Komunikaty PR

Banki kuszą klientów promocjami

2024-05-15  |  16:00
Biuro prasowe

Tak dobrej sytuacji dla osób, które trzymają swoje pieniądze w bankach, nie było od dawna. Niska inflacja i relatywnie wysoki poziom stóp procentowych sprawiły, że po długiej przerwie lokaty bankowe znów przynoszą realne zyski. Dodatkowo banki prześcigają się w walce o nowych klientów. Aż 12 na 13 banków, których ofertę analizują eksperci rankomat.pl, kusi premiami za założenie konta w wysokości do nawet 700 zł.

Mulitporównywarka produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl regularnie śledzi sytuację na rynku lokat i kont bankowych*. Jej eksperci sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków w tym zakresie. Wnioski płynące z tej analizy są pozytywne dla klientów: tak dobrze w zakresie atrakcyjności oferty dla osób, które decydują się na trzymanie pieniędzy w bankach, nie było od dawna. 

- W ostatnim czasie polskie banki notują najwyższe w historii zyski. Mogłoby się wydawać, że nie są to dobre informacje dla klientów. Faktycznie, jeśli chodzi o kredytobiorców, to z uwagi na wysokie stopy procentowe, nie znajdują się oni w najlepszej sytuacji. Natomiast klienci depozytowi, czyli posiadacze kont i lokat bankowych, mają ostatnio powody do zadowolenia. Niska inflacja i wysokie stopy powodują, że na lokatach w końcu się nie traci. Dodatkowo  dzięki dobrej koniunkturze banki mają budżety na pozyskiwanie nowych klientów i proponują atrakcyjne promocje m.in. za założenie konta osobistego lub konta oszczędnościowego - mówi Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych w rankomat.pl.

Lokaty przynoszą realne zyski

Dobrą sytuację na rynku lokat bankowych potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi od początku bieżącego roku średnie oprocentowanie depozytów (trwających od 3 do 12 miesięcy) utrzymuje się na stabilnym poziomie. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny. Średnie oprocentowanie lokat wynosi 4,3%, a najwyższe jest dla depozytów półrocznych: średnio 4,5%.

Tym samym po raz pierwszy od kilku lat raz lokaty bankowe spełniają swoją podstawową funkcję, czyli chronią oszczędności przed inflacją. Nie są to znaczące zyski, bo w marcu było to średnio 1,45% realnego zysku (po uwzględnieniu podatku Belki).  Nie wiadomo jednak, jak długo utrzyma się taka sytuacja. Od początku lipca zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co spowoduje wzrost rachunków za prąd i gaz o – odpowiednio – 30% i 15%. Będzie to czynnik sprzyjający wzrostowi inflacji. Jeśli pójdzie ona do góry, to może zniwelować niewielki zysk, który obecnie są w stanie generować lokaty bankowe.

7% na koncie oszczędnościowym

Ryzyko wzrostu inflacji w drugiej połowie roku sprawia, że klienci nie powinni liczyć na pojawienie się wyjątkowo atrakcyjnych ofert depozytowych w najbliższym czasie. Dlatego znacznie ciekawsza sytuacja jest w segmencie kont oszczędnościowych, którymi banki starają się przekonać do siebie nowych klientów. W tym obszarze oferta części banków przebija pod względem oprocentowania ofertę depozytów.

- Choć najwyższe dostępne oprocentowanie w naszej porównywarce należy obecnie do lokaty bankowej Nest Banku (7,1%), to jest to wyjątek. Kolejne miejsca w rankingu zajmują już konta oszczędnościowe oferowane przez: Velo Bank (7%), mBank (7%) i Bank Millennium (6%) – wylicza Kamil Trembacz.

W majowym zestawieniu produktów oszczędnościowych, które oferują najwyższe oprocentowanie, wysoko plasują się także depozyty Inbanku. Ich oprocentowanie jako jedyne zostało w kwietniu podniesione dla całej rozpiętości oferty o 0,20 do 0,35 p.p., co przełożyło się na ich wzrost do 5,5% dla okresu 6 i 12-miesięcznego.

Nawet 700 zł za założenie nowego konta

Najmocniej banki walczą o nowych klientów w obszarze oferty kont osobistych. Spośród 13 analizowanych przez ekspertów rankomat.pl instytucji tylko jedna – Nest Bank – nie oferuje premii lub zwrotu pieniężnego dla nowych klientów.

- To wyjątkowa sytuacja, która nigdy wcześniej w historii prowadzonego przez nas rankingu kont osobistych nie miała miejsca. Najwięcej, bo aż 700 zł premii i zwrotów w pierwszym roku korzystania z nowego konta można zyskać w Santander Bank Polska. Podobną premię za otwarcie nowego konta oferuje Citi Handlowy – mówi Kamil Trembacz, analityk rankomat.pl.

Niewiele mniej, bo 600 zł mogą otrzymać osoby, które zdecydują się otworzyć rachunek w Banku Millennium i Velo Banku, a na premię o wartości 500 zł (lub więcej) można liczyć także w ING Banku Śląskim, Alior Banku czy Credit Agricole.

Ze względu na to, że oferty kont bankowych tak mocno zrównały się ze sobą poziomem benefitów, rankomat.pl zdecydował się do rankingu wprowadzić dodatkową ocenę, która pomaga klientom w podjęciu decyzji. Według ekspertów porównywarki w maju najlepsze konto osobiste dla nowych klientów oferował Bank Millennium. Pierwsze miejsce zawdzięcza premii w wysokości do 600 zł za jego założenie oraz zerowym opłatom za prowadzenie konta, standardowe przelewy czy wypłaty z bankomatów (po spełnieniu określonych warunków). Dodatkowo klienci otrzymują dostęp do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem do 6% w skali roku.

* dane na temat oferty lokat bankowych, kont oszczędnościowych i kont osobistych pochodzą z porównywarki rankomat.pl według stanu na dzień 13.05.2024 roku. Dane dotyczące zysku z lokat czy kont oszczędnościowych mają charakter informacyjny. Szczegółowych informacji na temat produktu udziela bank.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Salt, GFT i Engine by Starling wyznaczają nowy standard bankowości cyfrowej Biuro prasowe
2024-05-28 | 12:00

Salt, GFT i Engine by Starling wyznaczają nowy standard bankowości cyfrowej

Cyfrowy bank zbudowany w mniej niż 12 miesięcy debiutuje, oferując najnowocześniejszą technologię i ekspresowy proces wdrażania klientów. Salt Bank, nowy cyfrowy bank w rumuńskim
Bankowość Nest Bank kolejny rok z dobrymi wynikami. W 2024 jeszcze więcej AI
2024-05-27 | 15:00

Nest Bank kolejny rok z dobrymi wynikami. W 2024 jeszcze więcej AI

Osiągnięcie dobrych wyników to jednak nie wszystko. Nest! wykonał także duże kroki w rozwoju technologicznym, w szczególności w zakresie rozwiązań opartych na sztucznej
Bankowość Trwa druga edycja Programu VeloTalent od VeloBank. Teraz głosowanie internautów!
2024-05-27 | 10:00

Trwa druga edycja Programu VeloTalent od VeloBank. Teraz głosowanie internautów!

Kolejny etap drugiej edycji programu VeloTalent za nami. Zakwalifikowało się do niego 48 projektów, z których internauci wyłonią ich zdaniem najlepszy, jaki trafi do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Poprawia się jakość obsługi klientów. Konsumenci najlepiej oceniają branżę turystyczną

Po trzech latach spadków, spowodowanych m.in. pandemią i zaburzeniami w łańcuchach dostaw, poziom satysfakcji polskich konsumentów z jakości obsługi odnotował w końcu nagły wzrost, osiągając rekordowy wynik 79,1 proc. – wynika z cyklicznego badania realizowanego przez Polski Program Jakości Obsługi. Poprawę zanotowało aż 14 z 18 badanych branż, ale najlepsze oceny zebrała turystyka, czyli biura podróży, hotele, pensjonaty i linie lotnicze. Z drugiej strony niespodzianką okazał się mocny spadek dotychczasowego lidera rankingów jakości obsługi, czyli branży finansowej  banków, doradców i ubezpieczycieli.

Ochrona środowiska

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

Konsument

ZPAV: nowelizacja ustawy o prawach autorskich niewiele zmieni na rynku muzycznym. Artyści nadal będą dostawać tantiemy od serwisów streamingowych

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uregulowana zostanie kwestia tantiemizacji oraz wynagrodzeń należnych twórcom, wykonawcom i wydawcom prasy ze strony platform internetowych i serwisów streamingowych. – W zakresie praw twórców muzycznych czy firm muzycznych ta nowelizacja co do zasady niewiele zmieni. W wersji, jaka została zatwierdzona przez Radę Ministrów, te przepisy na szczęście niczego nie psują i pozostawiają rynek w takim stanie, w którym wszyscy posiadacze praw otrzymują swoje wynagrodzenia i mogą je dostawać bezpośrednio od serwisów – ocenia Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający Związku Producentów Audio Video.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.