20-lecie Grupy Murapol: 20 tys. sprzedanych mieszkań, unikatowy model biznesowy

Ogólnopolski deweloper mieszkaniowy rozpoczyna trzecie dziesięciolecie swojej działalności. W ciągu minionych 20 lat sprzedał 20 tys. mieszkań w 17 polskich miastach, a do końca jubileuszowego roku zamierza przekroczyć próg 20 tys. lokali przekazanych klientom.
Dokładnie 28 lutego minęło 20 lat od momentu rejestracji firmy Murapol w Krajowym Rejestrze Sądowym. Głównym przedmiotem działalności GK Murapol jest od samego początku budownictwo wielorodzinne – począwszy od mniejszych projektów w rodzimym Bielsku-Białej, aż po wieloetapowe inwestycje nieruchomościowe na kilkunastu rynkach regionalnych.
20 lat obecności Grupy w branży zaowocowało liczbą ponad 17,7 tys. oddanych mieszkań w 303 budynkach, będących częścią 66 wieloetapowych inwestycji, w których do tej pory zamieszkało ponad 53 tys. osób. W jubileuszowym roku deweloper przekroczył już próg 20 tys. sprzedanych lokali, zaś do końca tego roku również 20 tys. przekazań.
Unikatowy model biznesowy
Zdobyte doświadczenie pozwoliło firmie wypracować sprawdzający się od lat model działalności, gwarantujący wysoką efektywność i marżowość inwestycji. Opiera się on na skupieniu wewnątrz Grupy wszystkich kompetencji niezbędnych do realizacji przedsięwzięć deweloperskich, w tym własnej pracowni architektoniczno-projektowej i generalnego wykonawstwa, a także centralizacji zakupów i standaryzacji procesu inwestycyjnego. Precyzyjne budżetowanie i planowanie każdego przedsięwzięcia deweloperskiego umożliwia autorski system zarządzania U94, dodatkowo wspierany przez projektowanie i budżetowanie 3D - BIM, co gwarantuje możliwie najwyższą stabilność założonego budżetu. Dzięki doskonale zintegrowanemu łańcuchowi dostaw, GK Murapol koncentruje się na budowie przystępnych cenowo mieszkań i jest przy tym najbardziej zdywersyfikowanym geograficznie deweloperem funkcjonującym na polskim rynku, a to pozwala wykorzystywać potencjał zarówno największych rynków mieszkaniowych, jak i mniejszych ośrodków miejskich oraz docierać z ofertą do najszerszego grona potencjalnych klientów. Grupa Murapol jest obecna ze swoją ofertą lokali mieszkalnych i usługowych w 17 miastach: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Mikołowie, Poznaniu, Toruniu, Tychach, Siewierzu, Sosnowcu, Warszawie, Wieliczce i Wrocławiu.
Notowane co roku, jedne z najlepszych wyników sprzedażowych w branży deweloperskiej świadczą o dopasowaniu produktu pozycjonowanego w najbardziej chłonnej części rynku mieszkaniowego, w segmencie popularnym i affordable premium.
Polskie korzenie i stabilny akcjonariat
W 2020 roku spółka zmieniła strukturę właścicielską, zyskując międzynarodowych inwestorów - Ares Management Corporation oraz Griffin Real Estate, którzy docenili fakt, że Murapol to spółka o ugruntowanej pozycji, z dobrymi perspektywami na dalszy wzrost na jednym z najbardziej aktywnych rynków mieszkaniowych w Europie. Ares Management Corporation (NYSE: ARES) jest wiodącym globalnym menedżerem w obszarze inwestycji alternatywnych, prowadzącym trzy zintegrowane firmy specjalizujące się w kredytach, private equity i nieruchomościach. Griffin Real Estate to czołowy i najbardziej dynamiczny inwestor typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej działający w sektorze nieruchomości. Griffin pozyskuje i zarządza inwestycjami private equity w spółki i aktywa z sektora nieruchomości.
GK Murapol to także jeden z pionierów Catalyst - rynku obligacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsza emisja obligacji przeprowadzona na tym rynku przez Murapol miała miejsce w 2010 roku.
O pozycji Grupy Murapol świadczą też liczne wyróżnienia, m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Deweloperów 2020 „Dziennika Gazety Prawnej”.
Mieszkania na miarę nowej dekady
- Wypracowana przez lata strategia sprawdziła się także w nadzwyczajnym, naznaczonym pandemią roku 2020. Szybko dostosowaliśmy się do nowego otoczenia rynkowego, jak i zmieniających się potrzeb klientów. W trzecie dziesięciolecie działalności wchodzimy z ambitnymi planami rozwoju i zamiarem przekroczenia w roku jubileuszowym progu 20 tys. przekazanych właścicielom mieszkań – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu, związany z Murapolem już 15 lat. - O ile produkcja pierwszych 20 tys. mieszkań zajęła nam 20 lat, o tyle kolejne 20 tysięcy to perspektywa czterech, a maksymalnie pięciu lat – dodaje. W budowie spółka obecnie ma 6 tys. lokali powstających w 56 budynkach realizowanych w 12 miastach.
Nikodem Iskra zapowiada, że Grupa zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku zarówno w oparciu o lokalizacje, w których już działa, jak i nowe miasta z potencjałem do prowadzenia działalności deweloperskiej. – Nasz aktualny portfel inwestycji w projektowaniu obejmuje 10 tys. lokali, ale nie jest to katalog zamknięty. Stale pracujemy nad rozbudową naszego aktywnego banku ziemi, nie tylko w oparciu o przesłanki biznesowe, ale też analizę preferencji naszych klientów – zapewnia.
Chcąc sprostać wymaganiom związanym z ochroną środowiska i klimatu oraz postępem technologicznym, deweloper zamierza nadal inwestować w badania i rozwój. Wśród zastosowanych do tej pory innowacji posiada autorskie rozwiązanie HMS umożliwiające korzystanie ze smart home w mieszkaniach, czy pakiet antysmogowy chroniący wnętrza przed zanieczyszczeniami powietrza. W projektowaniu jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zaopatrzenia inwestycji w prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.