Komunikaty PR

Afganistanowi grozi głód

2022-01-17  |  19:00
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

W najnowszym raporcie World Food Programme, opublikowanym na początku roku, Afganistan jest obecnie krajem najbardziej narażonym na głód i niedożywienie, wyprzedzając m.in. Jemen i Somalię. Brak żywności dotyka już aż 95% mieszkańców kraju.

Ponad połowa mieszkańców kraju – 22,8 milionów – nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia i nie ma pewności, kiedy i skąd będą mieć najbliższy posiłek. Wynika to przede wszystkim z najgorszej od kilku dekad suszy, wzrostu cen produktów i niestabilnej sytuacji politycznej.

80% kraju narażone jest na dewastacyjne skutki przedłużającej się suszy, która nawiedziła 25 z 34 prowincji kraju i wpłynęła na zmniejszenie zbiorów o 40% w stosunku do poprzedniego roku. Aż 85% mieszkańców utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, a 70% mieszka na terenach wiejskich. Do połowy 2022 roku 97% wszystkich mieszkańców może znaleźć się poniżej progu ubóstwa – rok wcześniej była to około połowa ludności. Problem pogłębiło opuszczenie kraju przez wiele organizacji pomocowych i wycofanie środków przeznaczanych na pomoc w Afganistanie w obawie przed wykorzystaniem ich przez rząd talibów.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ocenił, że skurczenie gospodarki Afganistanu od sierpnie ubiegłego roku było porównywalne do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Syrii przez pięć lat wojny.

Na początku grudnia 2021 World Food Programme wezwał do zwiększenia międzynarodowych darowizn na rzecz pomocy Afganistanowi. Na tą chwilę kwota niezbędna do zapewnienia przeżycia mieszkańcom kraju wynosi 2,6 mld dolarów. Łącznie agendy ONZ poprosiły o 4,4 mld dolarów na rzecz pomocy humanitarnej w 2022 r. To największy dotychczas apel dla pojedynczego kraju.

Jedną z organizacji pomagających afgańskim uchodźcom w Pakistanie jest Polska Misja Medyczna, która zapewnia zakup najpotrzebniejszych środków medycznych dla szpitala w Ćaman. Według danych ONZ w przygranicznych prowincjach Pakistanu, przede wszystkim Chajber Pasztunchwa i Beludżystanie, wkrótce może się znaleźć 1,2 mln Afgańczyków. Wraz z napływem ludności, dostęp do opieki medycznej staje się coraz trudniejszy i wzrasta ryzyko szerzenia się chorób w zatłoczonych, prowizorycznych obozach.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie:

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce Biuro prasowe
2024-12-12 | 16:50

UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei,
Polityka zagraniczna WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV
2024-10-25 | 16:00

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Zbliżające się wybory prezydenckie w USA to jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w historii nie tylko ale całego świata. Szczególnie dla naszego kraju i
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.