Alides Polska nabył kolejną inwestycję w Gdańsku
Zdjęcia budynku: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84ib8MbWnTdYKViK0g0Q?e=KsWbMJ
Deweloper i inwestor z Gandawy nabył 25 lutego kompleks biurowy Waterside, o łącznej powierzchni 9 320 m2, w wyjątkowej lokalizacji na obszarze historycznego Głównego Miasta w Gdańsku.
Po zakupie, wspólnie ze Spółką Revive, terenu Stoczni Cesarskiej w marcu 2017 roku, jest to już druga inwestycja Alides w Gdańsku. Zakup kompleksu biurowego Waterside idealnie wpisuje się w ambitną strategię rozwoju rodzinnej grupy kapitałowej, która koncentruje się na pozyskiwaniu inwestycji w strategicznych lokalizacjach, o najlepszym potencjale długoterminowym, zarówno w rodzimej Belgi, Polsce jak i Luksemburgu.
Teren odpowiadający ambicjom Alides
„Gdańsk to historyczne miasto i cieszymy się, że możemy tu umocnić naszą pozycję” - mówi prezes Rikkert Leeman. „Z Waterside mamy po Stoczni Cesarskiej kolejną strategiczną lokalizację w naszym portfolio. Kompleks budynków znajduje się nad wodą, w najbardziej cenionych obiektów historycznych w Gdańsku i mariny, w dynamicznej dzielnicy, która jest mocno modernizowana. Krótko mówiąc, lokalizacja, idealnie pasuje do naszych planów biznesowych.” – dodaje Leeman.
Alides zamierza pozostawić kompleks, składający się z pięciu budynków w swoim portfolio i kontynuować najem, z jednoczesną perspektywą rozważenia wszystkich możliwości przebudowy kompleksu w najbliższych latach.
Historia i wzrost gospodarczy
Alides jest firmą rodzinną, działająca na rynku nieruchomości od 1892 roku. Jako inwestor hybrydowy i deweloper, firma zdołała zbudować silną pozycję opartą na tradycji i innowacjach. Tym samym Gdańsk ze swoją bogatą historią i dynamicznym rozwojem gospodarczym jest dla firmy doskonałą lokalizacją inwestycyjną.
Kompleks Waterside zlokalizowany jest wzdłuż ulicy Długie Ogrody, w reprezentacyjnym miejscu nad Motławą. Lokalizacja zapewnia szybki dostęp zarówno do historycznego centrum miasta, jak i tętniącego życiem środowiska gospodarczego aglomeracji trójmiejskiej, będącej czwartym co do wielkości obszarem metropolitalnym w Polsce, którego liczba ludności sięga blisko 1 mln. Trójmiasto to jeden z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się obszarów w Polsce. W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Długie Ogrody dostępne są tramwaje i autobusy, a Dworzec Główny oddalony jest od obiektu o 3,6 km. Gdańskie lotnisko znajduje się zaledwie 18 km od inwestycji. Okolica, w której znajduje się Waterside objęta jest głębokimi planami rewitalizacyjnymi, które mają znacząco podnieść jej atrakcyjność. Koncepcja zakłada estetyzację terenów zielonych i ograniczenie ilości miejsc parkingowych. W efekcie czego powstanie atrakcyjna przestrzeń dla ruchu pieszego oraz nowych usług gastronomicznych z letnimi ogródkami, na całej długości Długich Ogrodów. Planowana rewitalizacja ma przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego również w tej części miasta.
„Oprócz biur w kompleksie znajduje się również bank, sklepy i hostel.”. dodaje Rikkert Leeman. „Potencjał jest ogromny. Naszym zamiarem jest przekształcenie nieruchomości w perspektywie kilku najbliższych lat, w projekt wielofunkcyjny, który będzie odpowiadał potrzebom i walorom otoczenia. Myślimy o połączeniu handlu, biur i mieszkań z widokiem na wodę i bliskością historycznego centrum Gdańska." kontynuuję.
„Jako CBRE jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć naszego klienta Alides przy nabyciu Waterside. Jest to naprawdę wyjątkowa nieruchomości, która oferuje nieporównany potencjał, biorąc pod uwagę wyjątkowość lokalizacji w samym centrum Gdańska, przy nabrzeżu, które wychodzi na Wyspę Spichrzów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za profesjonalizm i determinację zespołu Alides podczas całego procesu i nie możemy się doczekać ponownej współpracy w najbliższej przyszłości.” mówi Aldus Jonathan O’Neill, CBRE Polska.
Alides nabył budynek od inwestora instytucjonalnego DEKA Immobilien, przy doradztwie pośrednika CBRE Polska. Kupującego wspierał zespół Dentons Poland Real Estate, pod kierownictwem partnera kancelarii Macieja Jodkowskiego, przy wsparciu prawnika Karola Lewandowskiego. Cena zakupu nie zostanie ujawniona.
Alides REIM S.A. to firma rodzinna na rynku nieruchomości, będąca częścią Gandawskiej Group Maes, założonej w 1892 r. Alides od pokoleń jest uznanym podmiotem w sektorze nieruchomości dzięki hybrydowemu profilowi inwestora i dewelopera. Dynamizm i ambicje tej rozwijającej się firmy wyrażają się w jakości, zrównoważonym rozwoju i innowacjach. Alides realizuje swoją strategię ekspansji w Belgii, Luksemburgu i w Polsce poprzez inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych, mieszkaniowych, przemysłowych, hotelowych i służby zdrowia. Na podstawie sprawozdań finansowych na dzień 31 grudnia 2019 r., Alides ma skonsolidowany kapitał netto w wysokości 238 mln EUR i EBITDA w wysokości 24,3 mln EUR.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.