Komunikaty PR

Antywindykacja może zaszkodzić osobie zadłużonej

2022-03-31  |  01:00
Biuro prasowe

Wokół działalności windykacji narosło przez lata wiele mitów. Często są one powielane i wykorzystywane przez tzw. firmy antywindykacyjne, zajmujące się m.in. „likwidacją długów” czy „oddłużaniem” klientów. Obietnica zatrzymania windykacji nie zawsze jest możliwa do zrealizowania i przede wszystkim - korzystna dla osoby zadłużonej.

W momencie otrzymania informacji o posiadanym zadłużeniu, u niektórych osób może nastąpić natychmiastowa reakcja obronna w postaci zaprzeczenia. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy dług nie powstał celowo czy z zaniedbania, a np. na drodze przestępstwa (m.in. przez wyłudzenie danych). W większości przypadków jednak windykator kontaktuje się z nami w sprawie zapomnianych zaległości, np. faktury za telefon czy długu w zakładzie energetycznym.

Niezależnie od powodu, warto od razu wyjaśnić sprawę z wierzycielem i ustalić warunki spłaty zamiast szukać w sieci alternatywnych rozwiązań.

Internetowe obietnice bez pokrycia

Szukając informacji na temat sposobów wyjścia z długów, coraz częściej można natrafić w sieci na ogłoszenia firm antywindykacyjnych. Co oferują? Najbardziej charakterystyczne, powtarzane przez nie slogany, to: „zapewniamy ochronę przed windykatorem”, „zatrzymamy egzekucję komorniczą”, „sprawimy, że Twoje długi znikną”. Na czym polega więc ich działalność?

- Firmy antywindykacyjne, kancelarie oddłużeniowe lub nawet fundacje pomagające pozbyć się długów – na rynku spotkać można wiele nazw dla działalności, która sprowadza się do obietnicy zatrzymania windykacji czy redukcji długów. Niestety zapewnienia te zwykle są niemożliwe do zrealizowania, niekorzystne dla osób zadłużonych lub niepotrzebne, ponieważ każdy z nas może samodzielnie podjąć tego typu działania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów takiego pośrednictwa. Dlatego tak ważna jest znajomość naszych praw oraz podstawowych zagadnień związanych z windykacją, co jako ZPF staramy się przybliżać konsumentom w ramach projektu Windykacja? Jasna Sprawa! – mówi Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Eksperci projektu Windykacja? Jasna Sprawa! przyjrzeli się trzem najczęściej powtarzającym się obietnicom firm antywindykacyjnych.

  1. Obietnica redukcji długu

Firmy antywindykacyjne często obiecują redukcję długu. Wierzyciel nie ma jednak obowiązku zmniejszenia wysokości zadłużenia, gdy taki wniosek złoży firma antywindykacyjna. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia wierzyciela, sytuacji życiowej dłużnika i chęci współpracy.

Zamiast zatrudniać firmę antywindykacyjną i płacić jej za usługi, lepiej kontaktować się bezpośrednio – z wierzycielem lub firmą windykacyjną, która przejęła dług. Okazując chęć porozumienia, możemy uzyskać to samo lub znacznie więcej niż antywindykacja.

  1. Wstrzymanie spłaty długu

Jest to jedna z tych usług antywindykacji, która może bardzo zaszkodzić osobie zadłużonej. Im sprawniej spłacamy zadłużenie, tym szybciej zrzucamy z barków problemy finansowe i zaczynamy od nowa budować m.in. swoją wiarygodność kredytową. Dług nie przepada – zawsze mamy obowiązek go spłacić.

W czasie, gdy firma antywindykacyjna będzie podejmowała działania negocjacyjne z wierzycielem, celowo przeciągające spłatę długu, kwota urośnie przez odsetki ustawowe. Zwlekanie z podjęciem współpracy z wierzycielem czy firmą windykacyjną może także zamknąć nam drogę do współpracy na zasadach polubownych. Zadłużeniem zajmie się komornik, z którym nie będzie już możliwości wynegocjowania tak wygodnych warunków uregulowania należności, jak w przypadku firmy windykacyjnej.

  1. Zatrzymanie komornika

Firmy antywindykacyjne mogą obiecywać także „zatrzymanie komornika”. Zgodnie z prawem nie ma możliwości powstrzymania egzekucji komorniczej, jeśli dług nadal istnieje i nie jest spłacany.

Jeżeli wobec osoby zadłużonej toczy się postępowanie komornicze, to znaczy, że wyrok już zapadł i sąd wydał nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Na jego podstawie wierzyciel składa wniosek o wszczęcie postępowania komorniczego. Jedyny sposób to uregulowanie zaległości lub uzgodnienie z wierzycielem warunków spłaty. To może skłonić wierzyciela do wstrzymania działań komornika sądowego. Nie jest do tego jednak potrzebny pośrednik w postaci firmy antywindykacyjnej czy kancelarii oddłużeniowej.

Ufajmy jedynie rzetelnym i sprawdzonym instytucjom finansowym

Antywindykatorzy często określają swoją ofertę jako zbiór działań, które mają doprowadzić do całkowitego wyjścia z długów. Oczywiście jest to przez wszystkich – zarówno przez wierzyciela, jak i osobę zadłużoną – pożądany efekt. Jednak nie wymaga ingerencji dodatkowych instytucji.

To sens i cel działania firmy windykacyjnej, z którą tak często unikamy kontaktu, nie odbieramy od niej telefonów, ignorujemy pisma. Współpraca z windykacją obejmuje bowiem wszystko to, co proponuje odpłatnie antywindykacja - m.in. przedsądowe negocjacje z wierzycielem, odroczenie terminu spłaty zadłużenia czy rozłożenie go na raty.

- Pamiętajmy, że jedynym skutecznym i zgodnym z prawem sposobem, by dług zniknął, jest jego spłacenie. Nie zmieni tego zaangażowanie w sprawę firm antywindykacyjnych. Nie mają bowiem narzędzi, by sprawić, że informacje na temat długu znikną np. z rejestrów dłużników. Porady prawne zazwyczaj ograniczają się do obietnic, że osoba zadłużona ma szansę na wygranie sprawy w sądzie, jeżeli zdecyduje się na specjalistyczną pomoc. Dotyczy to jednak długów przedawnionych, co możemy zawsze osiągnąć samodzielnie. Nie zapominajmy jednak, że takie długi nie znikają z rejestrów. Zadłużenie należy spłacić, by móc w przyszłości korzystać z innych usług finansowych – dodaje Marcin Czugan.

Na rynku działa wiele instytucji zajmujących się windykacją. Jeśli chcemy mieć pewność, czy dana firma windykacyjna jest rzetelna:

- sprawdźmy, czy dane na jej temat widnieją w bazach CEIDG i KRS.
- zapoznajmy się z opiniami na jej temat – szukajmy informacji u osób, którym udało się wyjść z długów.
- określmy, czy dana firma windykacyjna działa etycznie. Np. instytucje zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych zobowiązane do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk, które zapewniają osobie zadłużonej wyłącznie etyczne warunki współpracy. https://zpf.pl/etyka/zasady-dobrych-praktyk/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach? Biuro prasowe
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.