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 17 listopada

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm. Sytuacja gospodarcza może ten proces przyspieszyć

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.

Edukacja

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku. Polacy będą rywalizować m.in. w kategorii meblarstwo, fryzjerstwo czy budownictwo cyfrowe

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.

Ochrona środowiska

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach. Opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.