Komunikaty PR

39 proc. MŚP dobrze ocenia swoją kondycję finansową

2023-06-20  |  01:00

39 proc. firm z sektora MŚP zajmujących się handlem i usługami dobrze ocenia swoją aktualną sytuację finansową. Większość ankietowanych przedsiębiorstw uważa też, że ich obecna kondycja nie zmieni się w ciągu najbliższych 12 miesięcy (52 proc.). Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska S.A., działającego pod marką PolCard from Fiserv wynika również, że firmy będą starały się utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie - tak prognozuje aż 73 proc. respondentów.

Jak wynika z najnowszego raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”, 39 proc. firm zajmujących się handlem i usługami dobrze ocenia swoją sytuację finansową, natomiast 22 proc. określiło ją jako złą bądź bardzo złą. Wśród wszystkich ankietowanych większy optymizm wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa (od 10 do 249 pracowników) – tutaj aż 54 proc. określiło aktualny stan firmy jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry. W przypadku mikro firm (do 9 pracowników) jest mniej optymistycznie - co trzecia z nich uważa, że jej obecna forma jest dobra. W gronie badanych sektorów najsłabiej swoją kondycję finansową ocenia branża związana z fitnessem i rozrywką – 29 proc. tego typu podmiotów określiło sytuacje firmy jako złą, a 9 proc. jako bardzo złą.

- Jak wynika z naszego badania polskie MŚP patrzą w przyszłość dość optymistycznie. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) przewiduje, że ich obecna kondycja finansowa pozostanie bez zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy, natomiast prawie 23 proc. sądzi, że raczej się pogorszy. Takie nastawienie może być związane z niepewną sytuacją gospodarczą, wysoką inflacją czy też rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Aby poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa warto podjąć działania, które pomogą przyciągnąć nowych klientów. Jednym z nich jest np. udostępnienie możliwości płacenia bezgotówkowo. Z pewnością sprzyja to wzmacnianiu pozycji danej firmy na rynku, niwelując dystans do konkurencji. Dobrym rozwiązaniem jest także poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu i wprowadzanie nowych usług – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.

Polscy przedsiębiorcy będą starać się utrzymać zatrudnienie

Aż 70 proc. polskich MŚP zajmujących się handlem i usługami zadeklarowało w badaniu PolCard from Fiserv, że w minionych 12 miesiącach poziom zatrudnienia się u nich nie zmienił. 10 proc. informowało o wzroście liczby pracowników, a prawie 19 proc. o spadku.

- Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej polskie firmy z sektora MŚP będą starały się utrzymać obecne zatrudnienie – tak powiedziało aż 73 proc. badanych (77 proc. mikro firm oraz 64 proc. małych i średnich). Co więcej co dziesiąte przedsiębiorstwo przewiduje powiększenie załogi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podobna liczba firm planuje także zwolnienia w najbliższej przyszłości – podsumowuje Krzysztof Polończyk.

Nota metodologiczna:

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Fiserv Polska, działającego pod marką PolCard from Fiserv – w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w maju 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się handlem i usługami.

Próba n = 500.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.