Komunikaty PR

Bezpieczeństwo i optymalizacja zarządzania inteligentnym budynkiem

2021-08-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach oparte są na tym samym założeniu, co te projektowane dla inteligentnych miast – dzięki technologii budynki tworzą współzależne struktury i stają się częścią zsynchronizowanego, zdalnie zarządzanego ekosystemu. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na analizowanie danych o funkcjonowaniu danego obiektu w czasie rzeczywistym, umożliwia płynne przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi częściami systemu oraz komunikowanie się budynku z jego użytkownikami.

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawia, że inteligentne budynki są coraz bardziej zrównoważone, energooszczędne i ekologiczne. Zintegrowane systemy monitoringu i kontroli dostępu, wspierane przez technologię IoT, pozwalają ponadto automatyzować wiele procesów związanych z zarządzaniem, administrowaniem i konserwacją obiektu, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji oraz znacząco poprawia bezpieczeństwo jego użytkowników.

Technologia usprawnia procesy i pomaga w rozwiązywaniu problemów

Zintegrowane rozwiązania projektowane z myślą o inteligentnych budynkach umożliwiają skuteczną ocenę i lepsze zarządzanie monitoringiem i przepływem osób. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i zapewnienia użytkownikom komfortu użytkowania obiektu. W zależności od funkcji, poszczególne strefy czy obszary budynku wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań. Pierwszym miejscem, które odwiedza zazwyczaj użytkownik jest recepcja. Dzięki wykorzystaniu kamer sieciowych wyposażonych w odpowiednie czujniki i oprogramowanie analityczne do zarządzania obłożeniem czy emitowania muzyki lub powitalnych komunikatów głosowych, można stworzyć przyjazną atmosferę oraz zadbać o pozytywne doświadczenie gości wchodzących do obiektu. Systemy monitoringu stosowane przy wejściu do budynku mogą również skutecznie wspierać proces identyfikacji gości, a w przypadku wystąpienia jakiś incydentów – pomogą w weryfikacji sytuacji i pozwolą personelowi na szybszą reakcję. Analityka umożliwia również bardziej zintegrowane podejście do ochrony zdrowia odwiedzających – zwłaszcza w warunkach pandemicznych – dane zebrane z czujników pomogą w identyfikacji trendów zachowań użytkowników obiektu, co może przydać się np. podczas tworzenia procedur bezpieczeństwa.

Zrównoważone zarządzanie – korzyści dla firmy i jej otoczenia

Dążenie do zrównoważonego rozwoju to jeden z głównych celów, jakie stawiają sobie urbaniści i zarządcy miast. Systemy pozwalające na optymalizację zarządzania parametrami inteligentnych budynków mogą pomóc w realizacji założeń środowiskowych metropolii. Biurowce czy ogromne drapacze chmur zużywają znaczną część globalnej energii elektrycznej. Coraz wyraźniejszym trendem jest zatem wyposażanie ich w rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie kosztów utrzymania oraz zredukowanie negatywnego wpływu danego obiektu na otoczenie, np. niwelowanie tzw. zanieczyszczenia światłem. Gdy w danej strefie nie przebywają ludzie, kamery sieciowe wyposażone w odpowiednie czujniki mogą np. wyłączyć oświetlenie i włączyć je ponownie dopiero wtedy, gdy ktoś się w niej pojawi. Pozwala to nie tylko skutecznie zmniejszać zużycie energii, ale również dynamiczne reagować na potrzeby użytkowników oraz zapewnić lepsze koegzytowanie danego obiektu z otoczeniem.

Wizytówka firmy i inwestycja w przyszłość

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na zintegrowane systemy usprawniające zarządzanie i optymalizację funkcjonowania swoich siedzib czy zakładów produkcyjnych. W dłuższej perspektywie przynosi to nie tylko szereg korzyści finansowych czy operacyjnych, ale również wizerunkowych. Troska o środowisko oraz działania oparte o wartości związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem to czynniki, na które coraz częściej zwracają uwagę kontrahenci, klienci oraz świadomi konsumenci. Dynamicznie zmieniający się rynek oraz coraz bardziej surowe regulacje środowiskowe również wymuszają na przedsiębiorcach inwestycje w rozwiązania powalające na minimalizowanie wpływu ich działalności na przyrodę.

Budynki odgrywają w miastach ważną rolę – tworzą swoiste miejskie ekosystemy, oddziałują na otoczenie, kształtują przestrzeń oraz wpływają na doświadczenia użytkowników i mieszkańców. Oprogramowanie analityczne wykorzystywane do optymalizacji ich funkcjonowania dostarczy cennych danych nie tylko zarządcy czy właścicielowi obiektu. Takie informacje przydadzą się też władzom miejskim: pozwolą im spojrzeć na pewne operacje w mikroskali, a w skali makro zrozumieć rolę, jaką struktury budynków mogą odegrać we wspieraniu zrównoważonych celów miasta. Można się spodziewać, że wyzwania, przed którymi stoją globalne metropolie będą siłą napędową rozwoju technologii tworzonych z myślą o inteligentnych budynkach.

Konrad Badowski, Axis Communications

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Consdata i Credit Agricole Bank Polska - Low-codowe Śniadanie Technologiczne

Śniadanie Technologiczne, które jest inicjatywą Forum Technologii Bankowych (FTB) oraz Związku Banków Polskich (ZBP), gromadzi przedstawicieli branży bankowej z obszarów
IT i technologie Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację
2024-04-30 | 11:20

Toughbook wspiera żołnierzy na froncie, umożliwiając im komunikację

Laptopy i tablety Panasonic, wytrzymałe na trudne warunki, są certyfikowane dla wojsk NATO i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb przez cały okres ich
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-30 | 11:00

Czeski startup pomoże w ekspansji zagranicznej polskich firm i organizacji.

Choć wydawać by się mogło, że internet i idący za nim dostęp do informacji, stał się dobrem powszechnym zaglądającym w każdy zakątek świata, rzeczywistość jest nieco inna. Dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.