Amiblu zaangażowane w 6. edycję Operacji Czysta Rzeka
1 marca 2024 roku rozpoczęła się 6. edycja Operacji Czysta Rzeka, największej ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania rzek, jezior i terenów wokół. Ta oddolna inicjatywa, realizowana przez wolontariuszy, ma na celu usunięcie odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz okolicznych terenów rekreacyjnych.
Amiblu, jako firma świadoma wyzwań ekologicznych, w tym roku dołączyła do grona organizacji wspierających tę akcję, angażując swoich pracowników w zbiórkę odpadów. W ramach inicjatywy, Agnieszka Lubieniecka, Managerka ds. Komunikacji i Marketingu w Amiblu, podkreśla znaczenie działań na rzecz ochrony środowiska: Decyzję o przyłączeniu się do akcji podjęliśmy bardzo szybko. Działamy w świecie infrastruktury wodnej, ale zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o naturalne zasoby. Chcemy aktywnie uczestniczyć w sprzątaniu, spotykać się nad rzeką czy jeziorem, integrować i mieć poczucie, że razem możemy zdziałać coś dobrego. Hasło, które przyświeca naszej firmie: Szanujmy wodę tak, jak na to zasługuje, idealnie rezonuje z ideą całej akcji.
Amiblu utworzyło dwa sztaby wolontariackie w Gdańsku i Dąbrowie Górniczej, gdzie zorganizowano sprzątanie terenów wokół Jeziora Otomińskiego oraz Zbiornika Pogoria I, zlokalizowanych niedaleko polskich fabryk producenta rur GRP. W tym roku w akcjach Operacji Czysta Rzeka zebrano ponad 546 000 kg odpadów, a w przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 27 000 osób, sprzątając ponad 1000 lokalizacji.
Odpowiedzialność za naturę to nie tylko działania indywidualne, ale również kolektywne. Wydatki na ochronę środowiska w Polsce w 2023 roku wyniosły około 99,1 miliardów złotych, co stanowi 3,3 proc. PKB. Operacja Czysta Rzeka jest nie tylko sposobem na oczyszczenie terenów wodnych, ale także szansą na zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników i społeczności lokalnych.
W obliczu rosnących potrzeb ekologicznych, skala wyzwań związanych z ochroną środowiska w Polsce jest ogromna. Pomimo że nasz kraj charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników średniej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych w Europie – w 2022 roku wynoszącym 355 kg na mieszkańca – działania w zakresie edukacji i sprzątania są niezbędne. Operacja Czysta Rzeka ma na celu nie tylko sprzątanie, ale także edukację społeczeństwa o znaczeniu dbałości o środowisko i odpowiedzialności za lokalne ekosystemy.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.