Komunikaty PR

Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik

2020-07-06  |  11:00
Biuro prasowe

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa strefa o nazwie „Samsung. Aż chce się oddychać”. Celem ekspozycji jest edukacja w zakresie czystego powietrza oraz zachęcanie do zmiany nawyków w codziennym życiu, które przyczynią się do ochrony planety oraz klimatu.

  • Zanieczyszczone powietrze to jedna z częstszych przyczyn chorób w krajach rozwijających się.
  • W najnowszej strefie „Samsung. Aż chce się oddychać!” zwiedzający będą mogli m.in. przetestować jak działają oczyszczacze powietrza Samsung oraz podjąć EKOpostanowienia z myślą o czystszym powietrzu.
  • Firma Samsung już od 10 lat jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik, organizując wiele wydarzeń i wystaw czasowych oraz dostarczając rozwiązania technologiczne na potrzeby ekspozycji.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez WHO[1], aż 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Transport, przemysł czy ogrzewanie domów to tylko niektóre z czynników, które powodują wzrost zanieczyszczeń. W efekcie ponad 90 proc. mieszkańców miast żyje w powietrzu przekraczającym dopuszczalne limity określone przez Światową Organizację Zdrowia. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że także to, czym oddychamy wewnątrz pomieszczenia, może być równie niebezpieczne.

Aż chce się oddychać

W Centrum Nauki Kopernik otwarta została specjalna strefa pt. „Samsung. Aż chce się oddychać!”. Jej celem jest edukacja na temat jakości powietrza oraz zachęcenie do zmiany codziennych nawyków, które sprawią, że powietrze będzie czystsze. W strefie znajdują się m.in. dwa oczyszczacze powietrza Samsung, umieszczone w przeźroczystych gablotach. To urządzenia, które usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń[2].  W środku gabloty umieszczona jest dymiarka, która przy pomocy wyzwalanej pary sygnalizuje konieczność przefiltrowania powietrza przez urządzenie. Zwiedzający uczestniczy w symulacji eksperymentu z użyciem oczyszczacza, którym steruje za pomocą umieszczonego obok tabletu. Dzięki aplikacji SmartThings dowiemy się m.in. o stopniu zanieczyszczenia określonego wg 4-kolorowego wskaźnika jakości powietrza. Urządzenia wyposażone są w 3 filtry gwarantujące ich wysoką skuteczność: wstępny, który zatrzymuje m.in. kurz i sierść, filtr węglowy eliminujący niebezpieczne gazy i zapachy oraz filtr HEPA 13 walczący z alergenami, bakteriami i roztoczami oraz wyłapujący cząsteczki PM1,0, PM2,5 i PM10 wchodzące w skład smogu.

Jednym z punktów ekspozycji jest miejsce, w którym można sprawdzić stan powietrza w dowolnym mieście na świecie. Dla tych, którzy chcieliby zmienić coś w swoich przyzwyczajeniach przygotowano stanowisko do podejmowania EKOpostanowień w ramach ogólnopolskiej kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety. Wystarczy wypełnić formularz online na platformie udostępnionej przez UNEP/GRID-Warszawa i pamiętać o stosowaniu  nowych ekologicznych zasad na co dzień. Dotychczas podjęto już blisko 15 tysięcy EKOpostanowień. Organizacja UNEP/GRID-Warszawa, współpracująca z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) jest także partnerem strefy

Na fanów wirtualnych rozgrywek czeka atrakcja w postaci gry Clean an air. Akcja rozgrywa się w miasteczku Bel-Air, którego mieszkańcy nie dbali o swoje środowisko, co doprowadziło do zanieczyszczenia atmosfery. Miejscowy nauczyciel poprosił więc dwoje dzieci o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Zadaniem graczy jest wykonanie sześciu kroków we właściwej kolejności tak, aby uratować zanieczyszczone miasto.

Jubileusz współpracy

W tym roku mija dekada od rozpoczęcia współpracy firmy Samsung z Centrum Nauki Kopernik. Przez 10 lat firma wspierała instytucję w popularyzowaniu nauki poprzez wykorzystanie nowych technologii. W tym czasie firma odpowiadała także za organizację specjalnych wystaw i wydarzeń, takich jak m.in. cieszące się dużą popularnością „Wieczory dla dorosłych”, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Była także inicjatorem strefy „Samsung i kropka”, skupiającej się na technologii kropek kwantowych czy „Strefy kodowania”, dzięki której można było zapoznać się z podstawami programowania. Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje także Dzień Odkrywców – święto nauki, zabawy i świata eksperymentów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a odwiedzający mają do dyspozycji kilkaset eksponatów.


[1] https://www.who.int/health-topics/air-pollution#tab=tab_1

[2] Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Biuro prasowe
2024-09-24 | 18:00

Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego

Globalne badanie ASICS, obejmujące 26 tysięcy uczestników, wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. W imieniu marki głos zabrał znany
Zdrowie Trzecia edycja FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA . Trzy dni inspiracji,
2024-09-23 | 10:00

Trzecia edycja "FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA". Trzy dni inspiracji,

Forum inne niż wszystkie „FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA” to wydarzenie, które stanowi kluczowy moment w kalendarzu osób związanych z branżą
Zdrowie Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera
2024-09-21 | 06:06

Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Od 25 lat 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Według aktualnych wyliczeń, w 2040 roku choroby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.