Aleksander Gruszczyński, Prezes Zarządu w Carlson Investments S.A. o obligacjach
Wraz ze wzrostem rentowności obligacji potencjalnie spada wartość spodziewanych w przyszłości zysków innowacyjnych biznesów w tym m.in. sektora technologicznego. Spore grono tych firm jeszcze nie generuje zysku, tylko koszty, zatem wyższe stopy procentowe, które z natury rzeczy skłaniają ku oszczędzaniu realnego pieniądza jednocześnie obniżają wartość zysków będących w przypadku wielu z nich jak na razie jedynie projekcją. Pamiętajmy jednak, że w danym sektorze są bardzo różne podmioty i nie należy przesadnie generalizować – w przypadku jednych firm technologicznych ich plany to mrzonki, z kolei technologie innych mogą zmienić świat i przynieść krocie. Jeśli firma innowacyjna zaczyna zarabiać to już nie w tak dużym stopniu wpływ na jej wycenę powinna mieć prognoza przyszłych zysków, a bardziej realny biznes, marże (zwykle bardzo wysokie w sektorze innowacyjnym) i generowana gotówka. Inwestowanie to dodatkowo proces z definicji długoterminowy, gospodarka natomiast ma swoje cykle, okresy lepszego i gorszego zachowania – co wpływa m.in. na rentowność. Zatem paradoksalnie to, że w tym momencie spółki technologiczne nie są faworyzowane i spadają ich wyceny, może być w dłuższym okresie okazją inwestycyjną. Jak mówi stara paremia giełdowa najbardziej okazyjne zakupy można zrobić przecież gdy leje się krew, a niektóre ze spółek z innowacyjnych sektorów już w tym momencie pospadały 30, a nawet 50%.

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.