Czy powinniśmy się bać na Halloween? – Podsumowanie października na rynkach.
Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem coraz słabszych danych gospodarczych, co znalazło odzwierciedlenie w spadku nastrojów i obawach o dalszy rozwój gospodarki. Towarzyszyło im rozdarcie pomiędzy wciąż obecną nadzieją na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki, a założeniem, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wysokie jeszcze przez jakiś czas.
W obliczu tych okoliczności notowania akcji spadły a stopy procentowe wzrosły. Indeks S&P 500 spadł o 6,96% w stosunku do najwyższego poziomu w tym roku (z końcówki lipca), ponieważ inwestorzy zakładają, że stopy procentowe pozostaną wyższe przez czas dłuższy, niż zakładano.
Niedawny wzrost rentowności długoterminowych obligacji rządowych o 100 pb. dał inwestorom możliwość uzyskania zwrotów porównywalnych do zwrotów z akcji, przy niższym ryzyku. FED w tym tygodniu zasygnalizował, że stopy procentowe na posiedzeniu 1 listopada prawdopodobnie będą pozostawione bez zmian.
Powtarzającym się w wypowiedziach członków FED-u motywem było stwierdzenie, że ryzyko inflacji pozostaje wysokie, ale wzrost rentowności obligacji wprowadza dodatkowe ograniczenie uwzględnione już we wrześniowych prognozach.
Oprócz stresu dla gospodarki, wywołanego wyższymi stopami procentowymi i widma recesji, pojawiła się kolejna niewiadoma, w postaci konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po niepokojącym rozwoju sytuacji na rynku chińskim w połowie roku, sytuacja wydaje się stabilizować. Rynek oczekuje obecnie, że chiński PKB wzrośnie o około 5% w drugiej połowie 2023 r. - spełniając tym samym całoroczny cel rządu na poziomie 5%.
Sezon wyników finansowych spółek zaczął się dość mocno, podobnie jak w ostatnich kwartałach. Jedynie komponent sprzedaży rośnie słabiej niż oczekiwano. Wygląda na to, że wyższe stopy procentowe powoli zaczynają działać na konsumentów.
Perspektywy na najbliższy czas
Podczas, gdy dane dotyczące nastrojów były w tym roku pesymistyczne, rzeczywista produkcja towarów zachowała stabilność. Popyt konsumencki, zwłaszcza ze strony gospodarstw domowych o średnich dochodach, zmienił się na korzyść wydatków na usługi, ale popyt na towary nie załamał się. Podczas gdy sytuacja na rynku pracy wciąż się normalizuje, ocena bezpieczeństwa zatrudnienia wydaje się stosunkowo dobra. Popyt na kredyty konsumenckie wydaje się spowalniać w wielu krajach. Świadczy to na korzyść koncepcji jednorazowego kwartału wzrostu poniżej trendu, bez przesadnie negatywnych skutków na przyszłość.
Europa Zachodnia pozostaje słabym ogniwem w globalnych prognozach. Podczas, gdy region przyczynia się do odradzającego się odbicia w globalnej produkcji, zeszłotygodniowy sierpniowy raport o produkcji przemysłowej (IP) w strefie euro wypadł słabo.
Z wyłączeniem sektora budownictwa, w sierpniu odnotowano silniejszy niż oczekiwano wzrost o 0,6%. Jednak produkcję nadal cechuje wyraźny kwartalny spadek.
Bliski Wschód jest światową "arterią naftową", dlatego jest oczywiste, że wszelkie konflikty zbrojne w tym regionie mogą mieć znaczący wpływ na globalne rynki ropy naftowej. Pomimo że obecne działania zbrojne wydają się (na tę chwilę) ograniczone do regionu, istnieje znaczne ryzyko, że to się zmieni i dojdzie do rozlania konfliktu.
Jeśli chodzi o obligacje, możemy się czuć raczej bezpiecznie i komfortowo przy defensywnej alokacji na krótkie i średnioterminowe zapadalności. Co do akcji, zaleca się neutralność, nadal preferujemy defensywne sektory wysokiej jakości. Sezon wyników wprawdzie rozpoczął się zyskami i wzrostem sprzedaży, które przewyższają poziom z ostatnich dwóch kwartałów, niemniej jednak nadal oceniam ryzyko wystąpienia recesji czy kryzysu w perspektywie rocznej czy nawet półrocznej jako wysokie. Dlatego nadal doradzam bacznie obserwować ostatnie wydarzenia, zalecając jednocześnie gotowość do natychmiastowej zmiany alokacji w razie potrzeby.
Tomasz Krowicki to doświadczony specjalista w dziedzinie szwajcarskiej bankowości prywatnej. Jako partner w firmie VT Wealth Management AG w Zurychu, zarządzającej miliardami aktywów, pomaga klientom zrozumieć zasady zarządzania majątkiem na różnych etapach ich życia. Jego rady dotyczą zarówno bezpiecznych, stabilnych inwestycji, jak i tych bardziej ryzykownych, zawsze z myślą o osiągnięciu indywidualnych celów klienta.
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
VeloBank otworzył nową placówkę partnerską w Turku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.