UNICEF i rząd Korei łączą siły,aby wspierać dzieci i młodzież uchodźczą w Polsce

Monika Kacprzak
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland
Warszawa, Polska, grudzień 2024 r. – Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce ma zaszczyt ogłosić hojną darowiznę od rządu Republiki Korei, która wesprze zapewnienie kluczowych usług dla dzieci i rodzin uchodźczych w Polsce. Kwota 5 milionów dolarów przekazana na rzecz Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce zostanie przeznaczona na edukację, ochronę dzieci oraz inicjatywy na rzecz włączenia społecznego, dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży przesiedlonych w wyniku wojny w Ukrainie.
„Wsparcie rządu Korei pozwala nam odpowiadać na specyficzne potrzeby najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin uchodźczych, zapewniając im dostęp do edukacji i usług społecznych, które umożliwiają rozwój pomimo wyzwań związanych z długotrwałym przesiedleniem” – powiedziała Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.
Hoon-min Lim, Ambasador Republiki Korei w Polsce, podkreślił znaczenie edukacji i szkoleń dla przyszłych pokoleń w procesie odbudowy Ukrainy i wyraził swoją szczerą wdzięczność UNICEF, dodając, że rząd Korei aktywnie przyczynia się do globalnych działań wspierających i odbudowujących Ukrainę. „Głęboko wierzę, że młodzi ludzie z Ukrainy odegrają kluczową rolę w przyszłym dobrobycie swojego kraju, a dzięki umiejętnościom, innowacyjnemu myśleniu i przedsiębiorczości będą pionierami nowej przyszłości Ukrainy w różnych dziedzinach” – powiedział Ambasador Lim.
Ponad 1000 dni po eskalacji konfliktu w Ukrainie, w Polsce nadal przebywa ponad 980 000 zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowaną większość stanowią dzieci i kobiety. Mimo że wiele rodzin poczyniło znaczące postępy w odbudowie swojego życia w Polsce, wciąż istnieją wyzwania. Wiele dzieci, szczególnie nastolatków, pozostaje poza systemem edukacji. Dzieci uczęszczające do szkół mogą mieć trudności z nauką, zdobywaniem nowych umiejętności i integracją społeczną. Zarówno dzieci, jak i rodzice zgłaszają niezaspokojone potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego. Najbardziej potrzebujące grupy, takie jak dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci w pieczy zastępczej oraz dzieci zagrożone przemocą i separacją od rodziny, są szczególnie narażone na ryzyko.
Hojna darowizna rządu Korei wesprze kluczowe działania, w tym:
- Edukację i rozwój umiejętności: reintegrację dzieci pozostających poza systemem edukacji, szkolenia zawodowe, rozwój umiejętności oraz zapewnienie dostępu do edukacji nieformalnej, w tym nauki języka polskiego.
- Ochronę dzieci: Wzmacnianie flagowego modelu UNICEF - Spilno, opartego na społecznościowych, zintegrowanych usługach społecznych i ochronnych dla dzieci uchodźców i rodzin w sytuacji kryzysowej, w tym pomocy psychologicznej, pomocy prawnej, wsparcia w dostępie do usług publicznych, nauki języka, wsparcia w rozwoju dzieci, edukacji, zaangażowania młodzieży oraz wsparcia rodzicielskiego.
- Zapobieganie przemocy: wdrażanie programów w szkołach i społecznościach lokalnych, które zwalczają przemoc i promują inkluzywność.
- Zdrowie psychiczne i dobrostan: realizacja programów dostosowanych do potrzeb nastolatków.
Jednym z kluczowych obszarów współpracy jest zaangażowanie młodzieży, umożliwiające uchodźcom wspólne poszukiwanie rozwiązań dla wyzwań pojawiających się w ich społecznościach. Dlatego podczas młodzieżowego wydarzenia UNICEF UPSHIFT w Warszawie, zaprezentowano 13 innowacyjnych projektów prowadzonych przez młodzież uchodźczą, która uczestniczyła w programie UPSHIFT w całej Polsce. Rząd Korei, który wsparł to wydarzenie, potwierdził swoje zaangażowanie w tworzenie możliwości rozwoju dla dzieci i młodzieży uchodźczej w Polsce.

WYBORY PREZYDENCKIE W USA: CO CZEKA AMERYKĘ I ŚWIAT? KOLEKCJA FILMÓW OD ARTE.TV

Polska przyciąga obcokrajowców

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.