Komunikaty PR

Savangard bezpłatnie dostarczy bankom agregator API

2021-03-30  |  11:00
Biuro prasowe

Choć od wdrożenia dyrektywy PSD2 w Polsce minęło już półtora roku, rozwiązania otwartej bankowości wciąż nie są standardem rynkowym. Tymczasem, usługi takie jak AIS czy PIS niosą szereg zalet dla polskich klientów. Najważniejszą rolę w ich popularyzacji pełnią banki. Aby pomóc im w upowszechnianiu otwartej bankowości, firma Savangard oferuje wsparcie technologiczne. Każdy bank może skorzystać z darmowej licencji na agregator Whizzapi. Dzięki niemu będzie mógł zaoferować swoim klientom wgląd do rachunków w innych bankach lub fintechach, m.in. w Revolucie.

 

Jeszcze kilka lat temu świadomość korzyści płynących z otwartej bankowości była bardzo niska. Według Finansowego Barometru ING z 2019 roku, zaledwie 36 proc. Polaków zdawało sobie sprawę, że banki mogą na wniosek klienta udostępnić dane z jego konta zewnętrznym podmiotom[1]. W tej chwili się to zmienia – za sprawą PSD2 banki zaczynają oferować nowe usługi oparte o zapisy z dyrektywy, m.in. agregację rachunków w ramach jednej aplikacji, czy też wnioskowanie o kredyty.

 

Tempo wdrożeń jest jednak wciąż dość wolne. Tymczasem, jak wynika z badania Mastercard, 72 proc. konsumentów pozytywnie ocenia możliwości, jakie zapewniają im usługi oparte na otwartej bankowości. Aż 73 proc. klientów posiadających konta w co najmniej dwóch bankach skorzystałoby z opcji zlecania przelewów i płatności w jednej aplikacji, a 70 proc. chciałoby mieć w niej wgląd do wszystkich swoich rachunków.[2] Właśnie dlatego firma Savangard, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom Polaków, przygotowała specjalną ofertę dla banków.

 

– Zależy nam, aby Polacy mieli jak najszerszy dostęp do usług związanych z otwartą bankowością. Jej potencjał jest ogromy i pozwala na tworzenie ofert dopasowanych do konkretnych potrzeb. Takie „szyte na miarę” produkty, jak również możliwość zagregowania wielu usług finansowych w jednej aplikacji, to szereg korzyści dla klientów, m.in. wygoda i oszczędność czasu. Chcąc przyspieszyć wdrażanie takich usług w bankach, proponujemy im skorzystanie z naszego agregatora API za darmo – mówi Paweł Janczura, Dyrektor Sprzedaży Savangard.   

 

Bezpłatne oprogramowanie lokalnie i w chmurze

 

W ramach oferty, Savangard proponuje darmową licencję na oprogramowanie Whizzapi w formule On Premise (lokalnie) lub SaaS (w chmurze) dla wszystkich zainteresowanych banków. Rozwiązanie zapewnia szybkie i optymalne połączenie z API bankowymi bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. Zgodnie dyrektywą PSD2, Whizzapi umożliwia dwa typy usług: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności.

 

– Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie nowych rozwiązań w tak dużych organizacjach jak banki jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że bezpłatna licencja Whizzapi pozwoli im ułatwić proces integracji z innymi bankami, a także fintechami. Chcemy, by otwarta bankowość stała się powszechna, a tym samym, aby każdy klient polskiego banku miał możliwość w ramach jednej aplikacji sprawdzić stan wielu rachunków, w tym również w Revolucie czy N26 – dodaje Paweł Janczura.

 

Więcej informacji na temat oferty: http://www.whizzapi.com

 


[1] „Przyszłość Bankowości – Finansowy Barometr ING”, czerwiec 2019 https://www.ing.pl/_fileserver/item/1128478

[2] „Polacy otwarci na otwartą bankowość, Mastercard, sierpień 2020 https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/pl-pl/2020/sierpien/badanie-mastercard-72-klientow-bankow-w-polsce-zainteresowanych-uslugami-finansowymi-opartymi-na-otwartej-bankowosci/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku Biuro prasowe
2024-07-16 | 14:00

VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku

Korzystasz z lata, pakując walizkę i ruszając w podróż? Niezależnie od tego, czy wybierasz zagraniczne wojaże, czy planujesz odkrywać uroki polskiego wybrzeża lub gór, ważne
Bankowość Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech
2024-07-11 | 09:45

Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że ten, kto używa nowych technologii zyskuje przewagę. Skuteczne prowadzenie firmy to także umiejętność korzystania z okazji, a taką w obszarze
Bankowość Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski
2024-07-10 | 14:20

Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski

W 2023 r. łączna wielkość gospodarki cyfrowej w Polsce wyniosła blisko 360 mld PLN i gdyby była oddzielnym sektorem odpowiadałaby 10,5 proc. wartości polskiego PKB. To ciągle mniej niż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.