Komunikaty PR

Bayer przejmuje Asklepios BioPharmaceutical

2020-11-05  |  12:20
Do pobrania komunikat ( 0.08 MB )

Bayer przejmuje Asklepios BioPharmaceutical

Wzrost znaczenia Bayer w obszarze innowacyjnych terapii komórkowych i genowych

  • Przejęcie Asklepios BioPharmaceutical (AskBio) pozwoli na przyśpieszenie badań nad rozwojem terapii komórkowej i genowej. Bayer dysponować będzie innowacyj­nymi terapiami dla pacjentów cierpiących na choroby rzadkie oraz schorzenia meta­boliczne i neurologiczne.
  • AskBio dysponuje wiodącą w branży platformą terapii genowej – jest to narzędzie oparte na AAV (czyli wirusach towarzyszących adenowirusom), z którego już teraz korzystają pacjenci. Teraz będzie można pomóc większej liczbie chorych.
  • Bayer przejmuje szerokie portfolio substancji leczniczych, które obecnie znajdują się w fazie przedklinicznej i klinicznej. Spektrum chorób, których dotyczą te substancje, jest bardzo szerokie: choroby nerwowo-mięśniowe, ośrodkowego układu nerwowe­go, sercowo-naczyniowe i metaboliczne (np. choroba Pompego, choroba Parkinso­na, zastoinowa niewydolność serca). W portfolio znajdują się też substancje aktywne do leczenia hemofilii i dystrofii mięśniowej Duchenne’a.
  • Przejęcie AskBio to również dodatkowa korzyść: przychody z usług badawczo-rozwojowych dzięki wysoce wydajnej linii komórkowej Pro10™.
  • AskBio będzie działać autonomicznie – na zasadach rynkowych.
  • Cena zakupu wynosi 2 mld USD – Bayer dokona tej płatności z góry. Dodatkowo do zapłaty pozostaną dalsze 2 mld USD w transzach związanych z realizacją konkret­nych celów.

 

Warszawa, 5 listopada 2020 r. – Przedstawiciele Bayer AG poinformowali o przejęciu Asklepios BioPharmaceutical, Inc. (AskBio) – spółki biofarmaceutycznej z siedzibą w USA. AskBio specjalizuje się w terapiach genowych w różnych obszarach terapeutycznych. Spółka prowadzi przedkliniczne i kliniczne badania substacji aktywnych przeznaczonych do leczenia wielu chorób (m.in. nerwowo-mięśniowych, ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowych i metabolicznych).

Bayer przejmuje pełne prawa do platformy terapii genowej AskBio – obejmuje to również szerokie portfolio własności intelektualnej. Bayer stanie się również właścicielem jednostki usługowej, która zajmuje się badaniami i rozwojem terapii z wykorzystaniem wirusów towarzy­szących adenowirusom (AAV). Przejęcie AskBio przez Bayer pozwoli wzmocnić zaangażowanie w obszarach terapii genowej i komórkowej (CGT). Tym samym dopełnia się zrealizowana w 2019 roku transakcja zakupu BlueRock Therapeutics – jako że materia­lizują się ambicje Bayer, aby utworzyć takie platformy, które wywrą korzystny wpływ na wiele obszarów terapeutycznych. Zgodnie z warunkami umowy cena zakupu AskBio wynosi 2 mld USD (płatne z góry) oraz do 2 mld USD płatne w transzach związanych z realizacją konkretnych celów. Przewiduje się, że wypłata około 75 proc. kwoty w transzach nastąpi w ciągu najbliższych pięciu lat, a pozostała kwota – nieco później.

– „Science for a better life” to nasze motto i nasz cel. Skupiamy się na poprawie jakości życia pacjentów przede wszystkim przez innowacje – podkreśla Werner Baumann, prezes zarządu Bayer AG. – W efekcie tego przejęcia Bayer zajmie się terapią genową i komór­kową, co utoruje drogę do przełomowych osiągnięć naukowych. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że przyczynimy się do zapobiegania chorobom genetycznym. Będziemy je leczyć i wspierać ten aspekt rozwoju naszej firmy.

– Budujemy nowe platformy terapeutyczne, nowe terapie komórkowe i genowe – to nasza strategia – dodaje Stefan Oelrich, członek zarządu Bayer AG i prezes działu Pharmaceu­ticals. – Zasoby AskBio pozwolą nam tworzyć wysoce innowacyjne metody leczenia pacjen­tów. Chcemy pomóc tym pacjentom, którzy wciąż czekają na skuteczne leczenie. Bardzo nas cieszy rozpoczęcie współpracy z zespołem AskBio.

– Innowacyjność w modyfikacji kapsydu i projektowania promotorów, jak również skalo­wal­ne procesy produkcji pozwalają nam na rozpowszechnienie terapii genowej. Chodzi o to, by zaoferować leczenie wszystkim cierpiącym, którzy na odpowiednią terapię nadal czeka­ją – wyjaśnia dr Richard Jude Samulski, dyrektor ds. naukowych i współtwórca AskBio.
– Globalny zasięg, wiedza specjalistyczna Bayer – zwłaszcza w zakresie chorób meta­­bolicznych – plus nasza kultura postępu naukowego, zaangażowanie na rzecz pacjentów – synergia wszystkich tych elementów sprawi, że rowój terapii genowych przyśpieszy. Nie bez znacze­nia jest też zachowanie przez AskBio niezależnej struktury organizacyjnej – uzupełnia Sheila Mikhail, dyrektor generalna i współtwórczyni AskBio.

Wraz z AskBio, Bayer przejmuje wiodącą w branży platformę terapii genowej. Platformę tę już zastosowano w różnych obszarach terapeutycznych. Transakcja przenosi na rzecz Bayer liczne zasoby: wiele leków na etapie badań klinicznych, które odpowiadają na niezaspokojone potrzeby terapeutyczne, jak również nowoczesna platforma terapii genowej.

Terapia genowa pozwala na leczenie wielu nieuleczalnych dotąd chorób. Dotyczy to w szczególności chorób spowodowanych pojedynczą wadą genetyczną.

Platforma terapii genowej AskBio opiera się na innowacyjnym procesie wytwarzania oraz na obszernej bibliotece kapsydów i promotorów AAV. Opatentowano setki kapsydów i promotorów AAV trzeciej generacji, które mają potencjalnie wyższą skuteczność i lepszą odpowiedź immunolo­gicz­ną, a wobec tkanek i narządów działają specyficznie. Jest to jedna z najbardziej zaawanso­wanych platform terapii genowej – potencjalnie do wykorzystania również we wskazaniach poligenetycznych. Skorzysta na tym wielu pacjen­tów. Najważ­niej­sze programy badawcze AskBio znajdują się obecnie we wczes­nej fazie – dotyczą choroby Pompego, choroby Parkinsona i zastoinowej niewydolności serca.

Intencją Bayer jest ochrona kultury przedsiębiorczości, która stanowi najważniejszy filar udanych innowacji. Dlatego też AskBio będzie kontynuować działalność na zasadach rynkowych jako pod­miot niezależny. Nowo utworzona jednostka CGT Bayer skoncentruje działania firmy w tym obszarze – zaplanowano stworzenie innowacyjnego ekosystemu dla partnerów Bayer.

Finalizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia zwyczajowych warunków (np. uzys­ka­nia wymaganych zgód administracyjnych), co zgodnie z oczekiwaniami powinno nastąpić w IV kwartale 2020 roku.

Doradztwo finansowe zapewnia Bayer bank Credit Suisse. Rolę radcy prawnego Bayer pełni Baker McKenzie. JP Morgan występuje jako doradca finansowy AskBio. Doradztwo prawne zapewnia kancelaria Ropes & Gray.

O AskBio

Założona w 2001 roku Asklepios BioPharmaceutical, Inc. (AskBio) jest spółką prywatną prowadzącą działalność w dziedzinie klinicznego wykorzystania terapii genowej, której celem jest poprawa jakości życia dzieci i dorosłych z zaburzeniami genetycznymi. Platforma terapii genowej AskBio obejmuje przodujący w branży opatentowany proces wytwarzania na liniach komórkowych Pro10™ oraz obszerną bibliotekę kapsydów i promotorów AAV. Siedziba spółki znajduje się w Research Triangle Park w Karolinie Północnej. AskBio opracowała setki własnych kapsydów i promotorów AAV trzeciej generacji, z których kilka skierowano do badań klinicznych. Jako innowator w branży kosmicznej, firma posiada ponad 500 patentów w takich dziedzinach jak produkcja AAV oraz kapsydów chimerycznych i samodopełniających. AskBio prowadzi szereg programów klinicznych obejmujących liczne wskazania w schorzeniach neurodegene­racyjnych, nerwowo-mięśniowych i sercowo-naczyniowych, w tym realizo­wane badania kliniczne w terapii choroby Pompego, choroby Parkinsona i zastoinowej niewydolności serca, a także licencjonowane produkty dla wskazań klinicznych w dziedzinie hemofilii i dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Więcej: https://www.askbio.com

O firmie Bayer

Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się przede wszystkim na obszarach nauk Life Science, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia kapitału poprzez innowacje i wzrost. Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, a marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2019 Grupa zatrudniała około 104 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 43,5 mld euro. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,9 mld euro, wydatki na badania i rozwój 5,3 mld euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.bayer.com.

 

Kontakt:

/// Izabella Dessoulavy-Gładysz, Communications Business Partner PH/CH CEE, Bayer Sp. z o.o.

E-mail: izabella.dessoulavy-gladysz@bayer.com, tel. +48 734 181 796

////////////////////

 

Dalsze informacje: www.pharma.bayer.com

Facebook: http://www.facebook.com/pharma.bayer

Twitter: @BayerPharma

scw (2020-0250E)

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat prasowy może zawierać oświadczenia dotyczące przyszłości oparte na bieżących założeniach i prognozach kierownictwa firmy Bayer. Istnieje wiele znanych oraz nieznanych rodzajów ryzyka, niewiadomych oraz innych czynników, które mogą prowadzić do znaczących różnic pomiędzy rzeczywiście osiągniętymi w przyszłości wynikami, sytuacją finansową firmy oraz tempem jej rozwoju a przedstawionymi w niniejszym dokumencie szacunkami. Czynniki te obejmują elementy omówione w publicznie dostępnych sprawozdaniach firmy Bayer, które są dostępne na stronie internetowej spółki pod adresem www.bayer.com. Spółka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za aktualizacje tych stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych sytuacji lub zdarzeń.

COR-CON-PL-0001-1

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Super rabat -30% na okulary przeciwsłoneczne w salonach Ziko Optyk Biuro prasowe
2024-07-29 | 15:30

Super rabat -30% na okulary przeciwsłoneczne w salonach Ziko Optyk

W salonach Ziko Optyk trwa wyprzedaż okularów przeciwsłonecznych. Do 31.08.2024 r. możecie nabyć je z 30% rabatem. To świetna okazja, żeby zadbać o swoje oczy, decydując się na
Zdrowie Helping Hand dba o dobre samopoczucie pracowników UNIQA w Polsce
2024-07-25 | 09:00

Helping Hand dba o dobre samopoczucie pracowników UNIQA w Polsce

Helping Hand - pierwsza w Polsce platforma wellbeing i kompleksowego wsparcia psychologicznego oraz aplikacja mobilna, wspierające dobre samopoczucie pracowników i osób
Zdrowie Vision Express wprowadza nowy pakiet opieki nad wzrokiem Vision Care +
2024-07-23 | 11:00

Vision Express wprowadza nowy pakiet opieki nad wzrokiem Vision Care +

Od niedawna klienci Vision Express mogą skorzystać z jeszcze większej liczby benefitów w ramach nowego, innowacyjnego pakietu opieki nad wzrokiem Vision Care +. To pierwsza taka usługa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.