Azjatycki producent komponentów motoryzacyjnych wynajmuje 23 tys. mkw. w MLP Poz
MLP Group podpisało długoterminową umowę najmu z chińskim producentem komponentów motoryzacyjnych, który w ramach globalnej strategii nearshoringu wynajmie 23 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowo-biurowej w centrum logistycznym MLP Poznań West. Budowa obiektu rozpocznie się na początku czwartego kwartału tego roku, a jego przekazanie planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. Nowy budynek spełniać będzie najwyższe standardy ekologiczne, co zostanie potwierdzone certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent.
Azjatyccy producenci coraz częściej lokują swoje operacje w Europie, podpisana umowa jest doskonałym przykładem globalnego trendu nearshoringu. Nowy partner zakontraktował 23 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w parku logistycznym MLP Poznań West z tego ok.1 tys. m kw. przeznaczone będzie na powierzchnie biurowe i socjalne. Nowy kontrakt wpisuje się w strategiczne założenia MLP Group, która konsekwentnie wspiera firmy w przenoszeniu produkcji bliżej rynków docelowych, oferując im zaawansowane technologicznie i ekologicznie rozwiązania.
Budowa tego zaawansowanego obiektu jest już przygotowywana, z naciskiem na wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i ekologicznych. Budynek będzie ogrzewany za pomocą systemów pomp ciepła, a znaczna część energii elektrycznej pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych. Obiekt poddany zostanie certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Przekazanie do użytkowania nowej hali planowane jest w drugim kwartale 2025 r. Obiekt docelowo dostarczy ponad 30 tys. m kw. Oznacza to, że pozostałe 8 tys. m kw. powstawać będzie na zasadach spekulacyjnych i jest dostępne dla innych zainteresowanych najemców.
- Rosnący popyt ze strony firm azjatyckich zapewnia nam solidne podstawy do dalszego, dynamicznego rozwoju. Nawiązanie współpracy z chińskim producentem komponentów dla branży motoryzacyjnej to dla nas strategiczny krok zgodny z naszą wizją wspierania globalnego trendu nearshoringu. Wybór MLP Poznań West przez naszego nowego partnera potwierdza doskonałą lokalizację centrum oraz najwyższy standard oferowanych powierzchni, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent jest tego najlepszym dowodem – powiedziała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer w MLP Group S.A.
Centrum powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na dachach budynków montowane są instalacje paneli fotowoltaicznych. Na terenie parku stworzona została infrastruktura dla rowerzystów, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz domki dla owadów. W części biurowej zastosowane zostały duże przeszklenia, co zapewnia lepszy dostęp do światła dziennego i zapewnia pracownikom korzystniejsze warunki pracy.
Nowoczesne centrum dystrybucyjne MLP Poznań West to kompleks zlokalizowany po zachodniej stronie Poznania, obok drogi ekspresowej S11 i zaledwie 7 km od skrzyżowania autostrady A2 i trasy S11. Centrum skierowane jest przede wszystkim do firm z sektora e-commerce, logistyki, dystrybucji oraz lekkiej produkcji. MLP Poznań West, z docelową powierzchnią ponad 170 tys. m², stanowi kluczowy element rozwoju Grupy na europejskim rynku nieruchomości logistycznych, a także wspiera globalne dążenia do optymalizacji łańcuchów dostaw poprzez nearshoring.
Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.