Savangard bezpłatnie dostarczy bankom agregator API
Choć od wdrożenia dyrektywy PSD2 w Polsce minęło już półtora roku, rozwiązania otwartej bankowości wciąż nie są standardem rynkowym. Tymczasem, usługi takie jak AIS czy PIS niosą szereg zalet dla polskich klientów. Najważniejszą rolę w ich popularyzacji pełnią banki. Aby pomóc im w upowszechnianiu otwartej bankowości, firma Savangard oferuje wsparcie technologiczne. Każdy bank może skorzystać z darmowej licencji na agregator Whizzapi. Dzięki niemu będzie mógł zaoferować swoim klientom wgląd do rachunków w innych bankach lub fintechach, m.in. w Revolucie.
Jeszcze kilka lat temu świadomość korzyści płynących z otwartej bankowości była bardzo niska. Według Finansowego Barometru ING z 2019 roku, zaledwie 36 proc. Polaków zdawało sobie sprawę, że banki mogą na wniosek klienta udostępnić dane z jego konta zewnętrznym podmiotom[1]. W tej chwili się to zmienia – za sprawą PSD2 banki zaczynają oferować nowe usługi oparte o zapisy z dyrektywy, m.in. agregację rachunków w ramach jednej aplikacji, czy też wnioskowanie o kredyty.
Tempo wdrożeń jest jednak wciąż dość wolne. Tymczasem, jak wynika z badania Mastercard, 72 proc. konsumentów pozytywnie ocenia możliwości, jakie zapewniają im usługi oparte na otwartej bankowości. Aż 73 proc. klientów posiadających konta w co najmniej dwóch bankach skorzystałoby z opcji zlecania przelewów i płatności w jednej aplikacji, a 70 proc. chciałoby mieć w niej wgląd do wszystkich swoich rachunków.[2] Właśnie dlatego firma Savangard, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom Polaków, przygotowała specjalną ofertę dla banków.
– Zależy nam, aby Polacy mieli jak najszerszy dostęp do usług związanych z otwartą bankowością. Jej potencjał jest ogromy i pozwala na tworzenie ofert dopasowanych do konkretnych potrzeb. Takie „szyte na miarę” produkty, jak również możliwość zagregowania wielu usług finansowych w jednej aplikacji, to szereg korzyści dla klientów, m.in. wygoda i oszczędność czasu. Chcąc przyspieszyć wdrażanie takich usług w bankach, proponujemy im skorzystanie z naszego agregatora API za darmo – mówi Paweł Janczura, Dyrektor Sprzedaży Savangard.
Bezpłatne oprogramowanie lokalnie i w chmurze
W ramach oferty, Savangard proponuje darmową licencję na oprogramowanie Whizzapi w formule On Premise (lokalnie) lub SaaS (w chmurze) dla wszystkich zainteresowanych banków. Rozwiązanie zapewnia szybkie i optymalne połączenie z API bankowymi bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. Zgodnie dyrektywą PSD2, Whizzapi umożliwia dwa typy usług: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności.
– Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie nowych rozwiązań w tak dużych organizacjach jak banki jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że bezpłatna licencja Whizzapi pozwoli im ułatwić proces integracji z innymi bankami, a także fintechami. Chcemy, by otwarta bankowość stała się powszechna, a tym samym, aby każdy klient polskiego banku miał możliwość w ramach jednej aplikacji sprawdzić stan wielu rachunków, w tym również w Revolucie czy N26 – dodaje Paweł Janczura.
Więcej informacji na temat oferty: http://www.whizzapi.com
[1] „Przyszłość Bankowości – Finansowy Barometr ING”, czerwiec 2019 https://www.ing.pl/_fileserver/item/1128478
[2] „Polacy otwarci na otwartą bankowość, Mastercard, sierpień 2020 https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/pl-pl/2020/sierpien/badanie-mastercard-72-klientow-bankow-w-polsce-zainteresowanych-uslugami-finansowymi-opartymi-na-otwartej-bankowosci/

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.