Czy powinniśmy się bać na Halloween? – Podsumowanie października na rynkach.
Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem coraz słabszych danych gospodarczych, co znalazło odzwierciedlenie w spadku nastrojów i obawach o dalszy rozwój gospodarki. Towarzyszyło im rozdarcie pomiędzy wciąż obecną nadzieją na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki, a założeniem, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wysokie jeszcze przez jakiś czas.
W obliczu tych okoliczności notowania akcji spadły a stopy procentowe wzrosły. Indeks S&P 500 spadł o 6,96% w stosunku do najwyższego poziomu w tym roku (z końcówki lipca), ponieważ inwestorzy zakładają, że stopy procentowe pozostaną wyższe przez czas dłuższy, niż zakładano.
Niedawny wzrost rentowności długoterminowych obligacji rządowych o 100 pb. dał inwestorom możliwość uzyskania zwrotów porównywalnych do zwrotów z akcji, przy niższym ryzyku. FED w tym tygodniu zasygnalizował, że stopy procentowe na posiedzeniu 1 listopada prawdopodobnie będą pozostawione bez zmian.
Powtarzającym się w wypowiedziach członków FED-u motywem było stwierdzenie, że ryzyko inflacji pozostaje wysokie, ale wzrost rentowności obligacji wprowadza dodatkowe ograniczenie uwzględnione już we wrześniowych prognozach.
Oprócz stresu dla gospodarki, wywołanego wyższymi stopami procentowymi i widma recesji, pojawiła się kolejna niewiadoma, w postaci konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po niepokojącym rozwoju sytuacji na rynku chińskim w połowie roku, sytuacja wydaje się stabilizować. Rynek oczekuje obecnie, że chiński PKB wzrośnie o około 5% w drugiej połowie 2023 r. - spełniając tym samym całoroczny cel rządu na poziomie 5%.
Sezon wyników finansowych spółek zaczął się dość mocno, podobnie jak w ostatnich kwartałach. Jedynie komponent sprzedaży rośnie słabiej niż oczekiwano. Wygląda na to, że wyższe stopy procentowe powoli zaczynają działać na konsumentów.
Perspektywy na najbliższy czas
Podczas, gdy dane dotyczące nastrojów były w tym roku pesymistyczne, rzeczywista produkcja towarów zachowała stabilność. Popyt konsumencki, zwłaszcza ze strony gospodarstw domowych o średnich dochodach, zmienił się na korzyść wydatków na usługi, ale popyt na towary nie załamał się. Podczas gdy sytuacja na rynku pracy wciąż się normalizuje, ocena bezpieczeństwa zatrudnienia wydaje się stosunkowo dobra. Popyt na kredyty konsumenckie wydaje się spowalniać w wielu krajach. Świadczy to na korzyść koncepcji jednorazowego kwartału wzrostu poniżej trendu, bez przesadnie negatywnych skutków na przyszłość.
Europa Zachodnia pozostaje słabym ogniwem w globalnych prognozach. Podczas, gdy region przyczynia się do odradzającego się odbicia w globalnej produkcji, zeszłotygodniowy sierpniowy raport o produkcji przemysłowej (IP) w strefie euro wypadł słabo.
Z wyłączeniem sektora budownictwa, w sierpniu odnotowano silniejszy niż oczekiwano wzrost o 0,6%. Jednak produkcję nadal cechuje wyraźny kwartalny spadek.
Bliski Wschód jest światową "arterią naftową", dlatego jest oczywiste, że wszelkie konflikty zbrojne w tym regionie mogą mieć znaczący wpływ na globalne rynki ropy naftowej. Pomimo że obecne działania zbrojne wydają się (na tę chwilę) ograniczone do regionu, istnieje znaczne ryzyko, że to się zmieni i dojdzie do rozlania konfliktu.
Jeśli chodzi o obligacje, możemy się czuć raczej bezpiecznie i komfortowo przy defensywnej alokacji na krótkie i średnioterminowe zapadalności. Co do akcji, zaleca się neutralność, nadal preferujemy defensywne sektory wysokiej jakości. Sezon wyników wprawdzie rozpoczął się zyskami i wzrostem sprzedaży, które przewyższają poziom z ostatnich dwóch kwartałów, niemniej jednak nadal oceniam ryzyko wystąpienia recesji czy kryzysu w perspektywie rocznej czy nawet półrocznej jako wysokie. Dlatego nadal doradzam bacznie obserwować ostatnie wydarzenia, zalecając jednocześnie gotowość do natychmiastowej zmiany alokacji w razie potrzeby.
Tomasz Krowicki to doświadczony specjalista w dziedzinie szwajcarskiej bankowości prywatnej. Jako partner w firmie VT Wealth Management AG w Zurychu, zarządzającej miliardami aktywów, pomaga klientom zrozumieć zasady zarządzania majątkiem na różnych etapach ich życia. Jego rady dotyczą zarówno bezpiecznych, stabilnych inwestycji, jak i tych bardziej ryzykownych, zawsze z myślą o osiągnięciu indywidualnych celów klienta.
Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy
Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.