Bezpieczeństwo na drogach zimą: Girteka stawia na szkolenia dla kierowców
Thermomax, spółka z Grupy Girteka, bazującego na cyfryzacji usług największego europejskiego przewoźnika drogowego, razem z Volvo szkolą kierowców jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy w trudnych warunkach zimowych. Wspólna akcja „Bezpieczna Jazda Zimą”, która rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy, ma aktywnie wspierać działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także zwiększenia atrakcyjności zawodu kierowcy.
W 2022 r. European Transport Research Review opublikował badania nt. wpływu warunków pogodowych, w tym zimowych, na prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Jak z nich wynika, wypadki z udziałem samochodów ciężarowych wykazują największy względny wzrost ryzyka wypadkowości (RRI) o 872,9%[1]. To niepokojące dane, biorąc pod uwagę fakt, że udział transportu drogowego w przewozach towarów ogółem stanowi w Europie 77% (Komisja Europejska, 2023). Podczas jazdy zimą kierowcy aut ciężarowych mogą być bardziej narażeni na wypadki drogowe niż kierowcy innych pojazdów. Szczególnie jest to ważne w krajach skandynawskich, gdzie do bezpieczeństwa przywiązuje się dużą rolę.
Szkolenia kierowców w ramach partnerstwa
Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości kierowców jak warunki pogodowe wpływają na wypadkowość jest ich edukacja. Właśnie z tą myślą Girteka i Volvo uruchomiły wspólną akcję „Bezpieczna Jazda Zimą”. Jej celem jest coroczne szkolenie kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
„Kursy te dostarczają niezbędnej wiedzy, potrzebnej do prowadzenia samochodów w warunkach zimowych w krajach Europy Północnej, takich jak Norwegia, gdzie sytuacja na drogach jest zupełnie inna niż w pozostałych częściach świata. Zgromadzenie wszystkich kierowców, omówienie i przedstawienie głównych wyzwań, wskazówek, porad i trików, a także najnowszych funkcji, jest bardzo pomocne w ich codziennej pracy. Pozytywne jest też to, że podczas tych spotkań wymieniamy się swoimi doświadczeniami. A ponieważ praktyka jest równie ważna jak teoria, kierowcy mają okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas treningów" - mówi Arne Jan Hopen, przedstawiciel Volvo, jednego z organizatorów kursów jazdy zimowej w Norwegii.
W czasie szkolenia kierowcy uczestniczą w wykładach prowadzonych przez doświadczonych kierowców Thermomax, specjalistów Volvo, policji, straży pożarnej i administracji dróg krajowych. Ważnym elementem każdego szkolenia jest też samopoczucie kierowców, dlatego dodano wykłady ze specjalistami ds. zdrowia i żywienia.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z kursów – podczas gdy Volvo udostępnia narzędzia, takie szkolenia dają nam pewność, że kierowcy używają tych narzędzi prawidłowo i odpowiedzialnie, dbając nie tylko o zasoby i własne bezpieczeństwo, ale też większe bezpieczeństwo na drogach" - dodaje Tore Rødsten, CEO Thermomax. „Obecnie jako jedyni w Norwegii zapewniamy tego typu szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, co wielu przynosi znaczące i wyjątkowe korzyści".
Edukacja kierowców w szerszym wymiarze
Duże i odpowiedzialne firmy logistyczne, takie jak Girteka, są świadome tego, jak ogromny wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drogach mają zawodowi kierowcy. Girteka od wielu lat prowadzi własną Akademię Kierowców. Zapewnia ona niezbędną wiedzę i możliwość doskonalenia umiejętności przez udział w różnego rodzaju programach szkoleniowych. Co warto podkreślić, tylko w 2023 roku firma zorganizowała szkolenia dla ponad 15 000 kierowców.
Inicjatywy takie jak partnerstwo Volvo i Girteka - Thermomax przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia wypadkowości w transporcie drogowym rzeczy, ale odgrywają też kluczową rolę w zwiększeniu atrakcyjności zawodu kierowcy, bo, jak zaznaczono w raporcie Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, zwiększenie bezpieczeństwa i kompetencji kierowców jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wejściu do tego zawodu i powinno być strategicznym celem każdej firmy transportowej. Dodatkowo, jak podkreśla Girteka, każde działanie, które poprawia bezpieczeństwo na drogach, przyczynia się do rozwoju bardziej zrównoważonego, odpowiedzialnego i atrakcyjnego sektora usług logistycznych.
[1] Becker, N., Rust, H.W. & Ulbrich, U. Weather impacts on various types of road crashes: a quantitative analysis using generalized additive models. Eur. Transp. Res. Rev. 14, 37 (2022); https://etrr.springeropen.com/articles/10.1186/s12544-022-00561-2

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.