16 akcji w ciągu całego roku – WIŚNIOWSKI podsumował ekodziałania
Fundacja Horyzont 360, założona przez przedsiębiorcę i lokalnego patriotę Andrzeja Wiśniowskiego, z pełnym zaangażowaniem realizuje swoją misję wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego i ekologicznego Sądecczyzny. Od początku swojego działania Fundacja zorganizowała szereg inicjatyw mających na celu integrację lokalnej społeczności oraz promocję regionu, z naciskiem na ochronę środowiska, edukację ekologiczną oraz rozwój przedsiębiorczości.
Z tej okazji, podsumowano rok 2024 i wszystkie wydarzenia zorganizowane w naszym regionie. Jedną z najważniejszych była akcja ekologiczna #Sprzątamy dla Sądecczyzny, zorganizowana przez Fundację Horyzont 360 przy współpracy z firmą WIŚNIOWSKI. Podczas sprzątania brzegów Jeziora Rożnowskiego oraz okolicznych miejscowości udało się zebrać aż 2108 worków śmieci, co jest efektem pracy ponad 12 tysięcy uczestników. To imponujące przedsięwzięcie dowiodło, jak ogromny potencjał społeczny drzemie w lokalnej społeczności, gotowej do zaangażowania w działania proekologiczne.
Tegoroczny kalendarz atrakcji i ekodziałań w pigułce – 16 wydarzeń w 2024 r.
Oprócz akcji sprzątania, Fundacja Horyzont 360 zorganizowała szereg wydarzeń edukacyjnych i rozwojowych. W lutym odbyła się inicjatywa Game Challenge, przyciągając 160 uczestników, a w marcu wystartowały Wiosenne Warsztaty Technologiczne w których wzięło udział ponad 500 uczestników. Lipiec przyniósł „Letnie warsztaty w formie półkolonii”, odkrywając rejony Sądecczyzny i uczestnicząc w licznych zajęciach. Z kolei podczas sierpniowej „Astro Nocy” około 400 uczestników mogło podziwiać nocne niebo i zgłębiać tajemnice astronomii. W październiku i listopadzie Fundacja przeprowadziła innowacyjne warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyło około 400 dzieci i młodzieży. Równolegle odbywał się konkurs "Jestem eko świadomy", w którym rywalizowało 134 uczniów z 15 różnych szkół. Na listopad przewidziano także dodatkowe warsztaty z zakresu ekologii, które połączyły edukację z nowoczesnymi technologiami, takimi jak VR i druk 3D, dając uczestnikom szansę na zaprezentowanie własnych pomysłów ekologicznych. W grudniu zaś Fundacja Horyzont 360 wraz z marką WIŚNIOWSKI zapraszają na zimowe warsztaty, które co roku przyciągają ponad 700 uczestników.
Fundacja Horyzont 360 zamierza kontynuować swoje działania na rzecz rozwoju Sądecczyzny, zarówno w obszarze ekologicznym, jak i społeczno-gospodarczym, wzmacniając lokalną społeczność i podkreślając unikalność regionu. Przyszłość Sądecczyzny leży w rękach aktywnych mieszkańców, a Fundacja Horyzont 360 będzie ich nadal wspierać, dostarczając inspiracji i narzędzi do wspólnego działania.
Podsumowanie konkursu wiedzy o ekologii
W dniu 8 listopada br. odbyło się także spotkanie będące finałem konkursu wiedzy o środowisku "Jestem eko-świadomy". W konkursie wzięły udział 3 grupy wiekowe, a formularze wypełniało ok 40 dzieci z 7 lokalnych szkół. Byli to najlepsi uczniowie, którzy przeszli do II etapu konkursu, spośród ponad 120 zgłoszonych osób.
Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu ekologii i środowiska. Wśród wybranych m.in. jaki jest najwyższy szczyt rejonu nowosądeckiego, jak nazywa się osoba zajmująca się ptakami, co zrobić z przepaloną żarówką czy kiedy obchodzimy dzień bez śmiecenia. Nagrodami w konkursie były: laptopy, tablety, smartwatche, głośniki bluetooth oraz nagrody pocieszenia.
Podczas wydarzenia organizatorzy zadbali także o prelekcje, m.in. podsumowującą działania Fundacji Horyzont 360, a także nt. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej produkcji. Podczas spotkania obecna była także dziekan Aneta Oleksy-Gębczyk z ANS w Nowym Sączu.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.