Savangard bezpłatnie dostarczy bankom agregator API
Choć od wdrożenia dyrektywy PSD2 w Polsce minęło już półtora roku, rozwiązania otwartej bankowości wciąż nie są standardem rynkowym. Tymczasem, usługi takie jak AIS czy PIS niosą szereg zalet dla polskich klientów. Najważniejszą rolę w ich popularyzacji pełnią banki. Aby pomóc im w upowszechnianiu otwartej bankowości, firma Savangard oferuje wsparcie technologiczne. Każdy bank może skorzystać z darmowej licencji na agregator Whizzapi. Dzięki niemu będzie mógł zaoferować swoim klientom wgląd do rachunków w innych bankach lub fintechach, m.in. w Revolucie.
Jeszcze kilka lat temu świadomość korzyści płynących z otwartej bankowości była bardzo niska. Według Finansowego Barometru ING z 2019 roku, zaledwie 36 proc. Polaków zdawało sobie sprawę, że banki mogą na wniosek klienta udostępnić dane z jego konta zewnętrznym podmiotom[1]. W tej chwili się to zmienia – za sprawą PSD2 banki zaczynają oferować nowe usługi oparte o zapisy z dyrektywy, m.in. agregację rachunków w ramach jednej aplikacji, czy też wnioskowanie o kredyty.
Tempo wdrożeń jest jednak wciąż dość wolne. Tymczasem, jak wynika z badania Mastercard, 72 proc. konsumentów pozytywnie ocenia możliwości, jakie zapewniają im usługi oparte na otwartej bankowości. Aż 73 proc. klientów posiadających konta w co najmniej dwóch bankach skorzystałoby z opcji zlecania przelewów i płatności w jednej aplikacji, a 70 proc. chciałoby mieć w niej wgląd do wszystkich swoich rachunków.[2] Właśnie dlatego firma Savangard, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom Polaków, przygotowała specjalną ofertę dla banków.
– Zależy nam, aby Polacy mieli jak najszerszy dostęp do usług związanych z otwartą bankowością. Jej potencjał jest ogromy i pozwala na tworzenie ofert dopasowanych do konkretnych potrzeb. Takie „szyte na miarę” produkty, jak również możliwość zagregowania wielu usług finansowych w jednej aplikacji, to szereg korzyści dla klientów, m.in. wygoda i oszczędność czasu. Chcąc przyspieszyć wdrażanie takich usług w bankach, proponujemy im skorzystanie z naszego agregatora API za darmo – mówi Paweł Janczura, Dyrektor Sprzedaży Savangard.
Bezpłatne oprogramowanie lokalnie i w chmurze
W ramach oferty, Savangard proponuje darmową licencję na oprogramowanie Whizzapi w formule On Premise (lokalnie) lub SaaS (w chmurze) dla wszystkich zainteresowanych banków. Rozwiązanie zapewnia szybkie i optymalne połączenie z API bankowymi bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. Zgodnie dyrektywą PSD2, Whizzapi umożliwia dwa typy usług: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności.
– Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie nowych rozwiązań w tak dużych organizacjach jak banki jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że bezpłatna licencja Whizzapi pozwoli im ułatwić proces integracji z innymi bankami, a także fintechami. Chcemy, by otwarta bankowość stała się powszechna, a tym samym, aby każdy klient polskiego banku miał możliwość w ramach jednej aplikacji sprawdzić stan wielu rachunków, w tym również w Revolucie czy N26 – dodaje Paweł Janczura.
Więcej informacji na temat oferty: http://www.whizzapi.com
[1] „Przyszłość Bankowości – Finansowy Barometr ING”, czerwiec 2019 https://www.ing.pl/_fileserver/item/1128478
[2] „Polacy otwarci na otwartą bankowość, Mastercard, sierpień 2020 https://www.mastercard.com/news/europe/pl-pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/pl-pl/2020/sierpien/badanie-mastercard-72-klientow-bankow-w-polsce-zainteresowanych-uslugami-finansowymi-opartymi-na-otwartej-bankowosci/

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.